Skocz do zawartości
  • 0

Pierwszy teleskop w teren podmiejski


Rafal73

Pytanie

Dzień Dobry,

Proszę o pomoc w zakupie pierwszego teleskopu na tereny podmiejskie (koło Wrocławia). Chciałbym wydać na teleskop w okolicy 1200 zł + akcesoria dodatkowo.
Poczytałem parę analiz i mam mętlik w głowie, ... 
Myślałem o Sky watcher 90/900 AZ-3 lub EQ2

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Jeśli faktycznie coś czytałeś to już wiesz, że achromat 90/900 nie jest najgorszym pomysłem na początek.

Od siebie dodam - pod warunkiem, że używany za pół ceny :) Kupowanie go w sklepie to marnowanie pieniędzy...

 

Jeśli masz zamiar oglądać głównie księżyc - a pewnie tak będzie - to nie odrzucaj też achromatu 60/900 -

do księżyca będzie tak samo dobry a nawet lepszy bo praktycznie nie będzie widać aberracji chromatycznej.

 

Do tego okular 20mm, ew. 15mm i można się bawić.

 

Ps. Sprawdzaj tutejszą giełdę zwaną "marketem" - pojawiają się różne sprzęty w tym te o które pytasz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Hej,

Planujemy z synem obserwować z tarasu albo z gruntu (jak pójdziemy w pola to nie będzie żadnych lamp).
Na początek chcemy obserwować księżyc i planety, ale potem chcielibyśmy coś więcej.

Jaki osprzęt najlepiej dokupić? Wiem, że będę chciał filtr do księżyca + filtr na słońce. Słabiej rozumiem, jakie okulary są potrzebne czy niezbędne, ...

 

No i co dobrać do robienia zdjęć, na początek z telefonu. Czy to będzie dobre: https://deltaoptical.pl/uniwersalny-adapter-delta-do-smartfonow?

 

Rafal

Edytowane przez Rafal73
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jeśli będziesz miał ciemno(tak jak napisałeś - brak lamp ulicznych), to ja bym od razu zainwestował w coś większego, polecanego na początek, mianowicie Synta 8" na montażu Dobsona. Jeśli chodzi o astrofotografię - zostawiłbym ten temat na później. 

Edytowane przez Krzysio2138
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Przy domu mamy parę lamp ulicznych, ale zaraz się kończą i mogę wyjść na pola, gdzie już nie ma oświetlenia.
Czy ta Synta, o której mówisz to ten model: Teleskop Sky-Watcher Dobson 8" Pyrex (Classic 200P, Synta)?

Co będzie na plus tego teleskopu w stosunku do 90/900 AZ3 i czy duży będzie problem, aby go wziąć i postawić gdzieś 500 metrów w polu?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tak, to ten teleskop ;) Myślę, że o wiele więcej zobaczysz, i montaż będzie o wiele łatwiejszy oraz intuicyjny. Jednakże o astrofotografii możesz zapomnieć - ten teleskop służy tylko do obserwacji. Jedynie obiekty układu słonecznego da się uwiecznić. Poza tym nie musisz bawić się w rozstawianie montażu - po prostu bierzesz go w ręce, wynosisz i oglądasz. Cały teleskop waży około 30kg, więc nie jest lekki. Ale obrazy, moim zdaniem, będą lepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 godziny temu, Rafal73 napisał(a):

Planujemy z synem obserwować z tarasu albo z gruntu (jak pójdziemy w pola to nie będzie żadnych lamp).
Na początek chcemy obserwować księżyc i planety, ale potem chcielibyśmy coś więcej.

w tym budżecie wybór jest niewielki... w zasadzie tylko wspomniany refraktor, który daje średnie obrazy i ma średni wyciąg. Newton 150mm na dobsonie jest już droższy i też swoje waży. Potrzebowałbyś do niego jakiś wózek żeby wygodnie z nim chodzić. Jeśli na dodatek taras ma barierkę, to montaże dobsona będą uciążliwe w użytku.

