Skocz do zawartości

Flaty a brud matrycy


Kriss2022

Rekomendowane odpowiedzi

1 minutę temu, WojtasSP320 napisał(a):

Żeby to usunąć potrzebny jest flat i bias. Jak robisz flaty? Zastanawiam się co to za "węże" z kurzu bo wygląda jakby jakiś kilka pyłków Ci wędrowało po matrycy w czasie sesji.

Robiłem flaty biasy darki. I nei ma różnicy. 

Flaty robię z dwoma kartami papieru przed tuba, tak żeby histogram był po środku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, count.neverest napisał(a):

Potrzebujesz równomiernie oświetlonego źródła światła (niebo przed zachodem Słońca, dedykowany flatbox, folia EL) 

Właśnie flaty zrobione przy zachodzie słońca. Ale z dwoma kartkami papieru 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Michal_IAUZ napisał(a):

Jak robisz flaty na niebie to kartki raczej są zbędne i mogą wprowadzić dziwne efekty.
Pokaż jednego flata i najlepiej klatki przed i po kalibracji.

Ile średnio zliczeń ma flat? Używasz master flatów, tz flatów po kalibracji złożonych w jeden uśredniony?

Dodaje kartki bo robiąc flata na czystym niebie mam przepalony totalnie. 

 

Flata robię na czasie 1 sek (iso 6400 bo takie miałem na light klatkach). Tak używam master flat. To master flat - ten 1 (30 klatek) a drugi jaśniejszy i wychdzi syf. Próbowałem różnych konfiguracji i nic się nie zmienia. I zdjęcie histogramu jednej klatki flata 

pobrane (7).jpeg

pobrane (5).jpeg

IMG_20230528_172345.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Kriss2022 napisał(a):

To master flat - ten 1 (30 klatek) a drugi jaśniejszy i wychdzi syf.

nie bardzo rozumiem to zdanie. Ale patrząc na załączone wcześniej fotki i flata którego wrzuciłeś teraz to wygląda na to że te "brudy" bardzo mocno się zmieniają w czasie.

Wzory na flacie i na zdjęciu są przesunięte względem siebie i mają troche inne kształty. Zmienila się konfiguracja sprzętu pomiędzy klatkami i flatami?

Ostatnie zdjęcie z pierwszego posta ma już całkiem inne wzory.

7 minut temu, Kriss2022 napisał(a):

Dodaje kartki bo robiąc flata na czystym niebie mam przepalony totalnie. 

To zacznij wcześniej lub później flaty, tak żeby nie było przepalone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Michal_IAUZ napisał(a):

Ostatnie zdjęcie z pierwszego posta ma już całkiem inne wzory

Różne wzory na zdj bo próbowałem czyścić szkło matrycy na aparacie. Stąd  inne  wzory na zdjeciach.

10 minut temu, Michal_IAUZ napisał(a):

później flaty,

Jak robię później flaty, próbowałem coś po 22, to strasznie niebieski daje i flat wychodzi niebieski. 

 

Chyba najlepsza droga będzie flatownica, prawda? 

Edytowane przez Kriss2022
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klatkę flat możesz sobie spokojnie zrobić na iso100 i zastosować do materiału zabranego w iso6400 (pomijam sensowność używania takiej wartości). 3 pierwsze lighty mają różne "modele" brudów. Wyczyść najpierw tor optyczny, potem zastostuj kalibrację. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, count.neverest napisał(a):

sensowność używania takiej wartości

Wlasnie klatka 6400iso i naswietlanie 360sek a klatki ciemne jak diabli. Moze za wysokie iso dla aparatu i sam syf? Może coś być z tym wpsolnego? 

Edytowane przez Kriss2022
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze to przedmuchaj matrycę sprężonym powietrzem i pozbądź się części tego syfu. Druga rzecz to musisz coś źle robić, bo większość kurzu tą metodą się usunie. Druga rzecz, warto zaopatrzyć się we flatownicę. Trzecia rzecz, ja jak robię flaty, to żeby ich nie przepalać schodzę w dół z ISO. W efekcie na pojedyńczej klatce widzę paprochy, podobnie na masterflacie, też je widzę. I czwarta rzecz, dla mnie dziwnie wygląda to pierwsze zdjęcie z tych dwóch. Jest "gładkie" i ja tutaj nie widzę śladu po żadnych paprochach. Jeśli dobrze zrozumiałem to masterflat. Jeśli tak to coś jest źle zrobione, bo to nie wygląda mi na masterflata.
pobrane (7).jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minutes ago, Kriss2022 said:

Wlasnie klatka 6400iso i naswietlanie 360sek a klatki ciemne jak diabli. Moze za wysokie iso dla aparatu i sam syf? Może coś być z tym wpsolnego? 

