Skocz do zawartości

Celestron Astromaster 130 EQ czy Sky-Watcher N-130/650 EQ-2 (BKP13065EQ2)


S2000

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry .

Mamy córkę 8 lat. Żona mówi masz 700zl i kup teleskop. Ja nie mam o tym pojęcia , ona również . Mówię , że lepiej kupić używany niż nowy chiński . W mojej okolicy znalazłem takie Celestron Astromaster 130 EQ  i  Sky-Watcher  N-130/650 EQ-2 (BKP13065EQ2). Który wybrać ? Dzięki za pomoc

Edytowane przez S2000
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze? Dla ośmiolatki pomyślałbym prędzej o lornetce 7x50 + statyw, a jeśli już faktycznie musi być teleskop, to prędzej soczewkowy niż zwierciadlany, ze względu na bardziej intuicyjną i mniej problematyczną obsługę.

Edytowane przez Mc ślimack
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brutalnie powiem, żaden z tych. Dla 8-latki obsługa teleskopu na kiepskim montażu EQ to będzie czarna magia i koszmar. Dla nie mających doświadczenia rodziców także.

 Wg. mnie jedyne co ma sens, to refraktor 70 mm. Najlepiej 70/700, w ostateczności 70/500. albo 70/900. Na montażu azymutalnym typu AZ2, AZ3. Małe, ale jak mała ciut dorośnie to sama lub z wami wybierze docelowy sprzęt.

Przykład:

https://www.astroshop.pl/teleskopy/skywatcher-teleskop-ac-70-700-mercury-az-2/p,5000

Do tego można dokupić kątówkę tzw. ziemską (np. 45 st.), żeby można było też widoczki/przyrodę oglądać. Docelowo (ale to już jak się zapoznacie ze sprzętem - zarówno któreś z rodziców i mała) okular o ogniskowej 6 mm do maksymalnych powiększeń.

 Uważajcie, by w tej klasie sprzętu nie kupić po taniości jakiegoś badziewia z felernym montażem czy jakimś niedobranym rozwiązaniem utrudniającym obsługę lub obniżającym realne możliwości (np. źle dobrane okulary dające za duże powiększenia). W szczególności unikać tych serii Celestrona: Astromaster AZ, Inspire, Powerseeker. Ostateczny wybór skonsultujcie przed zakupem, tak jak w tym przypadku - kto pyta nie błądzi.

Pozdrawiam

-J.

PS. Jeśli często jeździcie z dzieckiem pod ciemne niebo poza miastem, to alternatywą może też być lornetka 50 mm, ale to temat do pracy także dla rodziców, w sensie nauki nieba i tego, co można na nim zaobserwować takim sprzętem. W księżyc czy Jowisza wyceluje każdy bez przygotowania. Wszystko inne wymaga trochę pracy (w tym wypadku także Waszej, tj. rodziców), obojętnie, teleskop czy lornetka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.