Skocz do zawartości

Rejon Sadra i Motyla ze 135 mm - OZMA 2023 + Kobyla Góra


Piotr K.

Rekomendowane odpowiedzi

55 minut temu, Jarek J. napisał(a):

Duży plus za ukazanie Cygnus OB2 ;)

 

Super ta asocjacja wygląda, wyraźnie odcina się kolorem gwiazd od otoczenia. Dla niewtajemniczonych - chodzi o rejon na północny wschód od Motyla, zaznaczony owalem na zdjęciu na dole tego posta. To jest asocjacja bardzo jasnych, niebieskich gwiazd, które wyglądają na żółte, ponieważ są zakryte grubym obłokiem pyłu. Tu trochę więcej informacji na ten temat (albo można podpytać Jarka, bo OB2 to jego konik ;) ).

 

29 minut temu, fizyk5 napisał(a):

Delikatnie obrobione, podoba mi się.

 

Dzięki :) Miałem spory dylemat, czy przyciemnić prawą stronę i lewy dolny róg kadru, i czy podnieść tam kontrast - te obszary wyglądają, jakby mi cirrus naszedł ;) Ale to po prostu Droga Mleczna, rejony o wiele jaśniejsze od ciemnych mgławic w centrum i po lewej, więc jako astrofotograf-naturalista zostawiłem jak jest ;)

 

Zastanawia mnie natomiast, co to jest ta zielonkawa plamka w lewym górnym rogu, zaznaczona strzałką. Raczej nie jest to artefakt typu odblask od jasnej gwiazdy, bo widać to i na stacku z f/2,8, i z f/5. Patrzyłem w Telescopiusie, i wygląda, że jest tam coś niebieskawo-zielonego, ale pobieżne sprawdzenie w Sirilu funkcją PSF -> More details daje wynik "No astronomical object found". Poszperam jeszcze, ale jeśli ktoś już teraz wie, co to jest i jak to znaleźć, to będę wdzięczny za info :)

 

Autosave-f28-7h-OZMA-Kobyla-stretchfornebula-brighter-OB2.thumb.jpg.96d48b446df270d6788b93eb41d38492.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, fizyk5 napisał(a):

Moim zdaniem to jest jednak odblask

 

Moim zdaniem nie, bo u mnie to nie jest krawędź kadru, a inne gwiazdy nie maja takiego artefaktu obok siebie. Później popatrze na surówki z tamtej nocy.

Edytowane przez JKbooo
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kombinujemy jak kot za szafą, a ta mgławica nawet na obrazku ze Stellarium jest widoczna. :D Choć rzeczywiście gdybym sam jej nie złapał to pomyślałbym, że to jakiś artefakt.

Wgl znaleźć na astrobinie zdjęcie w szerokim paśmie tego rejonu, które ma jakikolwiek szacunek do mniejszych detali to nie lada wyzwanie.
image.thumb.png.961579c9d27aba85a836dcfb105a94dc.png

Edit. https://www.astrobin.com/full/368178/E/ tutaj też jest widoczna.

Edytowane przez JKbooo
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, JKbooo napisał(a):

Wgl znaleźć na astrobinie zdjęcie w szerokim paśmie tego rejonu, które ma jakikolwiek szacunek do mniejszych detali to nie lada wyzwanie.

 

Klasyka :/ Ludzi zainteresowanych tym, co mają na zdjęciach, jest - mam wrażenie - garstka. Liczy się wywalony w kosmos kolor na mgławicach, żeby masowej publice się podobało, a do tego jeszcze najlepiej zrobić resize do 10% rozdzielczości, bo kogo obchodzą detale, ważne, że jest kilka kolorowych landrynkowych plam na zdjęciu ;) Poza tym, jeśli na zdjęciu jest coś, o czym społeczność uważa, że tego być nie powinno, to z pewnością tego nie ma i jest to artefakt - trzeba usunąć, żeby nie było wstydu przed bogami astrofoto ;) (pomijam "detale" generowane przez AI, bo te są witane z zachwytem ;) ).Chyba, że jest się Marcelem Drechslerem, to wtedy można pokazywać obiekty, o których nikt wcześniej nie wiedział, i nie zbierze się hejtu. Za to wszyscy będą w siódmym niebie, i pojawią się komentarze "A dlaczego myśmy tego nie sfocili"  ;)

 

No i wreszcie, już bardziej na poważnie - łatwo takie zielonkawe plamki wywalić niechcący, w czasie obróbki, chociażby stosując SCNR (dlatego staram się tego nie robić).

 

Tak czy siak - mgławiczka tam jest, gwiazdka to HIP 102746, więc w najbliższym czasie postaram się sfocić ten kawałek nieba dłuższą ogniskową :) Jednak takie przeglądowe fotki ze 135 mm mają ogromną zaletę - można wyłapać różne obiekty, na które w życiu by się nie wpadło focąc tylko węższe kadry.

Edytowane przez Piotr K.
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.