Skocz do zawartości

NGC 7000


Mateusz8799

Rekomendowane odpowiedzi

31 minut temu, Mateusz8799 napisał(a):

Jakiś dobry nie zawodny sposób? 

 

ekran laptopa z obniżoną jasnością prawie na maksa (najlepiej robić w ciemności);

 

niebo (zenit) tuż po zachodzie, lub tuż przed wschodem Słońca;

 

jednolita ściana;

 

flatownica.

 

oczywiście najlepiej flaty robić od razu po sesji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Mateusz8799 napisał(a):

Dithering to pojęcie jeszcze muszę przyswoić. 

W skrócie - program, który steruje teleskopem i aparatem wie kiedy zaczyna się i kończy klatka i w przerwach między nimi (co jedno lub co kilka zdjęć) każe zrobić montażowi lekki ruch (kilka pikseli) w jednej lub obu osiach.

Pomaga to się pozbyć szumu, który przyjmuje postać skośnych linii na zdjęciu (walking noise).

Jeśli masz guiding to z pewnością używasz laptopa. Polecam wypróbować program Astrophotography Tools (APT) tam masz opcję ditheringu, jak i całą masę innych przydatnych rzeczy (goto, platesolve, planowanie sesji, kadrowanie, ostrzenie, itp). 
Z konkurencyjnych to będzie NINA, SGP czy inny MaximDL (ale tych nie znam). APT w wersji podstawowej jest darmowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O garść przydatnych info.. Dziękuję 

Niestety nie mam podłączonego Aparatu Canon 1300D do laptopa na kablu by widzieć jakie klatki aktualnie się palą, mam wężyk i tak działam. 

Mam program Nina ale na ten moment czarna magia, co do guidingu to PHD2 i Cartes du Ciel 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.07.2023 o 14:06, Mateusz8799 napisał(a):

O garść przydatnych info.. Dziękuję 

Niestety nie mam podłączonego Aparatu Canon 1300D do laptopa na kablu by widzieć jakie klatki aktualnie się palą, mam wężyk i tak działam. 

Mam program Nina ale na ten moment czarna magia, co do guidingu to PHD2 i Cartes du Ciel 

 

Też nie jestem żaden as. posiedź trochę przy NINIE - wg mnie warto. Współpracuje z PHD i CdC. I do tego Canona na usb podpinasz i już wszystko śmiga na ekranie. Wężyk do szuflady.

Najwięcej czasu zajęło mi okiełznanie ekranów w NINIE, które mi się ciągle chowały i zamykały przy złych "ruchach".

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.