Skocz do zawartości

Jak używać korektora w teleskopie rc?


wechciu

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Mam problem. Nie mogę zrozumieć lakonicznej instrukcji korektora pola do teleskopu RC. Bardzo proszę o schemat toru optycznego z dystansami TELESKOP -> KOREKTOR -> MATRYCA.

Straciłem dwa dni i noce na składaniu tego i klapa.

Z góry dziękuję za pomoc?

Sprzęt:

- GSO RC 6"

- korektor GSO x0,75 2"

- koło filtrowe 5x0,25 automatyczne

- ASI 1600MM

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GSO 0,75x to nie jest korektor pola. Jest to jedynie reduktor ogniskowej i co gorsza nie nadający się do fotografii. 

Jeśli chcesz jedynie skorygować krzywiznę pola (bo RC pole ma z krzywizną, po prosto nie ma komy) to polecam ten flattener:

https://teleskopy.pl/Flattener-korektor-płaskości-pola-do-jasnych-refraktorów-(Orion--08893)-teleskopy-4383.html

U mnie z RC6 wymagał 70mm backfocusu. 

 

Jeśli zaś potrzebujesz flattener z reduktorem, to nie mam doświadczeń. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda że nie wiedziałem że on nie nadaje się do fotografii zanim zrobiłem nim wszyskie moje fotki!

 

To jest tylko reduktor (chociaż zauważem że działa lekko jako korektor także). On absolutnie nadaje się do fotografii, zrobiłem nim wiele zdjęć tak z RC6 jak i RC8 stopień redukcji zależy od odległości, im mniejsza odległość tym większa redukcja.  Przy ok 7-8cm mamy nominalne 0,75 i taką odległość powinieneś utrzymać.

 

Reduktor --- złączki ok 4cm ---koło -- kamera.  Zakładam że koło-kamera to razem ok 4cm.  Nic się nie stanie jeżeli nie masz dokładnej odległości gdyż nie jest to korektor.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Paether zmienił(a) tytuł na Jak używać korektora w teleskopie rc?
W dniu 3.03.2023 o 17:19, licho52 napisał(a):

Szkoda że nie wiedziałem że on nie nadaje się do fotografii zanim zrobiłem nim wszyskie moje fotki!

A jaki rozmiar matrycy?

Bo u mnie na APS-C i QHY163M była tragedia.

Narożniki były ciemne, środek pola ciemny, zaświetlony jedynie donut na środku.

 

Oczywiście kalibrować to można, ale trudno kalibrować gdy w narożnikach sygnału po prostu nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pomoc. Odpowiedź Iicho52 rozjaśniła mi trochę obraz sytuacji. Spróbuję sobie dzisiaj przygotować tak teleskop jak piszesz i może próbną sesję zrobię. U mnie niebo jakiego od 3 miesięcy nie było, tylko księżyc robi swoje. Zgromadziłem trochę sprzętu ale ciągle się go uczę metodą prób i błędów. Bardziej błędów. Ciągle coś nie działa. Miałem wielki apetyt na M42 ale chyba już w tym sezonie się to mi nie uda. 

Dziękuję wszystkim, którzy odpowiedzieli i ciemnego nieba życzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.