Skocz do zawartości

Jaka pierwsza kamera do planet?


Krzysio2138

Rekomendowane odpowiedzi

1 minutę temu, JKbooo napisał(a):

Ja mam traumę z moich początków w tym hobby kiedy próbowałem iść w półśrodki wtapiąc pieniądze w bzdurne rozwiązania, dlatego teraz ostrzegam innych. Zalecam inwestować grubo, solidnie i w sprawdzone rozwiązania, chyba że wiesz co robisz. :)

 

 

Hy hy a ja mam odwrotnie :) Zamiast kupować popularne i "sprawdzone" rozwiązanie za grubą kasę poluję teraz na jakieś złomy za grosze, które od dziwo dają sporo satysfakcji już przy czyszczeniu z pajęczyn, a co dopiero jak się jakąś fotkę uda zrobić :) Wydawanie grubej kasy jest przereklamowane - i tak zdjęcia z Hubla będą o niebo lepsze :) I można za darmo ściągnąć z sieci ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Miesilmannimea napisał(a):

Hy hy a ja mam odwrotnie :) Zamiast kupować popularne i "sprawdzone" rozwiązanie za grubą kasę poluję teraz na jakieś złomy za grosze, które od dziwo dają sporo satysfakcji już przy czyszczeniu z pajęczyn, a co dopiero jak się jakąś fotkę uda zrobić :) Wydawanie grubej kasy jest przereklamowane - i tak zdjęcia z Hubla będą o niebo lepsze :) I można za darmo ściągnąć z sieci ;)

 

Tak jak już wspomniałem, to hobby ma różne oblicza. Ja się raczej skupiam na robieniu zdjęć i na początku straciłem trochę kasy na różne dziwne przejściówki/narzędzia, których potrzebowałem ze względu na moje wcześniejsze finansowe skróty. Teraz wolę się upewnić, że dane rozwiązanie będzie działać i będzie mi sprawiało radość, a więc, że będzie warte tych pieniędzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Krzysio2138 jeśli potrzebujesz sprawdzić czy ci się spodoba robienie planet, to zrób to na tym, co masz. Paralaktyk, to paralaktyk, byle to wyważyć, żeby za bardzo nie uciekało i się nie urwało. Nie ma montażu złego do planet, co najwyżej będziesz wprowadzać ręcznie korekty, ale wystackuje się. Z DSami jest już inna para kaloszy, tutaj czasy naświetlania są o wiele dłuższe.

 

Można bawić się w półśrodki, ale powiedzmy sobie szczerze - cokolwiek wartego nerwów i pieniędzy w dłuższej perspektywie zaczyna się od HEQ5 wzwyż. Jeśli chcesz to hobby kontynuować, to lepiej wydać pieniądze na coś wyraźnie lepszego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jak szukasz kamerki do planet, to patrzyłbym za modelami ze stosunkowo małym pikselem i zdolne do rejestrowania dużej liczby klatek na sekundę. Planety są niewielkimi kątowo obiektami. Mniejszy piksel spowoduje, że przy tym samym rozmiarze kątowym więcej ich "wejdzie" w obszar zajęty przez samą planetę. Osobiście patrzyłbym za modelami np. ZWO ASI 485 lub 585. Są to typowo planetarne kamerki z pixelami 2.9um, ale do optymalnej ich pracy zalecałbym światłosiłę rzędu F/15 - F/20. Podana przez Ciebie ogniskowa niewiele mówi bez wskazania jakiej apertury dotyczy. Kolejna sprawa to prowadzenie. Zdjęcia planet uzyskuje się najczęściej składając i obrabiając setki - tysiące pojedynczych zdjęć -> klatek z nagranego materiału wideo. Tutaj ważne, jest aby planeta pozostała w polu widzenia kamery, więc wspomniane śledzenie mocno upraszcza sprawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 hours ago, Miesilmannimea said:

 

Hy hy a ja mam odwrotnie :) Zamiast kupować popularne i "sprawdzone" rozwiązanie za grubą kasę poluję teraz na jakieś złomy za grosze, które od dziwo dają sporo satysfakcji już przy czyszczeniu z pajęczyn, a co dopiero jak się jakąś fotkę uda zrobić :) Wydawanie grubej kasy jest przereklamowane - i tak zdjęcia z Hubla będą o niebo lepsze :) I można za darmo ściągnąć z sieci ;)

Na moje nie chodzi o wydawanie grubej kasy, chociaż można i tak, jeśli kogoś stać. Chodzi o to by kupować z rozmysłem sprzęt, który będzie na służył dłuższy czas. Głównie myślę o montażu, kupić HEQ5 ale coś podobnego czy lepszego i problemu znikają a przede wszystkim właściciel cieszy się astronomią a nie wyrywa sobie włosy z powodu różnorodnych frustracji :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.