MAK127 który byłby idealny pod te wymagania, ale to koszt już ponad 2000zł

Co do okularów - napierw wybierz teleskop, potem dobierzesz sobie ze 2-3 okulary pod ogniskową. To będzie dodatkowy koszt ok 400zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Hej,

Taras nie ma barierek. Zgadzam się 30kg, to trochę jest, wózek byłby konieczny, aby go ciągnąć po polnej drodze. Czy kolimacja może się rozjechać podczas transportu i trzeba ją w polu będzie ponownie ustawiać? Widzę, że ustawienie kolimacji to nie taka prosta sprawa, ...

MAK127 jest fajny, cena niestety poza budżet, nawet używki się mi nie zmieszczą. Uwaga poprzednika chyba jest dobra, najpierw coś na start, a jak się wciągnę to olx i coś następnego, np. MAK. Jaka jest waga MAK127?

 

Rafal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
30 minut temu, Rafal73 napisał(a):

Taras nie ma barierek. Zgadzam się 30kg, to trochę jest, wózek byłby konieczny, aby go ciągnąć po polnej drodze. Czy kolimacja może się rozjechać podczas transportu i trzeba ją w polu będzie ponownie ustawiać? Widzę, że ustawienie kolimacji to nie taka prosta sprawa, ...

jest to bardzo proste, wystarczy kolimator laserowy i do wizuala jest wystarczająco skolimowane. Newton żeby dał wyraźnie złe obrazy w wizualu, musi mieć ostro przekoszone lustra. Narzekania na newtony biorą się stąd, że są to zwykle najtańsze teleskopy, niezbyt sztywne, ludzie to kupują do astrofoto i się dziwią, że tani teleskop nie daje punktowych gwiazd w pełnej klatce. W praktyce, w czasie gdy teleskop się chłodzi, podregulujesz trochę lustro główne, i gotowe. Trwa to minutę-dwie.

 

Jeśli nie masz barierek, to może newton? No tylko wersja 6" jest poza budżetem, a wersja 8" bardzo poza budżetem :) W razie co, to taki wózek:
a.thumb.jpg.cdeae89e8510d22e15d8e81953fcf30c.jpg

jest bardzo dobry do tego celu (on ma dwa podesty - jeden płaski pod lekkie kartony i rozkładany rurkowy pod ciężkie, bez problemu dźwigałem tym pralkę 80kg). Ewentualnie wciśniesz na hulajnogę w całości.

 

40 minut temu, Rafal73 napisał(a):

MAK127 jest fajny, cena niestety poza budżet, nawet używki się mi nie zmieszczą. Uwaga poprzednika chyba jest dobra, najpierw coś na start, a jak się wciągnę to olx i coś następnego, np. MAK. Jaka jest waga MAK127?

ok 3kg sama tuba, montaż - zależy. AZ4 to kilka kilo, EQ3-2 też, ale bliżej 10. Tak, katadioptryki dają dobre obrazy, są poręczne, światłosiły niewielkie, i mają dużo zalet, ale niestety są drogie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 godzin temu, Rafal73 napisał(a):

Hej,

Taras nie ma barierek. Zgadzam się 30kg, to trochę jest, wózek byłby konieczny, aby go ciągnąć po polnej drodze. Czy kolimacja może się rozjechać podczas transportu i trzeba ją w polu będzie ponownie ustawiać? Widzę, że ustawienie kolimacji to nie taka prosta sprawa, ...

MAK127 jest fajny, cena niestety poza budżet, nawet używki się mi nie zmieszczą. Uwaga poprzednika chyba jest dobra, najpierw coś na start, a jak się wciągnę to olx i coś następnego, np. MAK. Jaka jest waga MAK127?

 

Rafal

Rafale, MAK127 to sprzęt do Księżyca, Słońca (z folią ND5), planet i mgławic planetarnych ze względu na małe pole widzenia.

 

Newton ze względu na większe pole widzenia pozwala na obserwację nie tylko Księżyca, Słońca (z folią ND5), planet i mgławic planetarnych, ale otwartych i kulistych gromad gwiazd, mgławic, galaktyk i komet!

