Skocz do zawartości

TS 71SDQ - do czego ta śruba


simarik

Rekomendowane odpowiedzi

Jako, że już dwa lata z większym lub mniejszym powodzeniem użytkuję quadruplet TS 71SDQ mam pytanie, na które odpowiedzi nie znalazłem.

Czy ktoś z użytkowników tego "cuda"  wie do czego służy ta śruba zaznaczona na zdjęciu poniżej.

- Nie jest to blokada wyciągu (ta znajduje się "pod spodem" wyciągu przy śrubach mocujących pokrętła focusera)

- Nie jest to śruba od rotatora (ta znajduje się przed czerwonym pierścieniem) 

 

sruba_ta71sdq.jpg.0b8ea2cb2099256c0f25d894d28f60b9.jpg

*zdjęcie zapożyczone z forumastronomiczne.pl od użytkownika jolo 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regulacja drawtube? -  też mi to przychodzi do głowy, ale... śruba się wkręca bardzo lekko do oporu końcowego. Nie czuć "pod palcami" delikatnego oporu charakterystycznego dla regulacji. Po wkręceniu palcami do końca trzeba by chyba użyć kombinerek żeby to jeszcze próbować mocniej dokręcić. Ale tą teorię/ funkcję regulacji sprawdzę to przy najbliższej okazji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W TS65Q ta śruba blokuje wyciąg. Ta od dołu służy tylko do regulacji docisku wału focusera do liniowej zębatki na drawtube. Nie wiem, jak to jest rozwiązane w TS71SDQ, ale jeśli podobnie (a tak ze zdjęcia, to bym powiedział, że wyciąg jest niemal identyczny), to tej od spodu bym za mocno nie dokręcał, bo jest tam w środku taki plastikowy element, stykający się z zębatką na wale, i zbyt mocno dociśnięty będzie się ścierał.

Edytowane przez Piotr K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, beny napisał(a):

Pokaż zdjęcie z drugiej strony. Czy tam jest podobna śruba?

Nie, z drugiej strony nie ma żadnej śruby. Jest tylko ta jedna na tym elemencie wyciągu.

 

38 minut temu, Piotr K. napisał(a):

W TS65Q ta śruba blokuje wyciąg. Ta od dołu służy tylko do regulacji docisku wału focusera do liniowej zębatki na drawtube. Nie wiem, jak to jest rozwiązane w TS71SDQ, ale jeśli podobnie (a tak ze zdjęcia, to bym powiedział, że wyciąg jest niemal identyczny), to tej od spodu bym za mocno nie dokręcał, bo jest tam w środku taki plastikowy element, stykający się z zębatką na wale, i zbyt mocno dociśnięty będzie się ścierał.

Kurcze, muszę sprawdzić tą blokadę, bo może rzeczywiście to służyć do blokowania wyciągu. Zaraz po zakupie refraktora założyłem EAF, więc tego nie sprawdziłem. Blokowanie wyciągu myślałem, że realizuje się poprzez docisk wału focusera. I tam rzeczywiście jest na końcu śruby dociskowej element z tworzywa.

Natomiast w tej śrubie, o której rozmawiamy nie ma nic na końcu, a w środku otworu, w który ją się wkręca widać jakby mosiężne wykończenie, czyli może być, że to jakiś element dociskowy. Sprawdzę i to.

Edytowane przez simarik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, simarik napisał(a):

Natomiast w tej śrubie, o której rozmawiamy nie ma nic na końcu, a w środku otworu, w który ją się wkręca widać jakby mosiężne wykończenie, czyli może być, że to jakiś element dociskowy.

 

U mnie w tym miejscu jest wklejony taki ślizgowy pasek, wzdłuż całej wewnętrznej ściany tulei wyciągu. Takie paski/ślizgi mam 4, co 90*. Nie wiem, czy jest to rozwiązanie fabryczne, bo mój TS kupiłem używany, i ewidentnie było przy nim grzebane. Ogólnie wyciąg ma banalnie prostą konstrukcję, spodziewałem się czegoś bardziej zaawansowanego :)

 

Aha, jeszcze jeden myk jest taki, że pod obudową wału jest jeszcze jedna śruba, tym razem robaczkowa na imbus, podpierająca wyciąg od dołu. Zwrócił mi na to uwagę @MateuszW, gdy go podpytywałem o ten refraktorek. Łatwo ją przeoczyć, bo po prostu w obudowie wyciągu jest dziura, widoczna dopiero po zdemontowaniu obudowy wału, i nic z tej dziury nie wystaje - trzeba tam zajrzeć, świecąc czymś, żeby zobaczyć tę śrubę.

Edytowane przez Piotr K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Piotr K. napisał(a):

 

U mnie w tym miejscu jest wklejony taki ślizgowy pasek, wzdłuż całej wewnętrznej ściany tulei wyciągu. Takie paski/ślizgi mam 4, co 90*. Nie wiem, czy jest to rozwiązanie fabryczne, bo mój TS kupiłem używany, i ewidentnie było przy nim grzebane. Ogólnie wyciąg ma banalnie prostą konstrukcję, spodziewałem się czegoś bardziej zaawansowanego :)

 

Sprawdziłem. Jest i u mnie tak jak piszesz. Czyli w tulei wyciągu widać wklejone cztery paski co 90* i rzeczywiście ta śruba jest na środku jednego z pasków. Ale... u mnie nawet wkręcenie jej na maksa nie blokuje drawtube (EAF kręci spokojnie w obie strony). Więc albo to lichy patent albo, albo to co innego... Jak będzie odpowiednia pogoda to sprawdzę jeszcze jak wkręcenie śruby na maksa wpływa na prostopadłość drawtube.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie blokuje, bo jak ma blokować, jeśli jest ten ślizg. Wg mnie to tylko takie utrudnienie w suwaniu drawtubą, żeby sama się nie wysuwała pod cieżarem kamery / aparatu. EAF pewnie ma sporą siłę obrotu, dlatego bez problemu może pokonać ten opór. Jak kręcę ręcznie gałką focusera, to też jestem w stanie pokonać ten opór - albo zacznie się ślizgać ośka przekładni planetarnej. No tak czy siak tak rozumiem funkcję tej śruby. Ale się nie upieram, może chodzi z nią o co innego. Ale pod względem mechanicznym wygląda, że chodzi właśnie o to :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.