Skocz do zawartości

Czym dołożyć jeszcze ~3mm do backfocusa?


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie. Będę walczył z ustawianiem prawidłowej odległości w TSie 90/600 triplet z reduktorem 0.79x Photoline. Według producenta, odległości backfocusa są następujące:

 

Cytat

Focal Length to 350 mm: 70 mm

Focal Length to 420 mm: 65 mm

Focal Length 450-500 mm: 61 mm

Focal Length 510-600 mm: 58 mm

Focal Length 610-700 mm: 57 mm

Focal Length 710-790 mm: 56 mm

Focal Length from 800 mm: 55 mm

A skoro to jest 600mm, to w zasadzie przyjmuję, że odległość będzie gdzieś w okolicy 57.5mm. Dodając grubość filtra, ostatecznie będzie oscylowało w okolicy 58mm.

 

Mam ASI1600MM-c, jest przedłużka 16.5mm (M48-M42) i 21mm (M42-M42). Za parę dni zastąpię 21mm kołem filtrowym ZWO EFW Mini, które ma taką samą grubość. Na razie bez OAGa, ale sytuacja też byłaby identyczna, gdybym miał. Mam więc 55mm. 

 

Kupiłem więc coś takiego na Allegro: https://allegro.pl/oferta/rura-przedluzajaca-do-gwintu-t2-m42x0-75-12359981849. Dołożę 3mm i będzie git (niestety, jakby wyszło ciutkę poniżej 58mm, nie miałbym jak skrócić). Ale nie sprawdziło się - to co przyszło w zasadzie nadaje się tylko do kosza.

 

Zostają spacery, ale to co miałem z kamerą pozwoliło tylko wydłużyć o 1.5mm. 56.5mm na zdjęciach to nadal ewidentnie za mało, kiedy nawet nie mam jeszcze założonego filtra. No i trochę to zabiera gwintu, nie chciałbym aby . 

 

Co w takiej sytuacji byście poradzili?

  • jakieś dłuższy adapter o 1-2mm niż aktualny 16.5mm (M48-M42) (ale co, jeśli jednak przyjdzie czas na OAGa?)
  • wsadzić jeszcze więcej spacerów pomiędzy pozostałymi adapterami (np. 1mm między kamerą a adapterem T2-T2 7mm, potem 1mm między T2-T2 a kołem, potem 1mm między adapterami 21mm a 16.5mm)? trochę zbyt kombinowane...
  • a może jeszcze przyjdzie temat problemów z tiltem (na moim początkującym etapie nie jestem pewien czy tilt to obowiązek a nawet czy przy mojej sytuacji jest on potrzebny czy nie, bo prawy górny róg wydaje się najbardziej skoszony, ale tylko minimalnie) i może od razu mam kupić tilter (ale to chyba ze wszystkim będzie >58mm?)?

 

W którą stronę mam więc iść? W razie czego, klatka robiona na full spektrum (bez żadnego filtra), jeszcze przy konwersji na JPEG do wstawienia na forum jakiś flip nastąpił, więc tu róg prawy dolny :) Jestem jakby o ~1mm za blisko matrycy i mam taką sytuację:

 

image.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Są takie przedłużki (i redukcje też) o regulowanej długości z taką kontrą na długim gwincie. Daje się dobrać długość bez walki z podkładkami.

 

 

EDIT: Nie pamietam gdzie kupowałem - chyba teleskopy.pl

 

 

 

 

 

 

image.thumb.jpeg.bdcaa86699fea7d06651773d376cf370.jpeg

Edytowane przez Wiesiek1952
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Koło filtrowe najlepiej nakręcić bezpośrednio na kamerę (bez 11mm pierscienia) masz wtedy mniejsze winietowanie bo blizej sensora filtry.

 

Ja bym zrobił tak:

6,5mm -kamera (bez pierścienia 11m)

20mm Kolo filtrowe

15mm t2/t2 mesko żeński

16.5mm oag lub konwerter t2/m48

 

Musisz tylko kupić przedłużkę t2 15mm. Raczej standardowa rzecz.

 

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez ko20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, LibMar napisał(a):

adapterem T2-T2 7mm

Czy ten adapter przy kamerze nie ma 11mm? W zasadzie do kamery możesz bezpośrednio dokręcić koło. Pomijając go możesz szukać pierścienia 14mm, a raczej 15, gdyż chyba samo koło ma 20mm (bez pierścienia męsko-męskiego t2)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Imien napisał(a):

Czy ten adapter przy kamerze nie ma 11mm? W zasadzie do kamery możesz bezpośrednio dokręcić koło. Pomijając go możesz szukać pierścienia 14mm, a raczej 15, gdyż chyba samo koło ma 20mm (bez pierścienia męsko-męskiego t2)?

 

A w zasadzie tak, 11 milimetrów. Faktycznie nie pomyślałem o jego wyjęciu. Tamten adapter T2-T2 ma chyba nawet 2mm grubości, jakby z myślą rekompensacji za wydłużenie przez użycie filtrów. Chyba najwłaściwszym kierunkiem będzie zakup przedłużki 12mm (nie widzę trzynastek czy czternastek). Wtedy uzyska się 6.5+12+2+20+16.5 = 57mm, a resztę dołożę spacerami.

 

1 godzinę temu, ko20 napisał(a):

 

To wygląda niemal identyczne do tego, co przyszło.

 

A pomysł Wieśka jest dobry, tylko nie mogę nic takiego znaleźć i wygląda na rozmiar, który by wymagał dokupienia czegoś jeszcze :P Znalazłem tylko Baadera, ale tam pozwala uzyskiwać odległość od 20mm. Jakby ktoś znalazł link do krótszego, to byłoby super i do rozpatrzenia :)

 

EDIT: Już mam: https://www.baader-planetarium.com/en/baader-variable-locking-t-2-extension-(12-16mm)-incl.-lock-ring-(t-2-part-33).html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.