 

Kolimacja Newtonów raczej się rozjedzie podczas transportu, ja to mam prawie za każdym razem podczas przejazdu paru metrów po kostce brukowej, ale to nie problem. Kolimacja to łatwa sprawa, nie słuchaj tych, co piszą inaczej!

Ja sam kolimuję następująco:

Luzuję dwoma obrotami 3 śruby kontrujące lustro główne (są tam jeszcze 3 śruby regulujące) - na zdjęciu zaznaczone białymi owalami.

Wkładam w wyciąg kolimator - mam taki od  @Piotrek K., świecę czerwoną latarką na lustro główne jak na zdjęciu i kręcąc śrubami regulującymi (pół obrotu i sprawdzam, czy znacznik na lustrze głównym zbliża się, czy oddala od środka kolimatora)

Po ustawieniu znacznika w środku pola widzenia blokuję lustro śrubami kontrującymi. Wyjmuję kolimator, wkładam okular, sprawdzam na jasnej gwieździe wyjustowanie teleskopu z lunetką celowniczą i obserwuję.

 

Jeśli są 2 osoby, to kolimacja trwa jeszcze szybciej, gdyż 1 osoba świeci latarką na lustro i patrzy w wyciąg. Druga osoba kręci śrubami regulującymi po pół obrotu, a 1 osoba mówi, czy znacznik się zbliża do środka, czy oddala.

kolimacja.jpg.b545455a72afb781f9b9fb874af48fbf.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
29 minut temu, M.K. napisał(a):

Rafale, MAK127 to sprzęt do Księżyca, Słońca (z folią ND5), planet i mgławic planetarnych ze względu na małe pole widzenia.

 

Newton ze względu na większe pole widzenia pozwala na obserwację nie tylko Księżyca, Słońca (z folią ND5), planet i mgławic planetarnych, ale otwartych i kulistych gromad gwiazd, mgławic, galaktyk i komet!

 

pole widzenia teleskopu zależy od ogniskowej, a Newtony często mają dłuższą ogniskową niż Mak127, a tym samym mają mniejsze pole widzenia więc zgodnie z tym co napisałeś takie GSO12" nie nadaje się do gromad otwartych i kulistych, mgławic, galaktyk i komet

 

ograniczeniem tego Maka jest apertura. W zbliżonej cenie można kupić znacznie większego Newtona, który z powodu większej apertury będzie miał większe możliwości. Trzeba jednak pamiętać, że Mak nie jest taki całkiem do niczego jeśli chodzi o obserwacje DSO. Większość takich obiektów spokojnie mieści się w jego polu widzenia. Taka dajmy na to M42 spokojnie jest widoczna w całości, i to w zwykłym Plosslu 25 mm. M31 z sąsiadkami też w nim widać doskonale, a to są przedstawicielki tych większych DS-ów. Gromady kuliste to oczywiście maleństwa więc też widać je w Maku. Większość otwartych też. Właściwie tylko Plejady i Hiady nie mieszczą się w polu widzenia Maka 127 ale w polu Newtona 8" też się nie mieszczą więc przewagi wielkości pola jakoś nie widać

 

nie namawiam do zakupu Maka bo w tym konkretnym przypadku rzeczywiście aż prosi się o zakup Newtona ale nie używajmy fałszywych argumentów

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tu masz jeszcze Synte 8” z ES 6,7 w zestawie za 1500 ;) 

https://www.olx.pl/d/oferta/teleskop-sky-watcher-dobson-8-obiektyw-explore-scientific-6-7-CID767-IDUZ274.html 

Sam ten okular jako używka gdzieś za 400-450 chodzi.

Edytowane przez Mumia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Fajny refraktor moim zdaniem, musiałbyś tylko montaż i statyw jakiś do tego dokupić... Zamiast akcesoriów, które już masz w zestawie.

 

@ZbyT w kwestii Maka 127, jaki byłby najdłuższy, użyteczny okular aby maksymalnie wykorzystać pole widzenia. Jakieś 30/32mm? Żeby uzyskać jak najmniejszy możliwy power.

 

Edytowane przez Rurykow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.