Skocz do zawartości
  • 0

Pierwszy teleskop w teren podmiejski


Rafal73

Pytanie

Dzień Dobry,

Proszę o pomoc w zakupie pierwszego teleskopu na tereny podmiejskie (koło Wrocławia). Chciałbym wydać na teleskop w okolicy 1200 zł + akcesoria dodatkowo.
Poczytałem parę analiz i mam mętlik w głowie, ... 
Myślałem o Sky watcher 90/900 AZ-3 lub EQ2

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
2 godziny temu, Miesilmannimea napisał(a):

1200zł można dużo rozsądniej wydać niż na achromat z aberacją...

Ciekawe, czy daje obraz cokolwiek lepszy niż popularny 80/400 (pomijam różnicę aperatury i ogniskowej).

daje.

Choćby z racji dużo lepszych powłok oraz światłosiły f/6 zamiast f/5

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
14 godzin temu, Rurykow napisał(a):

 

@ZbyT w kwestii Maka 127, jaki byłby najdłuższy, użyteczny okular aby maksymalnie wykorzystać pole widzenia. Jakieś 30/32mm? Żeby uzyskać jak najmniejszy możliwy power.

 

 

pole widzenia teleskopu zależy od jego ogniskowej oraz od średnicy diafragmy pola w okularze

 

jeśli użyjemy okularu o maksymalnej średnicy diafragmy pola to niezależnie od jego ogniskowej, a tym samym powiększenia uzyskamy maksymalne pole widzenia teleskopu. W przypadku okularów w standardzie 2" maksymalna średnica diafragmy pola musi być mniejsza niż 50 mm, a w praktyce poniżej 47 mm. Niezależnie od długości ogniskowej okularu każdy okular o takiej diafragmie pokaże całe dostępne ple widzenia na niebie. Dla okularów o polu własnym 100* ta ogniskowa będzie wynosiła około 20 mm, dla 82* to około 30 mm, dla 70* to jakieś 36 mm itd. Najdłuższe okulary 2" mają ogniskowe 56 mm (nie spotkałem dłuższych choć może takie też są) ale ich własne pole widzenia jest bardzo małe i wynosi niewiele ponad 40*

 

w praktyce można spotkać okulary, które mają tak duże własne pole widzenia i ogniskową, że z wyliczeń wychodzi iż ich diafragma pola jest większa niż średnica oprawy okularu (50,8 mm). To efekt dystorsji, która deformuje pole własne okularu ale w obserwacjach astronomicznych to nie przeszkadza

 

pole widzenia, ogniskowa i średnica diafragmy są powiązane ze sobą wzorem:

 

tg(alfa/2)=D/(2F)

 

gdzie

alfa to kątowe pole widzenia

D to średnica diafragmy

F to ogniskowa

 

wzór jest słuszny dla okularów i teleskopów ale w przypadku teleskopów kąty są małe więc można go uprościć do postaci:

 

alfa=D/F

 

przy czym kąt alfa jest tu w radianach. Aby przeliczyć go na stopnie trzeba pomnożyć wyrażenie przez 180/PI=57,3

 

wzór jest bardzo uniwersalny. Za jego pomocą można obliczyć różne wielkości np. znając rozmiar kątowy obserwowanego obiektu można obliczyć jaki będzie rozmiar jego obrazu w ognisku lub odwrotnie. Jeśli założymy jakąś wielkość obrazu w ognisku i znamy rozmiar kątowy obiektu na niebie możemy wyznaczyć potrzebną ogniskową itd.

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dzięki za wsparcie i obszerne informacje. Zdecydowałem się poszukać używanego teleskopu w mojej okolicy, wolałbym zobaczyć teleskop przed zakupem :-).
Podjadę i zobaczę, kupowanie z przesyłką droższych rzeczy to nie w moim typie.

Co powiecie o tych dwóch:

1. skywatcher BKP2001EQ5

2. Bresser 90/1250 Go-to National Geographic

Rafal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, Rafal73 napisał(a):

1. skywatcher BKP2001EQ5

2. Bresser 90/1250 Go-to National Geographic

z tych dwóch zdecydowanie ten newton. 8 cali lustra, spoko w kolimacji, montaż uniesie, choć to już na granicy. No i paralaktyk ma swoje zalety w wizualu, i jedną wadę z newtonami - wyciąg zmienia położenie i trzeba tubę w obejmach obracać, ale nie jest to większy problem. I też łatwo go zmotoryzować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tak jak wyżej pisali koledzy ja bym zaczął od Synta 8, zwłaszcza że jest dużo używanych w fajnej cenie. Zaczynałem przygodę z tym Dobsonem i nie żałuję. Poznasz nocne niebo na tyle ile pozwalą warunki i na spokojnie zaplanujesz co dalej. Zobaczysz jak to wszystko wygląda i potem będziesz wiedział, czy kontynuować obserwacje wizualne, czy pójść w stronę astrofotografii. 

Pozdrawiam 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.