Skocz do zawartości
  • 0

Astrofotografia Oman - pytanie dot. sprzętu


Semawesi

Pytanie

Witam , w styczniu lecę do Omanu czysto turystycznie na własną rękę. Żal nie skorzystać z nieba Bortle 1 więc biorę ze sobą canona mod, trackera i jasny obiektyw. Problem jest taki że akurat w okresie kiedy będę tam, księżyc jest 80-100% . Niedawno kupiłem filtr oplotonga (clip) i udało mi się skorzystać z niego zaledwie raz, więc nie do końca znam jego możliwości. Jak on sobie radzi przy jasnym księżycu, przy szerokich kadrach ? Będzie coś z tego ? Raczej będę polował na Oriona. Dodaje zrzut jak to ma wyglądać w tym czasie na niebie

 

Ps. Był ktoś w Omanie ? 

Screenshot_2023-06-10-11-26-12-836_com.noctuasoftware.stellarium_free.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Parę miesięcy temu zjechałem prawie cały Oman i wygląda to tak. Mają tam bardzo tanią energię z ropy, więc wszystko jak leci tam się świeci jak choinka. Oczywiście są tereny pustynne z bardzo ciemnym niebem, ale jeżeli chcesz z tego skorzystać, to musisz mieć namiot albo nocować w samochodzie (BTW najlepiej 4WD), bo każdy najmniejszy zajazd przy drodze, w którym chciałbyś nocować będzie siał światłem na wiele kolometrów. Powietrze jest często zapylone, co oczywiście nie pomaga. No i, jak zauważył przedmówca, Księżyc blisko nowiu zrobi z Bortle'a 1 Bortle'a pewnie 5, więc nie wiem czy jest sens bawić się astrofoto inne niż krajobrazowe. Ale ogólnie kraj rewalacyjny do podróżowania, krajobrazy zapierają dech, benzyna tania, a ludzie serdeczni. Będziesz zadowolony :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Radek Grochowski napisał(a):

Parę miesięcy temu zjechałem prawie cały Oman i wygląda to tak. Mają tam bardzo tanią energię z ropy, więc wszystko jak leci tam się świeci jak choinka. Oczywiście są tereny pustynne z bardzo ciemnym niebem, ale jeżeli chcesz z tego skorzystać, to musisz mieć namiot albo nocować w samochodzie (BTW najlepiej 4WD), bo każdy najmniejszy zajazd przy drodze, w którym chciałbyś nocować będzie siał światłem na wiele kolometrów. Powietrze jest często zapylone, co oczywiście nie pomaga. No i, jak zauważył przedmówca, Księżyc blisko nowiu zrobi z Bortle'a 1 Bortle'a pewnie 5, więc nie wiem czy jest sens bawić się astrofoto inne niż krajobrazowe. Ale ogólnie kraj rewalacyjny do podróżowania, krajobrazy zapierają dech, benzyna tania, a ludzie serdeczni. Będziesz zadowolony :)

Tak, oczywiście będę miał samochód 4WD, na pustyni raczej jedną noc, myślałem też o wyspie Masirah, głównie właśnie ze względu na niebo 1, ale nie ma to największego sensu przy pełni księżyca...  Następnym razem jak będę planować podróż, to oprócz tanich biletów kryterium będzie faza księżyca 😅 w takim wypadku chyba nie zabieram ze sobą głowicy astro.. dzięki za odpowiedź ! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.