Skocz do zawartości

Crescent w białe noce :)


Piotr K.

Rekomendowane odpowiedzi

Czasy bardziej niż przyzwoite - tyle RGB na jeden obiekt w życiu nie uzbierałem.  Gdyby palić to pod lepszym lepszym niebem niż Wrocław byłby pewnie efekt wow. ;)

Spod nieba Bortle 4, przy sumarycznym czasie naświetlania ok. 3,5 h wyszło mi mi tak (z tej tubki którą teraz masz).

crescent.jpg

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, lukost napisał(a):

Spod nieba Bortle 4, przy sumarycznym czasie naświetlania ok. 3,5 h wyszło mi mi tak (z tej tubki którą teraz masz).

 

Fajnie :) Tylko warto pamiętać, że Canon 6D (bo to chyba tego aparatu używałeś z tym TS-em) zbiera ok. 2,5x więcej światła niż ASI1600, więc to tak, jakbyś palił 8 h i 45 min taką kamerą. Dodaj do tego lepsze niebo, i mamy porównywalny efekt :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Piotr K. napisał(a):

 

(...) Canon 6D (bo to chyba tego aparatu używałeś z tym TS-em) zbiera ok. 2,5x więcej światła niż ASI1600

Tak, w użyciu był 6d mod. No ale ty masz w zanadrzu jeszcze niebagatelną ilość 9h wodoru z filtra wąskopasmowego, przy zbieraniu którego jakość nieba nie ma aż takiego znaczenia. A mam wrażenie, że w tle tej fotki trochę szumu jednak siedzi. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, lukost napisał(a):

A mam wrażenie, że w tle tej fotki trochę szumu jednak siedzi.

 

Siedzi, siedzi, potwierdzam, i to całkiem sporo. Aż mnie to trochę zdziwiło. Podejrzewam, że być może paliłem trochę zbyt ciemne klatki z Ha, bo średnia jasność była trochę za blisko poziomu 10*ReadNoise^2 (minimum to bodajże ADU 1184, albo coś koło tego, w 16 bitach). Spróbuję palić Ha przez 10 minut, zamiast 8, i może trochę podniosę też gain (choć na CN piszą, że do NB gain 139 styka) - ale to już do następnego projektu, bo na razie będę kontynuował z takimi parametrami jakie ustawiłem na początku, żeby zachować ciągłość.

 

Jest też opcja, że nieumiejętnie wyciągam materiał - ale kombinuję na różne sposoby, i jakbym się nie gimnastykował, to zawsze wychodzi mniej-więcej tak samo. Więc zakładam, że po prostu taki jest materiał. Tuba ciemna, niebo jasne, sygnał słaby, filtr Ha ma 12 nm a nie np. 7 nm, a ja na razie nie mam skali porównawczej z ciemnym niebem, bo od czasu gdy podpiąłem ASI1600 do TS-a to nigdzie nie wyjeżdżałem poza miasto, wszystko palę z domu (i bardzo to sobie chwalę, swoją drogą, bo jest to mega-wygodne :) ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, _Spirit_ napisał(a):

Czemu nie odwrotne proporcje? 

 

Ponieważ szum w materiale z NB jest o wiele mniejszy, niż w materiale RGB palonym z miasta. Ale to nie jest tak, że sobie ustaliłem, że ma być 9 h Ha i 13 h RGB - po prostu na razie tyle mam. Ha zebrałem najpierw, bo było jasne niebo i krótkie noce, a gdy uznałem, że już się ten materiał w miarę daje wyciągnąć, to zacząłem palić RGB - no i teraz palę RGB. Myślę, że gdy zbiorę drugie tyle RGB, czyli razem ok. 24 h, to już może być w miarę OK.

Edytowane przez Piotr K.
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.