Skocz do zawartości

M101 (NGC5457) Wiatraczek w OSC z wodorkami


diver

Rekomendowane odpowiedzi

Odnoszę wrażenie że tu nie wszyscy wiedzą o czym piszą. Tło wycięte do zera? Histogram jest jak najbardziej prawidłowy.

Mnie tylko nie pasuje kolor wodoru- jest pomarańczowy. No i jest lekko przepalony.  Poza tym fajna fotka przy Księżycu. Ma swoje wady ale jest przyjemna w odbiorze.

M101_.jpg.06fe26b9fa373eb3889334701ed883b6.jpg

Edytowane przez Gość na chwilę
  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj jednak jakiś poradnik. Nie ma pojęcia "ciemności" tła . Do całego obrazka używamy pojęcia JASNOŚCI tła, piksela, gwiazdy, mgławicy itp.

A poza tym tło tez nie jest zbyt ciemne , bo tam jest 4do 5% poziomu bieli więc...... Czerń  widać na pasku pod podpisem na dole zdjęcia. Tam jest 0,0,0.

Może masz po prostu źle skalibrowany monitor?

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Gość na chwilę napisał(a):

Mnie tylko nie pasuje kolor wodoru- jest pomarańczowy. No i jest lekko przepalony.

 

Miałem pewien problem z ustaleniem poziomu światła dla wodoru, to znaczy proporcji między wodorem a czerwonym. Na staku wodorowym światło jest nie tylko w "wodorkach" w ramionach galaktyki, ale poświata obejmuje praktycznie całe jądro galaktyki. Nie bardzo mogłem to selektywnie obrobić, więc zmniejszyłem nieco poziom czerwieni, żeby nie mieć czerwonego jądra. Stąd "wodorki" nie są intensywnie czerwone. Co do przepalenia, to faktycznie mogłem odrobinę zdjąć histogram z wodoru przed połączeniem staków.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, diver napisał(a):

ale poświata obejmuje praktycznie całe jądro galaktyki. Nie bardzo mogłem to selektywnie obrobić, więc zmniejszyłem nieco poziom czerwieni, żeby nie mieć czerwonego jądra.

A czy fakt, że poświata obejmuje też jądro, nie świadczy o tym, że w jądrze też jest Ha, więc ono po prostu powinno być czerwonawe? Skąd wiadomo, że poświata w ramionach to "prawilny" wodór, a w jądrze nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.03.2023 o 15:43, Gość na chwilę napisał(a):

Poczytaj jednak jakiś poradnik. Nie ma pojęcia "ciemności" tła . Do całego obrazka używamy pojęcia JASNOŚCI tła, piksela, gwiazdy, mgławicy itp.

A poza tym tło tez nie jest zbyt ciemne , bo tam jest 4do 5% poziomu bieli więc...... Czerń  widać na pasku pod podpisem na dole zdjęcia. Tam jest 0,0,0.

Może masz po prostu źle skalibrowany monitor?

Jednak tak się tę pracę odbiera (a przynajmniej ja też odbieram), bez sprawdzania histo - ciemne za ciemne, jasne za jasne. Przypuszczam, że zbyt duży kontrast sprawia, że tło wydaje się czarne. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Piotr K. napisał(a):

A czy fakt, że poświata obejmuje też jądro, nie świadczy o tym, że w jądrze też jest Ha, więc ono po prostu powinno być czerwonawe? Skąd wiadomo, że poświata w ramionach to "prawilny" wodór, a w jądrze nie?

 

Nie widziałem żadnej referencyjnej fotki M101, na której jądro byłoby czerwone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, diver napisał(a):

 

Nie widziałem żadnej referencyjnej fotki M101, na której jądro byłoby czerwone

Może wszyscy usuwają, bo sądzą, że tego nie powinno być ;)

 

Ale spoko, żartuję :) A odejmowanie kanału czerwonego od Ha?

 

 

W tym filmie chodzi dokładnie o to, o czym piszesz...

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Piotr K. napisał(a):

Ale spoko, żartuję :) A odejmowanie kanału czerwonego od Ha?

 

Dzięki Piotr, ale jakoś nie umiem zaprzyjaźnić się z PS i pracuję wyłącznie na PIX. To właściwie moja pierwsza praca, gdzie próbuję wydobyć wodorki w galaktyce. Używam do tego stosownych formułek w PixelMath, które również w pewnym stopniu odejmują czerwony z kanału HII.

 

Dziękuję wszystkim za uwagi do mojej pracy i zamieszczam obrazek w nieco skorygowanej obróbce. Zdjąłem nieco światła i odrobinę inaczej zaaplikowałem HII.

 M101_with_Ha_new_f_2000_1500.thumb.jpg.0482ae215ea16ae10be73bcf28ff4b58.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.