Skocz do zawartości
  • 0

Pierwsza kamera na DS


gleb.siz

Pytanie

Witam! 

Jaki aparat (kamerę) bardziej kupic na początek? taniej ale żeby wystarczyło na DS
myślam jakiegoś używanego Canona, ale nie znam model, gdzieś w tematach widziałem Canon 1100 D, czy jest OK?
oraz jaki dodatkowy sprzęt potrzebuję żeby dołączyć do teleskopu (T adapter)?

Mam Skywatcher 130/650, montaż alt/az GOTO czy pasuje do DS?

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Podaj budżet, niebo pod jakim chcesz focić, typ obiektów i czy planujesz w najbliższym czasie rozbudowę (lustrzanki za bardzo już nie rozbudujesz, z kolei kamerka to trochę większy wydatek).
Z tego co się orientuję to alt/az będzie średnio nadawał się do astrofoto (rotacja pola).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja używam Canona 1100D.

Zrobiłem mu full spectrum.

 

Aparat kupiłem za 300 zł. Obiektyw sprzedałem za 100, ładowarkę za 50 zł. Robię więc aparatem za 150 zł (full spectrum sam zrobiłem. U kogoś, np. u Michała Kałużnego, zapłacisz za to bodaj 250-300 zł).

 

Czy to ma sens? Kwestia zasobów portfela i... logiki?

Ja policzyłem, że w takiej wersji, mogę tego Canona zajeździć w rok-dwa i dalej będzie tanio.

Nawet nie wiem, czy ma sens zmiana na wyższy model, np. 600D

 

Mój zestaw to:

  • RedCat 51 + Canon 1100d (IR mod full spectrum)
  • SW Star Adventurer Pro
  • ASiair Plus, ZWO EAF
  • Angeleyes 32mm/F4 guider + ASI120MM mini
  • Antlia ALP-T Dual Band 5nm Ha+OIII aka Golden Filter, Antlia Triband RGB Ultra
  • +DIY mods

Robię głównie DS i.... głównie z bortle 8/9

 

Średnio co tydzień kusi mnie kamera... i wciąż wygrywa większy sensor i taniość.

 

Wiem, że z kamerką będzie lepiej... tyle, że ja (jak na amatorskiego amatora)... wciąż uważam, że tym, co mam można robić satysfakcjonujące fotki.

Można, a nie trzeba 😉

 

Powodzenia w decydowaniu!

Edytowane przez mstaniek
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
13 minut temu, count.neverest napisał(a):

Nikon D5100. 

 

Warto pamiętać, że przy chęci sterowania tym aparatem przez komputer (NINA, APT itp.) konieczny jest dodatkowy kabelek, wyzwalający migawkę, który trzeba sobie zrobić 🙂

Przy ASiair jest trochę prościej, bo wystarczy "kabelek jak do wężyka spustowego".

 

Niemniej - warto o tym pomyśleć, bo rozczarowanie może odebrać radość - mówię z doświadczenia, bo akurat mam też ten aparat 😇

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, gleb.siz napisał(a):

Przepraszam, o jakiej rozbudowę chodzi?

Może użyłem niefortunnego zwrotu.

Chodziło mi o to, że jak kupisz lustrzankę to w zasadzie wystarczy wężyk spustowy i możesz trzaskać zdjęcia. Potem ewentualnie możesz dokupić Optolong L-Pro czy L-eXtreme żeby poprawić jakość zdjęć mgławic.
Jeśli zdecydujesz się na kamerkę no to już na start potrzebujesz laptopa (albo astro komputerek typu ASI AIR) całej masy kabli i zasilania. Potem możesz dołożyć filtry (w zależności czy kamera kolorowa czy mono) L R G B Ha SII OIII, koło filtrowe. Robi się z tego niemała inwestycja.
Do tego jeśli chcesz robić zdjęcia to (jeśli go jeszcze nie masz) potrzebny będzie korektor komy i wspomniany przez Ciebie adapter np. Canon EOS <=> T2.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Latami dojrzewałem zarówno mentalnie jak i finansowo do kamery. Zaczynałem od kamerek za 50zł z Allegro a w zasadzie modułów kamer. Potem lustrzanka APC, potem Bezlusterkowiec A7III który miał być uniwersalny (ale nie był:( ) i na końcu kamera mono chłodzona. Filtry wąskopasmowe pozwalają na czasy ponad 300s gdzie kiedyś 15s to było wyzwanie ze względu na pomarańcz. Próbowałem wcześniej z Optolongami ale to średnio pomaga. 

Obecnie fotografia długoczasowa to bajka pomimo otoczenia przez lamy typu kula. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, WojtasSP320 napisał(a):

Może użyłem niefortunnego zwrotu.

Chodziło mi o to, że jak kupisz lustrzankę to w zasadzie wystarczy wężyk spustowy i możesz trzaskać zdjęcia. Potem ewentualnie możesz dokupić Optolong L-Pro czy L-eXtreme żeby poprawić jakość zdjęć mgławic.
Jeśli zdecydujesz się na kamerkę no to już na start potrzebujesz laptopa (albo astro komputerek typu ASI AIR) całej masy kabli i zasilania. Potem możesz dołożyć filtry (w zależności czy kamera kolorowa czy mono) L R G B Ha SII OIII, koło filtrowe. Robi się z tego niemała inwestycja.
Do tego jeśli chcesz robić zdjęcia to (jeśli go jeszcze nie masz) potrzebny będzie korektor komy i wspomniany przez Ciebie adapter np. Canon EOS <=> T2.

Dziękuję! ale muszę mieć T2 pierscień oraz T2-adapter?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, radoslawo napisał(a):

Latami dojrzewałem zarówno mentalnie jak i finansowo do kamery. Zaczynałem od kamerek za 50zł z Allegro a w zasadzie modułów kamer. Potem lustrzanka APC, potem Bezlusterkowiec A7III który miał być uniwersalny (ale nie był:( ) i na końcu kamera mono chłodzona. Filtry wąskopasmowe pozwalają na czasy ponad 300s gdzie kiedyś 15s to było wyzwanie ze względu na pomarańcz. Próbowałem wcześniej z Optolongami ale to średnio pomaga. 

Obecnie fotografia długoczasowa to bajka pomimo otoczenia przez lamy typu kula. 

Prawda, ale kamera to dla mnie za wcześnie, wciąż preferuję obserwować niż spędzać czas w processingu na komputerze, dlatego szukam chyba kompromis 😄

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.