Skocz do zawartości

Mak 127 a Mak 150


Jacek1977

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, kompas napisał(a):

No jak chcesz zmosić obojętnie jaki teleskop, razen z montażen na jeden raz po schodach, bez rozdzielenia  teleskopu  od montażu   to jesteś fizyczne bardzo sprawny. Moje gratulację .Ja na ten przykład nie dam rady bez pomocy żony przenieść   MAK-a 127 przez drzwi balkonowe.

Walizka z maczkiem w jednej ręce, montaż AZ5 w drugiej ręce i da radę powoli na jeden raz się zabrać....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, KrisJot napisał(a):

Mam MAK'a 180 i po niedawnych poprawkach "kubraczka" problem termo aklimatyzacji zniknął. Wczoraj z Kolegą spotkaliśmy się na obserwacje w centrum miasta. Nie było za bardzo czasu na chłodzenie teleskopu. Z ciepłego domu trafił od razu do auta, po czym prosto na montaż. Po chwili krzątania się przy sprzęcie ustawiłem "miśka" na Księżyc. Zaczynając od niewielkich powiększeń dojechaliśmy na Księżycu do ponad 550x (choć to jednak trochę za dużo nawet jak na 180tkę, dla mnie maks to chyba tak ok 500x). Ostatecznie zakończyliśmy przy komfortowym dla nas obojga ok 400x. Obraz czysty, klarowny i gdyby nie przejeżdżające co chwile tramwaje i wibracje podłoża wywoływane przez nie, to byłoby naprawdę super. 

 

Toż to MAK godny fluorytowego APO. Powiększenie 400x niewychłodzonym MAKiem 180 z centrum miasta, chciałoby się rzec, że to rekord forum.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, biedronek napisał(a):

 

Toż to MAK godny fluorytowego APO. Powiększenie 400x niewychłodzonym MAKiem 180 z centrum miasta, chciałoby się rzec, że to rekord forum.

 

 

Jak nie wpadał w dryf termiczny (kubraczek) i powerowany na księżycu to dlaczego nie?  Źrenica 0.45, jeszcze znośna, łysy oczu nie wypala i męty jeszcze nie dokuczają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Lukacz napisał(a):

Jak nie wpadał w dryf termiczny (kubraczek) i powerowany na księżycu to dlaczego nie?  Źrenica 0.45, jeszcze znośna, łysy oczu nie wypala i męty jeszcze nie dokuczają.

 

Ok, niedoczytałem myka w postaci kubraczka. Moja wina. No to pozostaje pogratulować warunków atmosferycznych, które pozwoliły na taki power.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek1977,

Mam Maka 127 i sadzałem go na AZ5 (ten mocniejszy, nie ten SW do 5kg nośności!) ze stalowymi nogami. Podczas operowania mikroruchami lub wiatru drgania są spore, ze 150-tką lepiej nie będzie. Chyba odpowiada za to zbyt delikatne ramię głowicy. Zaczynam żałować, że nie zdecydowałem się na AZ4 mimo braku mikroruchów.

   Obawiam się, że pod 150 mm musisz bezwarunkowo zainwestować w coś solidniejszego od AZ5.  Problemem są mikroruchy, posiadających je montaży AZ o dużej nośności jest niewiele i są drogie.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.03.2023 o 06:17, Jarek napisał(a):

Jacek1977,

Mam Maka 127 i sadzałem go na AZ5 (ten mocniejszy, nie ten SW do 5kg nośności!) ze stalowymi nogami. Podczas operowania mikroruchami lub wiatru drgania są spore, ze 150-tką lepiej nie będzie. Chyba odpowiada za to zbyt delikatne ramię głowicy. Zaczynam żałować, że nie zdecydowałem się na AZ4 mimo braku mikroruchów.

   Obawiam się, że pod 150 mm musisz bezwarunkowo zainwestować w coś solidniejszego od AZ5.  Problemem są mikroruchy, posiadających je montaży AZ o dużej nośności jest niewiele i są drogie.

Pozdrawiam

-J.

Hej. 

       Mam montaż AZ5 Bresser, wygląda identycznie jak montaż Explore Scientefic. Po zakupie nowego że sklepu pierwsze co zrobiłem to go rozkręciłem, porządnie przesmarowałem i skręciłem z powrotem. Dokręciłem też mocniej śruby którymi są przykręcone nogi od montażu. Z makiem 127 i z edkiem 80 chodzi całkiem dobrze po tym zabiegu. Nie trzęsie mi się przy używaniu mikroruchów. Spróbuj poprawić fabrykę, może będzie lepiej.

        Ale to co napisali w sklepie w specyfikacji montażu o udźwigu 8kg i że wieszali na nim tubę gso 203/800 to śmiech na sali....no chyba że służyło jako dekoracja salonu a nie do obserwacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.