Skocz do zawartości

zapalanie żarówek


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

 

Chciałbym stworzyć na pokazy dla @PTMAWarszawa listwę z żarówkami.

Pomoc dydaktyczna do budowy spektroskopu na pokazach.

 

Scenariusz działania:

Zależy mi, aby po naciśnieciu przycisku pod żarówką zapalała się tylko ta jedna.

Ewentualnie inna zapalona musi zgasnąć. 

Świeci się tylko 1 żarówka, która samoczynnie gaśnie po 20s.

Ponowne przyciśnięcie przycisku zapala dowolna żarówkę.

Listwa zawiera główny przełącznik odłączający całe zasilanie.

Żarówki na 230V.

 

Głównie chodzi mi o podpowiedz i wykonanie układu sterowania przyciskami.

Organizacją i instalacją boxa zajmę się sam.

 

Po głowie chodzi mi coś na arduino z przekaźnikami, ale totalnie się na tym nie znam.

 

Dzięki za pomoc.

 

image.thumb.png.a1e6e10a6270e9957ff26b329b042a4c.png

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, musi byc 230 poniewaz beda rożnego rodzaju żarówki.  Kolory to tylko mija wizja roznego typu żarówek. 

OObstawiam, ze calosc bedzie miala minimum 50-70cm długości. 

 

 

Jak sie obserwuje i co widac.

Screenshot_20230507_133741_Chrome.jpg.cc01e7956c0cb160647029d3877a104b.jpg

 

Obecna listwa, którą chcę zastąpić właśnie dyskutowanym projektem.

Screenshot_20230507_133848_Chrome.thumb.jpg.ae55482e9c164aa77729d9ee33219cd9.jpg

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

można użyć przekaźniki lub triaki ale ja bym unikał mieszania układów procesorowych i na 230V

sam układ od strony elektronicznej jest raczej prosty. Program do sterowania też nie byłby specjalnie skomplikowany

 

pozdrawiam

 

PS

robiłem kiedyś takie warsztaty. Dokładnie te same materiały. Przydały się nawet filtry astronomiczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok niestety 230V skomplikuje tu trochę sprawę, ale wedle życzenia. Więc możesz to zrobić na kilka sposobów - trudniejsze to np. układ czasowy NE555, albo jakieś układy cyfrowe. Najprościej będzie mikrokontrolerem. Potrzebujesz 12 portów I/O. Tu masz wybór od raspberry pi, raspberry pico, przez arduino, ESP, STM discovery itp, po gołe mikrokontrolery attiny/atmega (te 20 nóżkowe). Języki programowania to dowolny dla raspberry pi, C/micropython dla raspberry pico, C/C++ dla reszty.

 

 

Elektrycznie będziesz potrzebować:

- gniazda bezpiecznika WTA, bezpiecznika 1A (starczy dla żarówek do ok. 100W)

- 6x przełączniki chwilowe np. takie będą wygodne, są w różnych kolorach:

 1.jpg.e4792f85218f37b15e927bf2492ab52e.jpg

- wyłącznik kołyskowy na 230V, np. podświetlany

- przetwornicę 230V AC -> 5V DC, minimum 1A na wyjściu, z separacją galwaniczną, lub mały transformator (5VA wystarczy) 230/12V i stabilizacja napięcia z użyciem LM7805

- sterowanie żarówkami:

może być zrealizowane na przekaźnikach (można kupić gotowe moduły z optoizolacją, tylko kable sterujące trzeba do nich przylutować, goldpiny z czasem sprawiają problemy), ich wadą jest ograniczona żywotność

można też zrobić przez optotriaki np. MOC3041 - dużo bardziej eleganckie i większa żywotność - najlepiej 1A/400V, przełączane w zerze

- ewentualnie jakieś złącza IDC do prowadzenia sygnałów z części NN do WN

 

Przy całości trzeba zadbać o fizyczne odseparowanie części wysokiego napięcia od niskiego napięcia, najlepiej przegrodą, zwracać uwagę na prowadzenie przewodów, nie krzyżować sygnałowych/niskiego napięcia z 230V, na koniec wszystko pospinać opaskami żeby nie było makaronu.

Edytowane przez lkosz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też bym poszedł w Arduino z modułami przekaźnikowymi. Oczywiście separacja 230 V obowiązkowa- najlepiej przegrodą w wydrukowanej customizowanej obudowie.

Arduino Uno R3 ( klon) to koszt 35 zł. moduły przekaźników po 5 zł, do tego zasilacz 12V i jazda. Obudowę mogę wydrukować gratis.

image.thumb.png.2a45eecdbeff9d7fe95ef35c93e96a1f.png

Edytowane przez Gość na chwilę
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy dobrze zrozumiałem wszystkie wymagania do edukacyjnego systemu kontroli zmiany widma źródeł światła o zasilaniu 230 V, ale zdaje się, że przynajmniej część z nich da się zrealizować prostym układem z wyłącznikiem czasowym i mechanicznym przełącznikiem "1 z 6":

  • załączenie na 30 sekund schodowym wyłącznikiem czasowym, np. takim
  • wybór żarówki obrotowym przełącznikiem 6-pozycyjnym, np. takim

A jeśli chodzi o żarówki, to fajne widma dają stare "energooszczędne" żarówki -  neonówki kompaktowe, takie jak ta.
Ładne widma mają też nasze ulubione uliczne sodówki.
Wygląda na to, że można kupić ich wresję małej mocy, ale osobiście nie sprawdzałem, czy ich widma są takie jak lamp ulicznych.

 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.