Skocz do zawartości

M 51 - Galaktyka Wir (w technice fotografii krótkoczasowej + pierwsze światło teleskopu i kamery)


Tuvoc

Rekomendowane odpowiedzi

7 godzin temu, diver napisał(a):

 

Mirek, czy to nie Twoja pierwsza praca z nowego newtona? Gratuluję nowej tuby! :)

 

 

Ciekawa ta kamerka.

 

Ciekawe, że wybrałeś metodę lucky imaging. Powtórzę za kolegami że szczegół w galaktyce rewelacyjny. Kolory też bardzo Ci się udały. Gratki. :) 

Gwiazdki i tło trochę nie przystają do ładnie "zrobionej" mgławicy. Stosowałeś dithering? W lucky imaging to chyba nie? Niech policzę: zbierałeś przez 5224 x 2 s / 60 = 174,8 min. Powiedzmy że mamy dither co 10 klatkę, który zajmuje optymistycznie 15 s, czyli czas na dither dodatkowe to 522 x 15 /60 = 130,5 min. To może warto? Choć szczerze mówiąc nie wiem, czy ktokolwiek przy tak krótkich czasach ekspozycji stosuje dithering.

 

 

 

Sławku tak! Debiut nowej tuby i nowej kamery :)

 

Bardzo dziękuję za miłe słowa. Gwiazdki to jak już Maciek wspomniał, zawsze dostają po tyłku w tej technice. Natomiast co do ditheringu to właśnie jak najbardziej tak - jest potrzebny gdyż brak prowadzenia wygeneruje Ci okropny wzorek od "walking noise". Tutaj słucham rady Łukasza Sujki i robię go po prostu ręcznie. Tak co 100-200 klatek. W tym przypadku na początku tak było, ale w pewnym momencie przysnąłem w samochodzie i cały misterny plan w p....du.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Miesilmannimea napisał(a):

Pytanko odnośnie kamery - dlaczego akurat tą kupiłeś? Kierowałeś się przetwornikiem czy konkretną marką?

 

Z tej samej firmy jest jeszcze Saturn-C SQR, który ma co prawda ciut niższy QE ale ADC 14bit -

 nie brałeś pod uwagę tej?

Większa matryca, chłodzenie, zerowy ampglow i kilka innych czynników Chodziło mi o matrycę, ale Player One dał to śmieszne chłodzenie. Dam temu szanse i przetestuję.

 

3 godziny temu, Miesilmannimea napisał(a):

 

Robiłeś zdjęcia w PNG? Miałem na myśli surowy plik z kamery...

Tak, robiłem w tym formacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
W dniu 2.03.2023 o 13:14, Tuvoc napisał(a):

Na pierwszy bój wybrałem galaktykę M 51, lecz zamiast klasycznie to tym razem w technice lucky imaging czy może bardziej fotografii krótkoczasowej.

 

No właśnie, zwrot lucky imaging jest obecnie niemożliwie nadużywany :) Ty widzę promujesz "krótkoczasowość" tego rodzaju astrofotografii, mam podobne podejście.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, HAMAL napisał(a):

 

No właśnie, zwrot lucky imaging jest obecnie niemożliwie nadużywany :) Ty widzę promujesz "krótkoczasowość" tego rodzaju astrofotografii, mam podobne podejście.

No proszę. W końcu! Dawno Cię nie widziałem :) Tak, w fotografii krótkoczasowej mówimy już o innej relacji klatki względem seeingu, jak i samego sygnału względem szumu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Tuvoc napisał(a):

Tak, w fotografii krótkoczasowej mówimy już o innej relacji klatki względem seeingu

Miód ma moje uszy :) taka jest pierwotna idea zagadnienia, dziś nawet niezamknięte oczy u wszystkich na zdjęciu rodzinnym to lucky imaging :D 

  • Dziękuję 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.