Skocz do zawartości

M33 - Galaktyka Trójkąta - Czyli dlaczego nie warto się poddawać z newtonami


Byku

Rekomendowane odpowiedzi

20 minut temu, Byku napisał(a):

A skąd pewność, że błąd leży akurat w złej kolimacji i, że jest ona spowodowana wyciągiem? Mój nie ma widocznych luzów i innych niepokojących objawów. Trzeba też pamiętać, że tuba 6" jest krótsza i mniej podatna na ugięcia niż 8".

Wszelkie problemy z gwiazdkami które miałem przy korektorze GSO zniknęły jak ręką odjął przy RCC. Wrzucam też fotkę jak to wyglądało z poprzednim korektorem. Mydło, wszelkie możliwe aberracje, aż strach na to patrzeć ;)

367519765_1233543261380398_5534709151806497886_n.thumb.jpg.c13ac03e91a2fc9302b098793ae841cb.jpg

367607035_819036269674033_9093818922454969429_n.thumb.jpg.49f913961b3d91a1ccb12ae35268731c.jpg

Zrzutekranu2023-08-22223015.png.20e94a01315d1a6fe2d39756962c2d70.png

Masz rację, nie ma pewności. Mój wyciąg miał dwa pokrętła blokujące od spodu i żadnego na górze, trochę inny, więc Twój może być stabilniejszy. Mój bujał się paskudnie. Warto porównać zdjęcia przed i po meridian flipie (najlepiej jakiś południowy lub północny cel). Jeśli błąd się nie zmienił, to tuba prawdopodobnie spisuje się dobrze i nie doszło do wygięcia. Swoją drogą jeszcze 3 lata temu cykałem zupełnie bez korektora i mi to nie przeszkadzało (

). Się człowiek robi marudny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, karp_killer napisał(a):

Masz rację, nie ma pewności. Mój wyciąg miał dwa pokrętła blokujące od spodu i żadnego na górze, trochę inny, więc Twój może być stabilniejszy. Mój bujał się paskudnie. Warto porównać zdjęcia przed i po meridian flipie (najlepiej jakiś południowy lub północny cel). Jeśli błąd się nie zmienił, to tuba prawdopodobnie spisuje się dobrze i nie doszło do wygięcia. Swoją drogą jeszcze 3 lata temu cykałem zupełnie bez korektora i mi to nie przeszkadzało (

). Się człowiek robi marudny. 

Właśnie po Meridian flipie nic się nie dzieje. Dlatego byłem przekonany że to korektor plus drobny błąd w kolimacji. Fotka zacna. Bez korektora F4 ma taką plamkę w środku wielkości 2mm sensora gdzie można zobaczyć okrągłe gwiazdy. Reszta jest okropna, tutaj do zniesienia

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...
W dniu 22.08.2023 o 14:44, WojtasSP320 napisał(a):

Wczoraj paliłem pod Bortle 4 a dziś chyba dopalę 3h pod Bortle 5

Zaraz ktoś pomyśli, że jesteśmy multikontem 😆

A ja cały czas czekam aż kolega wrzuci tą 33kę bo bardzo jestem ciekaw porówniania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
W dniu 22.09.2023 o 22:27, WojtasSP320 napisał(a):

Ech... no dobra, co prawda chciałem jeszcze dopalić materiału ale niech Ci będzie - tak dla porównania 2 nocki łącznie 408 minut materiału RGB:

M33-RGB_1-St-3.thumb.jpg.b29c263c08befdcbb593197818201066.jpg

Coś  mam pomieszane w ustawieniach powiadomień i nie dostałem info o tym poście.

W kazdym razie, bardzo ładne gwiazdki i kolorki, ładny detal ale jest sporo kaszki, sporo szumu albo przynajmniej takie mam wrażenie. Najbardziej w samej galaktyce, w tle tak tego nie widać.

Tak czy inaczej bardzo ładne foto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minutes ago, Byku said:

Coś  mam pomieszane w ustawieniach powiadomień i nie dostałem info o tym poście.

W kazdym razie, bardzo ładne gwiazdki i kolorki, ładny detal ale jest sporo kaszki, sporo szumu albo przynajmniej takie mam wrażenie. Najbardziej w samej galaktyce, w tle tak tego nie widać.

Tak czy inaczej bardzo ładne foto

Gradienty w tle są ale sama galaktyka nieźle. Z redukcją szumu jednak lepiej w tym wypadku uważać, żeby nie rozmazać delikatnej struktury (ziarnistości) galaktyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.