Skocz do zawartości

Event Horizon Observatory


Alien

Rekomendowane odpowiedzi

Nie mniej wysokość ściany jest mocno w korelacji od wysokości piera i montażu na nim osadzonego. Trzeba to sobie dobrze wymierzyć. Montaż trzeba osadzić na śrubach ma pierze (gwintowane prenty), tak aby w przyszłości jak będzie się go zmieniało można było dostosować nowy montaż do budki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba pierwszy pomysł będzie lepsza chciałem takie deski wykorzystać a z własnych kantówek zrobić resztę. Bo byłem w niby tartaku, ale nie mają tego co bym chciał i w zasadzie nic się nie dowiedziałem i tam nie wrócę stracili klienta ;) 

https://sklep.altanka.com.pl/pl/dodatki-do-domkow/338-deska-28mm-3m-pioro-wpust-weglowa-nieimpregnowana.html

 

A obserwatorium miało by jakieś 276x276mm.

 

Tylko pozostaje problem czy podstawa i góra obserwatorium po której będzie jeździł dach mogą być łączone. Widziałem budki co maja ściany w kilku częściach skręcane ze sobą. Samą podstawę dachu to już zrobię z całych kantówek. Cztery co potrzebne to i w castoramie kupię :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam właśnie konstrukcję z tanich desek tylko w wersji 45mm i z podwójnym piórem. Nie mam rządnych dodatkowych wzmocnień, tylko na górze mam skręcone 2 deski tak żeby dało 90mm czyli tyle ile belka poza budką, na której jeździ dach. Generalnie stwierdziłem, że to inwestycja na lata więc lepiej dać ciut grubszą tą deskę. Widzę, że w tej hurtowni mają też deski 40mm

Edytowane przez tomekL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tylko mają najmniejsza 4 metrową czterdziestkę. Jak co mam sporo kantówek 100x80 to moge wzmocnic konstrukcje. Ok bez kombinowania zostaje przy tym planie. napisze tylko do nich o podanie wymiarów na jaki zrobić podstawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Alien napisał(a):

Ok plan awaryjny.

Kantówki które mam wykorzystam na dach i wzmocnienie ścian. Czy na stelaż całego obserwatorium wystarcza kantówki 90x90mm?

 

90x90mm to potęga.

Jeśli ja miałbym się zabierać za budkę to główny szkielet zrobiłbym z 10x5cm modrzew, a mniej istotne elementy z 5x4cm.

Oczywiście 10x5 stawiane szerszą ścianką w kierunku działania siły.

 

Z belek 10x5 mam postawioną sporą drewutnię i nic nie zapowiada, żeby miała się rozlecieć ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nadać się nada, ale nie jest to najlepsza piła akurat do cięci belek. Zakres cięcia tak na granicy możliwości, a wąski brzeszczot utrudni Ci proste cięcie z obu stron belki. To jest raczej piła do wycinania belek w różnych trudniej dostępnych miejscach - proste cięcie to nie jest jej najważniejsza cecha ;)

 

Drewno to pewnie świerk/sosna więc łatwe w obróbce. Kup sobie szerszą piłę ręczną i poćwicz biceps ;)

https://allegro.pl/oferta/pila-reczna-platnica-pilka-do-drewna-400mm-futeral-pokrowiec-etui-14138996396

Przy takim domku nie będziesz miał za dużo cięcia więc nawet się nie zmęczysz...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 4.04.2023 o 12:27, OnlyAfc napisał(a):

Sorry, ale to jest błędne myślenie. Nie znasz warunków glebowych na jego działce. Jeśli np. ma glinę, to jest to gleba wysadzinowa i gwarantuję ci, że po zimie, domek będzie jeździć w każdą strone.

Widzę że kolega OnlyAfc doświadczony w budownictwie lub w geotechnice. Potwierdzam każde słowo. Może po zimie domek będzie stał równo, a może nie i nikt tego nie zauważy. Do czasu aż dach się zatnie w połowie przesuwania, a sprawa będzie pilna bo akurat nadciąga burza. Ława na odpowiedniej głębokości może być tańsza niż sprzęt w środku. I przesadna oszczędność może być zdradliwa. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Construction of EHO, part two 🙂 

IMG_20240318_093111a.thumb.jpg.5678fe64c6084fcbff284927be0a9955.jpg

 

Jeszcze nie wbiłem szpadla, ale nurtuje mnie myśl czy taki domek narzędziowy postawiony na bloczkach o powierzchni 9m2 i wysokości nie przekraczającej 3m trzeba zgłaszać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.