Skocz do zawartości

Bąbel i szczypce homara z balkonu.


Bentoq

Rekomendowane odpowiedzi

Ja bym jednak poprosił o normalny opis fotki , bo te zwyczajowe nazwy się różnią i jako słabszy nie nadążam.... Twoja nazwa bąbel występuje co najmniej w trzech odmianach - bąbel, bańka i cycek.

A tytuł fotki "Bańka homara" jest jakąś totalnie nieczytelną hybrydą.

Pozdr.

Edytowane przez Gość na chwilę
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Bentoq zmienił(a) tytuł na Bańka i szczypce homara z balkonu.
  • Bentoq zmienił(a) tytuł na Bąbel i szczypce homara z balkonu.
W dniu 28.06.2023 o 18:13, Bentoq napisał(a):

Cześć,

 

Widok z balkonu mam na Pn - PnWsch, ograniczony dodatkowo azymut do 60-70 st., więc wybór obiektów jest ograniczony, zwłaszcza z moim sprzętem.

Na 300mm, które oferuje Tair, fajnie pasuje mgławica bąbel oraz szczypce homara. Łapane z balkonu na wrocławskim Gądowie.

 

Sprzęt:

Nikon D7500 mod @ISO400 + Tair 3s z filtrem L-enhance. Prowadzone na SWSA z guidem.

 

Czasy:

4h z ostrzeniem na wodór @F/4.5

ponad 2h z ostrzeniem na tlen @F/4.5

1,5h bez filtra na gwiazdy @F/8

Łącznie 4 letnie noce.

 

Dla niewtajemniczonych - ostrzono osobno na wodór i tlen z powodu aberracji w Tairze - w celu uzyskania lepszego efektu. Niestety, kosztem wywalenia połowy materiału.

Stack i wstępna obróbka w Siril, potem Affinity Photo 2.

W ostrzeniu pomagał Astrosharp, odszumił Topaz Denoize.

 

Bubble_Ready.thumb.jpg.6b91c37ed4a463d78cbd2251c0979a62.jpg

 

Wnioski:

Cóż, trzeba by natłuc tych godzin na lustrzance, aby uzyskać zadowalający efekt. Zwłaszcza z taką aberracją i koniecznością osobnego łapania wodoru i tlenu.

Tair pokaże pazur dopiero na kamerce mono. Z lustrzanką to prędzej chyba zaopatrzę się w lepszą optykę.

No, ale jak pogoda dopisze w lipcu to dopalę, dużo tam się dzieje w tle, czego nie widać z moimi czasami.

Jak nie, to od sierpnia już się zasadzę na serce i duszę :)

 

Jak zwykle zachęcam do komentowania i pozdrawiam!

 

 

Bardzo słuszne podejście z tym ostrzeniem osobno na wodór i tlen, dlatego niestety wszelkie achromaty nadają się głównie na mono. Te wady w szczególności widać właśnie przy dualbandach i kamerkach kolorowych. Przerabiałem to i było to podstawą do decyzji o mono jako że mam dużo obiektywów M42. Niestety RGB z tairem odpada, jak i każdym achromatem. Kanał niebieski i luminancja to katorga niewarta czasu i nerwów. Do RGB pozostaje mi więc newton.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, Byku said:

Niestety RGB z tairem odpada, jak i każdym achromatem. Kanał niebieski i luminancja to katorga niewarta czasu i nerwów. Do RGB pozostaje mi więc newton.

 

Do tego zdjęcia gwiazdy robiłem na F/8 i wyszło o wiele lepiej niż się spodziewałem. Nadal widać czerwone halo, ale nieporównywalnie lepiej jak na F/4.5 czy F/5.6. Jeżeli kiedyś będzie mi dane spróbuję na F/11 :)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dopaliłem prawie 3h używając filtra Ha 12nm Astronomik.

Podobna rzeźba w obróbce. Zdecydowanie widać różnicę. Łatwiej się obrabiało, a i więcej czerwonego jest :) 

 

Co ciekawe, o wiele wygodniej się używa samego filtra Ha, pomimo, że mniej widać. Zdjęcie też wychodzi lepsze, klatki z L-enhance są wyraźnie gorsze, przy ostrzeniu na Ha - nie da się jednak idealnie wyostrzyć jak jest tyle innego sygnału.

 

Czekamy na dalsze rozpogodzenia, umówiłem się z balkonem, że ten kadr zbieramy do końca lipca.

 

forum.thumb.jpg.8b98d0f8c18a9279b76b5ba33522c6e7.jpg

 

Edytowane przez Bentoq
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

NO DOBRA!

 

Praktycznie cały poprzedni materiał wywaliłem i nazbierałem od nowa:

11h z filtrem Astronomik Ha 12nm z D7500 mod @ISO400 - 4min klatki - ostrzone na czerwony

15h z filtrem Optolong L-Enhance z D5300 nie-mod @ISO200 - 2 min klatki - ostrzone na niebieski

Wszędzie Tair 3s na pełnej dziurze. Prowadzone na SWSA z guidem.

 

Użyłem kilka nowych tricków, których ostatnio się nauczyłem i wyszło mi tak:

 

ready.thumb.jpg.86093f002cf66f0e681b59f9750bf383.jpg

 

Chyba jest lepiej, nie trzeba było aż tak ciągnąć za uszy. Posiedziałbym jeszcze albo dopalił Ha, ale mam już dość tego obiektu, materiału i Taira 😒

Pewnie kilka godzin Ha dużo nie zmieni, musiałbym dwa albo trzy razy tyle, ale już lada moment czeka na mnie serce i dusza więc wolę już na to się szykować.

 

Może wrócę do materiału za jakiś czas, jak będę starszy i mądrzejszy i będę miał lepszy SW ;)

 

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heh do materiału pewnie będę wracał jak znowu tygodniami będą chmury :) pierwsza wersja też ma zupełnie inny materiał, który poleciał do kosza.

A gwiazdki to skorzystałem ze starneta na liniowym materiale w Siril i osobno robiłem strech na mgławicy i na gwiazdach. Dzięki temu wyszły takie łagodniejsze, to jest chyba główna różnica. Do tej pory strech robiłem razem i później starnet. Ostatnio dzięki wskazówkom od @JKbooo odkryłem piękno oddzielania gwiazd na materiale liniowym :) 

Edytowane przez Bentoq
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.