Skocz do zawartości
  • 0

Lustro sferyczne z ebaya do ATMa 200/1600 na Dobsonie


CosmicBeetle

Pytanie

Drodzy Astromaniacy! 

 

Po 3 latach przekopywania forum w poszukiwaniu odpowiedzi na różnego typu nurtujące kwestie sprzętowo-obserwacyjne w końcu mam okazję się przywitać ;)

 

Zatem cześć wszystkim, mam na imię Grzegorz, jestem posiadaczem 5" Dobsona Bresser Messiera ale zamierzam w końcu przerzucić się na coś większego i właśnie o tym będzie ten wpis. 

 

Na wstępie zaznaczę, że nie interesuje mnie astrofoto, tylko obserwacje wizualne. Od dłuższego czasu myślę o zbudowaniu ATMa ze sferycznym lustrem najlepiej 8" (żeby poczuć znaczącą rożnicę między bresserem). Zrobienie własnego lustra tej wielkości trochę jednak przerasta moje możliwości i wolę skupić się na konstrukcji dobsona. Znalazłem na ebayu taki oto zestaw luster:

 

https://www.ebay.com/itm/185070775278?hash=item2b1713ebee:g:KAgAAOSw4xBiRAhe

 

 

Cena 144$ wydaje się sensowna, pytanie czy dokładność na poziomie lambada 3 będzie wystarczająca?

 

Podejrzewam, że tuba w tej konfiguracji da przyjemny obraz planet, nie wiem czego się spodziewać po DS-ach ale liczę na lepszy obraz niż bresserze 130/650.

 

Podsumowując, będę wdzięczny za odpowiedzi na poniższe pytania:

1. Czy proporcje 203/1600 dla lustra sferycznego to dobry pomysł? 

2. Czy kupowanie gotowej sfery na ebayu to dobry pomysł? 

3. Czy oprócz planet taki teleskop da satysfakcjonujący obraz DS-ów? 

4. Czy budowanie dobsona i tubusu bez żadnego doświadczenia to dobry pomysł?

5. Czy można się spodziewać jakiejś różnicy między takim ATMem a przykładowo syntą 8"? 

 

Będę wdzięczny za podpowiedzi, 

Pozdrawiam :)

 

 

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Jeśli ma być 200/1600 to proszę, Orion Optics, tylko nieco drogawe :

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p2861_ORION-UK-Hauptspiegel---200-1600mm---f-8---1-8-Lambda.html

jest też coś tańszego : 

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p15848_AstroReflect-Newtonian-Primary-Mirror-205mm-f-8-with-Certificate.html

z tego co znalazłem ten AstroReflect jest z Bułgarii. 

Albo kupić coś takiego, w sumie niecałe 200 Euro taniej niż samo lustro 8" (zupełnie tego nie rozumiem), a ten teleskop do planet będzie się świetnie nadawał : 

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p16693_Orion-UK-VX10L-250-mm-f-6-3-Dobsonian-Telescope--1-10-Lambda.html

Można też kupić jakąś zaniedbaną Syntę 8" i dać komuś lustro do przeszlifowania do F8 albo więcej. 

Edytowane przez anatol
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, anatol napisał(a):

Jokerze, ja mam akurat oba newtony z lustrami pana Stefana, ale nigdy w życiu nie przyszłoby mi na myśl naśmiewać się z tych, których na porządne podzespoły nie stać a tak to wybrzmiało niestety. 

Dlaczego nie doradziłeś choćby Synty 8" zamiast się naśmiewać? 

Wiem, że nick zobowiązuje, ale ktoś z taką wiedzą jak twoja lepiej by zrobił pisząc najpierw coś sensownego, chyba że delikwent ignoruje konsekwentnie rady starych wyjadaczy, wtedy można mu pojechać. 

 

 

Widzisz , różnimy sie bo ty wolisz przemilczeć a ja walę z gruber rury by trafić do rozsądku i zaoszczędzić wywalonych pieniędzy w błoto.

 

Synty i innej chinszczyzny nie polecam z założenia dobrze wiesz dlaczego ale w takim przypadku synta bedzie i tak o niebo lepsza.

 

 

 

 

Edytowane przez YOKER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 19.08.2023 o 17:49, YOKER napisał(a):

Najlepiej z Ali bo najtaniej...i najlepiej  dostawa do żabki:))))

Ludzie, a samochód tez byście kupili na Ali  bo tanio?

 

Oczywiście.

Wlasnie dostałem przesyłkę z Chin z fajnym, niewielkim plecakiem takim na jednodniowe wyjście w góry. Bardzo dobre wykonanie, takim sam wygląd. Cena 12 zł :)


IMG_20230915_185732873.thumb.jpg.c654075b22934652edd23173bc4e7e09.jpg

 

IMG_20230915_185725780.thumb.jpg.43646a6b6600e6a9a5cba1e9be4d4ffc.jpg

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • -1

Zeby sferyczny 200mm  Newton nadawal sie do planet (rozumiem ze chodzi o jakość obrazów, jeśli juz decydujemy sie na takie codo), to musialby miec f/13. Czyli tuba 2,5  metra długosci!

Ponizej fajna dyskusja na CN do poczytania

 

https://www.cloudynights.com/topic/447807-parabolic-or-spherical-mirror/

 

A i jeszcze dokładadnośc wykonania... 

Ja nie widze sensu zabawy z tym chińskim sferycznym lustrem 200/1600

 

EDIT

jeszcze jeden fajny link (dotyczacy luster parabolicznych)

https://deltasky.pl/koma-w-teleskopach-newtona/

Edytowane przez JSC
  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • -1

Jesli Dobson nie ma prowadzenia (a znaczna wiekszość Dobsonów nie ma prowadzenia), to siłą rzeczy planeta podczas obserwacji "przelatuje" przez całe pole widzenia. Jesli mamy powiekszenia ponad 200x (planeta szybko przelatuje) i jeśli ktos ma jeszcze do tego "modny" 100 stopniowy okular, to na brzegach pola nie jest fajnie przy swiatłosilnych parabolicznych lustrach. 

No może ktos recznie prowadzi jakiegos superstabilnego i lekko chodzacego Dobsona za planetą (?),  ale takie obserwacje moim zdaniem przynoszą wiecej wad niz korzysci.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • -1

Takie małe jeszcze dopowiedzenie. Okulary lepiej współpracuja z teleskopami o małej światłosile. Nawet jesli weźmiemy aberracje na osi.

Ponizej przykladowo orciak ( swietny planetarny okular), czarne kółeczko to wielkość dysku Airego. Oczywiscie w f/5 mamy dwukrotnie mniejsza srednice dysku Airego niż w f/10 ( krotsza ogniskowa) i do porównania należaloby te grafiki z f/5 powiekszyc x2. 

eps2.PNG.81ff7b82fd3d67aba8afb08bf03def052.png.dd15dc7f06c11d64015210a30c0ddb92.png

Grafika z Sacka http://optics.udjat.nl/eyepiece_aberration_2.htm

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • -1

Najlepiej z Ali bo najtaniej...i najlepiej  dostawa do żabki:))))

Ludzie, a samochód tez byście kupili na Ali  bo tanio ?

Jak nie zdobędziecie podstawowej wiedzy w każdym temacie to dostaniecie to czego jesteście warci... i tak trzymac !!! Ktoś te lustra i teleskopy z Ali w końcu musi przecież kupić ...:)

Edytowane przez YOKER
  • Lubię 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.