ISO wysokie ale to nie ma nic wspólnego z tymi paprochami. Nie mniej jeśli na 360s masz ciemne klatki to dziwne,chyba że przez filtr wąskopasmowy robisz? A jaka to jest puszka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, tomekL napisał(a):

ISO wysokie ale to nie ma nic wspólnego z tymi paprochami. Nie mniej jeśli na 360s masz ciemne klatki to dziwne,chyba że przez filtr wąskopasmowy robisz? A jaka to jest puszka?

Jedynie co to zalozylem filtr cls..... 

A puszka to canon 760d. To zdjęcie, co wskazales to masterflat bodajże zlozony ż 30 klatek. 

A jak zmienię iso na 100 to nie wywali mi błąd w dss? 

Edytowane przez Kriss2022
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minutes ago, Kriss2022 said:

Jedynie co to zalozylem filtr cls..... 

A puszka to canon 760d. To zdjęcie, co wskazales to masterflat bodajże zlozony ż 30 klatek. 

A jak zmienię iso na 100 to nie wywali mi błąd w dss? 

Nie znam DSS, obrabiam w pixinsight i łyka bez problemu takie flaty, tzn. na iso 100 bo takie robię, lighty robię na iso 800 lub wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Kriss2022 napisał(a):

Jedynie co to zalozylem filtr cls..... 

A puszka to canon 760d. To zdjęcie, co wskazales to masterflat bodajże zlozony ż 30 klatek. 

A jak zmienię iso na 100 to nie wywali mi błąd w dss? 

 

DSS wywali błąd.

 

Dla mnie kalibracja działa, gdy robię tak:

najpierw biasy (co trwa dosłownie 10s bo biasy u mnie są ok.  0.1ms robię ich choćby ze 100)

potem zwiększam czas naświetlania, odkrywam dekielki z obiektywów i robię flaty na niebie bez chmur wieczorem (mam pole widzenia 7 stopni). 50 flatów bez problemu wystarczy, a to i tak trwa krócej niż 1 minuta do zebrania.

Focus ustawiam wcześniej na jakiejś chmurze albo czymś dalekim.

potem nic nie zmieniając poza czasem naświetlania i kierunkiem patrzenia zaczynam robić lighty. Focus oczywiście na gwiazdach :)

 

Gdy robi się już jasno zakładam dekielek na obiektyw i robię darki. 

 

Za każdym razem, jak pomiędzy tymi punktami robisz jakieś niepotrzebne rzeczy (skręcanie, rozkręcanie, w ogóle dotykanie setupu, nie mówiąc nawet o zmianie iso czy zostawianiu setupu na kilka dni itp.

narażasz się na losowe wydarzenia psujące kalibrację :)

Ani razu nie dotykam ISO. Nie dotykam formatu (RAW na aparacie). Nie zmieniam filtrów. Nie dotykam przesłony.

Wrzucam wszystko do DSS tam, gdzie trzeba i wszystko się ładnie kalibruje.

 

Z kolorową kamerą jeszcze jest kwestia debayeryzacji, ale to byś miał zupełnie inny problem na wyjściu :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, count.neverest napisał(a):

 

Nie może wywalić błędu, bo możesz stackować pliki, którego nie będą tej informacji zawierać, np. jpg czy tif.

Wtedy też wywali błąd :)
Chodzi o to, że on wywala błąd, ale czasem to nie przeszkadza żeby można było materiał zestackować :)

Czasem nie pozwala w ogóle.

Czasem dzieli Ci materiał na jakieś oddzielne partie stackowane osobno.

DSS jest dziwny ogólnie :P

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po ptokach. Jak miedzy lightami a flatami coś grzebałeś z syfem to już tych zrobionych lightów nie skorygujesz. Jedynie sztuczny flat ale to też nie zawsze działało jakoś u mie. Ważne żeby przed sesją pozbyć się wszystkiego co luźne na matrycy, najlepiej gruszką bo nieumiejętne użycie sprężonego powietrza może pozostawić nieprzyjemne ślady. Kolor flata nie powinien mieć znaczenia przy kalibracji.

 

Jeśli chodzi o te 2 klatki skorygowane, to wygląda jakby były skorygowane prześwietlonym flatem lub wcale. Gdyby flat był Ok ale z innym ustawieniem zabrudzeń, widoczne by były pojaśnienia. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Gość na chwilę napisał(a):

Może opisać procedurę wytworzenia tego mastera?

Kieruje teleskop na niebo i zakładam tyle kartek aż histotgram będzie lekko odklejony od lewej strony i cykam te 20-50 zdj potem je łączę w programie DSS. Czas naswietlania flata to 1sek i iso 6400( to samo co klatka light). 

 

26 minut temu, fizyk5 napisał(a):

Jak paprochy zmieniają się w czasie podczas sesji, to trudno się ich pozbyć flatami.

Wlansie ten brud niezbyt się pozbywa mimo że czyscilem to. (różnie wygakd na zdjęciu bo są obracane). Mam wrażenie że na szybce ochronnej matrycy są rysy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.