Skocz do zawartości

Teleskop dla syna


bambi

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Frosch napisał(a):

Jak dasz okular 4mm (bez Barlowa) to otrzymasz powiększenie 100x i źrenicę wyjściową (ŹW) 0,8mm. Dla okularu 3mm (bez Barlowa) będzie powiększenie 133x i ŹW 0,6mm.

Dla okularu 10mm masz powiększenie 40x i ŹW 2mm, dla okularu 25mm powiększenie wynosi 16x a ŹW 5mm (fajne powiększenie "lornetkowe" do szerokich pól, przeglądu nieba i obserwacji dziennych).

Ja bym darował sobie Barlowa- ewentualnie używał go tylko z okularem 25mm co da powiększenie 80x.

Zostaw na początek 25mm jako okular do małych powiększeń, ewentualnie później zamień na dobry, szerokokątny okular np. ES 68 24mm (zwróć uwagę, że szerokokątne okulary o dłuższych ogniskowych mają wyciąg 2 calowy, musisz szukać okularów w standardzie 1.25 cala).

Co do Jowisza i Saturna to  sierpniu i wrześniu po 1 północy (optymalnie o 3 nad ranem): Jowisz będzie wysoko nad horyzontem (im wyżej, tym lepiej). Zobacz sobie na Stellarium - zmieniaj daty i godziny.

 

@bambiJaki masz okular 2,5mm? On Ci daje powiększenie 160x - przetestuj na Księżycu (bez Barlowa) i napisz, jaka jest jakość obrazu.

 

 

Sprawdzę na pewno i dam znać. Dzięki Tylko źrenica wyjściowa wychodziła jakoś 0,5 mm wystarczy się lekko ruszyć i obraz ucieka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, bambi napisał(a):

Sprawdzę na pewno i dam znać. Dzięki Tylko źrenica wyjściowa wychodziła jakoś 0,5 mm wystarczy się lekko ruszyć i obraz ucieka. 

Okular Sky-Watcher SWA-58 2,5 mm 1,25"

- dokładnie taki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Miesilmannimea napisał(a):

 

a po drugie nie są dokładne. Niedawno ktoś tu opisywał problemy tego typu.

Dołączam się do tej opinii, sam uległem magii goto na samiutkim początku mojego zainteresowania astro (na szczęście odkupiłem od jednego z kolegów z forum za nieduże pieniądze :) ) a i tak na dzień dzisiejszy używam go w większości w ten sposób, że za pomocą pilota i szukacza naprowadzam go na obserwowane obiekty. Co więcej, takie ręczne polowanie sprawia mnóstwo satysfakcji, a i pozwala lepiej poznać niebo i "ogarnąć" co gdzie leży w stosunku do czego.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Lootzek napisał(a):

Dołączam się do tej opinii, sam uległem magii goto na samiutkim początku mojego zainteresowania astro (na szczęście odkupiłem od jednego z kolegów z forum za nieduże pieniądze :) ) a i tak na dzień dzisiejszy używam go w większości w ten sposób, że za pomocą pilota i szukacza naprowadzam go na obserwowane obiekty. Co więcej, takie ręczne polowanie sprawia mnóstwo satysfakcji, a i pozwala lepiej poznać niebo i "ogarnąć" co gdzie leży w stosunku do czego.

W sumie masz dużo racji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Miesilmannimea napisał(a):

Nie kupuj żadnego montażu "z goto" - tylko zmarnujesz pieniądze.

Nie zgadzam się. Jako poczatkujący pierwszy raz używając GoTo przez jeden wieczór w mieście na balkonie zobaczyłem więcej "eMek", niż wcześniej przez wszystkie moje obserwacje. Jakieś bardzo jasne gwiazdy zawsze widać i jest na co ustawić montaż.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też nie byłem jakimś zwolennikiem systemu  go to.  Szukanie obiektów to jest zawsze jakaś przyjemność. Jednak po czasie postawiłem też na wygodę. Też mi bardziej zależy na automatycznym śledzeniu obiektu można w ten sposób wyeliminować jakieś drgania dodatkowo jak się założy 

fokuser  mechaniczny do wyciągu teleskopu to w zasadzie nawet słabszy montaż uciągnie cięższą tubę a poprzez wyeliminowanie drgań tak naprawdę możemy zobaczyć więcej szczegółów. Do takiego aromatu SW 80/400 przy tej ogniskowej go to strata pieniędzy ponieważ tym teleskopie można uzyskać duże pole widzenia i obiekty są łatwiejsze do zlokalizowania. Ewentualnie mając już ten teleskop można się zastanowić nad dokupieniem samej używanej tuby sw 90/900 i w zasadzie tanim kosztem mieć teleskop do planet a drugi choćby do nauki nieba.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.05.2023 o 11:05, Mareg napisał(a):

 

W tym sensie to jest raczej teleskop "anty-edukacyjny", przynajmniej dla początkujących, którzy próbują go używać jako teleskop planetarny.

