Skocz do zawartości

Jaka pierwsza kamera do planet?


Krzysio2138

Rekomendowane odpowiedzi

Hej! Dzięki uprzejmości kolegi, w moje ręce trafił mały teleskop William Optics 388mm. Do tej pory, moim głównym zainteresowaniem były obiekty głębokiego nieba, ale chciałbym zacząć przygodę też z planetami, póki są do tego dobre warunki. Jaką polecacie kamerę na początek? Raczej nagrywanie filmików przez aparat odrzucam, nie chcę popełniać błędów od samego początku. Budżet to tak naprawdę kilka stówek, nie chcę póki co wydawać większej ilości pieniędzy, jeśli mi po prostu się to nie spodoba. Co polecacie? Przeczytałem kilka tematów związanych z moim problemem, ale jednak nie otrzymałem satysfakcjonującej odpowiedzi. Nie chcę też, żeby kamera, którą nabędę była słabej jakości, nie chcę się po prostu denerwować. Pozdrawiam.

Edytowane przez Krzysio2138
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SV305 na przykład. A nawet przerobiony webcam na próbę wystarczy...

 

Ale obawiam się, że musisz podziękować koledze za pomoc i jednak kupić / pożyczyć inny teleskop.

Z 388mm to prawie nic nie wyciągniesz w temacie planet. Z tanich sprzętów mogę polecić popularne "komunijne" Newtony 115/900 lub 130/900.

Kupić można używane za 100-200zł, jeszcze Ci na kamerkę starczy jeśli chcesz wydać "kilka stówek"...

 

Zakładam, że montaż paralaktyczny masz :)

Edytowane przez Miesilmannimea
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego sprzetu (rozumiem ze to refraktorek 6cm), nie istotne jaką kamerą planety będą  jedynie kuleczkami wielkosci kilku pixeli i praktycznie bez detalu, no jedynie pierścien Saturna zobaczysz :)
Podsumowując tym teleskopem strata czasu i pieniędzy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno był tu temat o przysłanianiu apertury do 50mm i uzyskiwaniu większego detalu. Gdzie wasz optymizm?! Owale na Jowiszu tylko z 50mm :P

 

Będzie problem wyciągnąć z tego 60/388 cokolwiek planetarnie. Potrzebowałbyś barlowa 5x, żeby uzyskać skalę 0.31"/px np. z ASI462. Wówczas obecny Mars zajmie 14x14px, Wenus 72x72px, Merkury 22x22px. Reszta planet pochowana, Jowisz za 3 miesiące zająłby 143x143px w tej skali. Fazy Merkurego i Wenus zobaczysz, główne pasy na Jowiszu za 3 miesiące też też, jakiś detal się może wystackuje. Pytanie czy optyka tego WO da radę takiej krotności barlowa...

 

Kolejną przeszkodą jest budżer - już sam barlow to kilka stówek, kamera - planetarne od ZWO zaczynają się od 1500, tutaj byś potrzebował piksela 2um najlepiej, a ASI678 jest za 2000zł. Używka np. 462MC byłaby po 1000zł, też ponad budżetem

 

Podsumowując: przy tych założeniach jest to awykonalne. Nie masz tam jakiegoś MAKa lub chociaż 150 lub 200mm newtona?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście przemyślałbym sens takiej inwestycji jeszcze raz, bo sam pomysł pracowania na ogniskowej 1500mm z malutkim sensorem, gdzie całość zawieszona jest na SWSA, powoduje u mnie ból głowy. :D Oczywiście, da się, tylko pytanie czy i na ile będzie to przyjemne.

 

A gdyby tak zamiast tego uzbierać na jakąś solidną podstawę, czyli porządny montaż paralaktyczny z GoTo? ;)

 

Oczywiście to hobby ma bardzo wiele odsłon, a ja nie wiem co Cię najbardziej rajcuje, ale nie zmienia to faktu, że do większości zajęć związanych z astro przyda się solidny montaż.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, JKbooo napisał(a):

Osobiście przemyślałbym sens takiej inwestycji jeszcze raz, bo sam pomysł pracowania na ogniskowej 1500mm z malutkim sensorem, gdzie całość zawieszona jest na SWSA, powoduje u mnie ból głowy. :D Oczywiście, da się, tylko pytanie czy i na ile będzie to przyjemne.

 

A gdyby tak zamiast tego uzbierać na jakąś solidną podstawę, czyli porządny montaż paralaktyczny z GoTo? ;)

 

Oczywiście to hobby ma bardzo wiele odsłon, a ja nie wiem co Cię najbardziej rajcuje, ale nie zmienia to faktu, że do większości zajęć związanych z astro przyda się solidny montaż.

 

 

 

W zasadzie, mógłbym sprzedać Star Adventurer, gdzieś za 1500zł, i próbować kupić jakiś montaż używany. Jest sens w tej kwocie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie powiem Ci czy jest sens, bo nie wiem co Cię najbardziej w tym wszystkim kręci. Każde narzędzie jest do czegoś. Na pewno SWSA nie był projektowany z myślą o fotografii planet, ale EQ6-R nie był projektowany z myślą o spakowaniu go do plecaka na szybki wypad w góry.

 

Jeżeli jesteś teraz w 100% pewny, że nie potrzebujesz tej mobilności, to prawdopodobnie takie rozwiązanie miałoby sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Krzysio2138 napisał(a):

W zasadzie Star Adventurer 2i, w opisie, jest napisane, że jego maksymalny udźwig to 5kg. William Optics 388mm, który posiadam, ma wagę 1,5kg. Sprawdziłem. :)

 

Obawiam się, że waga to parametr do którego zbytnio przywiązuje się tu wagę. Bardziej martwił bym się ogniskową...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie to żaden z nas nic z tych rzeczy nie musi robić, bo pożytek z tego marny. :D Dzisiaj mobilności nie potrzebujesz, ale jak sprzedasz SWSA to pewnie zaraz się pojawi jakaś nowa Neowise i będzie ból. :P

 

Ja mam traumę z moich początków w tym hobby kiedy próbowałem iść w półśrodki wtapiąc pieniądze w bzdurne rozwiązania, dlatego teraz ostrzegam innych. Zalecam inwestować grubo, solidnie i w sprawdzone rozwiązania, chyba że wiesz co robisz. :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.