Skocz do zawartości

Sprężyny do celi GSO 12”


Mumia

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jako że w najbliższym czasie będę wyciągał LG w celu osadzenia trójkątnych znaczników od Farpointa i porządnego wypucowania lustra, zastanawiałem się nad wymianą sprężyn w śrubach ściągających bez podnoszenia lustra. Czy ktoś z Was zna wymiary sprężyn lub podałby ewentualny model, który by tu pasował? Dodatkowo dopytam czy solidne sprężyny dałyby radę same utrzymać tak duże lustro? Chciałbym się pozbyć tych irytujących śrub kontrujących.

Pozdrawiam Krystian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym nie dawał mocniejszych sprężyn do GSO z powodu materiału z jakiego wykonane są cele główne GSO. Zdarzyło mi się kiedyś w jednej 10", że podczas kolimowania zbyt mocno wykręciłem śrubkę i ta oryginalna sprężyna wyrwała mi kilka zwoi gwintu z celi. Ostatecznie udało mi się ten gwint poprawić ale trochę się strachu najadłem. Mocniejsza sprężyna będzie mocniej ten gwint ciągnąć. Warto mieć to na uwadze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, KrisJot napisał(a):

Ciekawy projekt, ale sprawia wrażenie dość masywnego. Ja w celi lustra 235x35mm mam zastosowane sprężyny bodajże od motocykla. Polecił mi je Kolega z forum. Sprawdzają się znakomicie.

Możesz pokazać fotkę jak to wygląda ;) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można zastosować sprężyny zaworowe, ale po co? Jak często kolimujesz teleskop? ;)

Sprężyny są tylko do wstępnego naprężenia celi podczas kolimacji, do trzymania kolimacji służą kontry.

 

Jeśli chodzi o moje doświadczenie techniczne, to patent na samych sprężynach jest dopuszczalny dla luster do 8 cali, a i tutaj nie zawsze. Cela z LG 12 cali jest już ciężka i podatna na ugięcia w sytuacji braku kontr i oparcia na samych sprężynach.

 

Słusznie też zauważył @Midnight9999

Odlew loża celi jest zrobiony ze stopu ZnAl, a mocniejsze ciągnięcie za te kruche gwinty nie przyniosą niczego dobrego.

Edytowane przez Mcmaker
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Mcmaker napisał(a):

Można zastosować sprężyny zaworowe, ale po co? Jak często kolimujesz teleskop? ;)

Sprężyny są tylko do wstępnego naprężenia celi podczas kolimacji, do trzymania kolimacji służą kontry.

 

Jeśli chodzi o moje doświadczenie techniczne, to patent na samych sprężynach jest dopuszczalny dla luster do 8 cali, a i tutaj nie zawsze. Cela z LG 12 cali jest już ciężka i podatna na ugięcia w sytuacji braku kontr i oparcia na samych sprężynach.

 

Słusznie też zauważył @Midnight9999

Odlew loża celi jest zrobiony ze stopu ZnAl, a mocniejsze ciągnięcie za te kruche gwinty nie przyniosą niczego dobrego.

Właśnie o to chodzi, że moja Frania jest dość często w ruchu i chciałem obmyślić patent, jak trochę bardziej ustabilizować konstrukcję celi. Przyszedł mi do głowy taki pomysł po tym jak zobaczyłem w ofercie Farpointa i Bob’s Knob’s wzmacniane sprężyny do GSO. Na CN pisali, że pomaga im to w stabilniejszym utrzymaniu kolimacji. Ewentualnie rozważałem pójście w taki system, jak zrobił kolega w tym wątku :

Czyli nagwintowanie otworów obok gniazd pod śruby kolimacyjne i przemieszczenie tam kontr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 28.04.2023 o 09:12, Mumia napisał(a):

Możesz pokazać fotkę jak to wygląda ;) ?

Jasne, tutaj powinieneś znaleźć zdjęcia, o które pytasz. Służą do wstępnego ustawienia LG, które następnie blokuję kontrami. Zgadzam się z @MCMaker, zastosowanie za mocnych da odwrotny skutek do zamierzonego. Moim zdaniem sprężyny nie mogą być ani za mocne, ani za słabe, tak aby utrzymały wagę celi z lustrem oraz przy dokręcaniu (z wyczuciem) kontr nie przestawiało się LG.

Edytowane przez KrisJot
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.