 

@bambi, w wątkach @Milena Niemczyk możesz zobaczyć, co da się zobaczyć i sfotografować z SW 90/900, który jest dużo lepszy do zastosowań planetarnych niż ten SW 80/400.
Jak chcesz wiedzieć dlaczego tak jest, możesz zacząć od poczytania o światłosile teleskopów.

Ten SW 90/900 na AZ3 kosztuje praktycznie tyle samo, co SW 80/400 na AZ3...

 

Piszę tu także dla innych początkujących, którzy mogą zaglądać do tego wątku.
W jednozdaniowym skrócie: czym teleskop ma dłuższą ogniskową w stosunku do apertury, tym mniej jest wymagający co do jakości optyki, okularów i pogodowych warunków obserwacyjnych.

Więc budżetowy teleskop planetarny dla początkujących powinien być długi a cienki albo powinien to być teleskop w systemie Maksutowa, potocznie zwany MAKiem.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.05.2023 o 10:24, dj_peterka napisał(a):

Napewno z Barlowem i okularem 2,5mm nic nie zobaczysz oprócz mydła, nawet gdyby był to okular za 1500zł. Myślę że 6mm to będzie Max bez Barlowa, z Barlowem 25mm i 10mm to max. Im bardziej powiększysz obraz, tym będzie gorszej jakości praktycznie z każdym teleskopem z niższej półki. To teleskop edukacyjny, my to nazywamy "zniechęcacz do astronomii" 

Wczoraj obserwowałem Wenus na okularze 10mm i barlowie X5 co dało mi teoretycznie 200x. Planeta mogłaby być większa, ale widać było oświetloną część tarczy :) Aberracja biła trochę po oczach, ale ogólnie było ok. Ogólnie to ten teleskop ma sensowne powiększenie x160, więc nie wiem czy jest sens "przekraczać" tą wartość jak w tym wypadku. Ogólnie czy można uzyskać większe powiększenie niż te, które deklaruje producent?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu nie, łącząc wszystko co mam uzyskam powiększenie 600x (Bresser 102/600) przy źrenicy 0.17mm. Przydaje się to do obserwacji mętów w oku. Komfortowa jest dla mnie minimum 0.7mm, ale 0.4mm też się coś zobaczy.

Edytowane przez dj_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz obserwować Wenus przez SW80/400, załóż dekielek (ten który był z tubą) na obiektyw, wyjmij z niego tylko środkową część. Wtedy uzyskasz przesłonę chyba do 55mm. Użyj okularu z zestawu 25mm, a potem 10mm. Powinieneś bez problemu zobaczyć fazę tarczy przy niewielkiej aberracji chromatycznej, a z okularem 25mm może i nawet żadnej.

Tak samo postępuj z obserwacją Marsa i w przyszłości Jowisza

Okular 2,5mm to nie do tego teleskopu.

Potem zdejmij cały dekielek, załóż okular 25mm i wyceluj w jakąś dużą gromadę otwartą np. MEL 111 albo w żłóbek M44. Obie widoczne na początku nocy.

Do obiektów właśnie tego typu został ten teleskop stworzony.

 

Rano zobaczysz nad horyzontem Saturna, obserwuj w pełnej aperturze okularem 25 i 10mm. Na pewno będzie widać pierścienie, a za miesiąc-dwa jego księżyc Tytana.

 

Jeszcze jedno. Masz kątówkę lustrzaną 90st, czy pryzmatyczną 45 st? Jeżeli to drugie to dokup lustrzaną 90st., może być nawet najtańsza.

Edytowane przez Ajot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.05.2023 o 21:38, lkosz napisał(a):

Sprawdź teleskop najpierw wyostrzając na jakiś odległy o parę kilometrów obiekt.

Naprawdę warto z tej rady skorzystać. Moim polem testowym jest ciemny dach, oddalony o 200m i upstrzony białymi plamami. Mogę godzinami sprawdzać różne kombinacje okularów, barlowa i przysłon (ulubiona ma 6cm dla instrumentu 102mm) patrząc przez okno, z balkonu, w dzień słoneczny i deszczowy. Łatwo wtedy zauważyć jakie źrenice wyjściowe/powiększenia mają sens w różnych warunkach. Od czasu do czasu spoglądam na oświetloną kulkę z łożyska (sztuczną gwiazdę), na znacznie krótszym dystansie.

Nie ma oczywiście przeciwskazań żeby na niebie nie spróbować czegoś innego, ale tam warunki obserwacji są gorsze i praktycznie nie używam tak dużych powiększeń jakie testuję.

Edytowane przez dj_
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.