Skocz do zawartości

Astrofotografia krajobrazowa


Herstu

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim :)

 

Po wielu latach przymiarek i realizowaniu się w innych hobby postanowiłem w końcu zabrać się za astrofoto :) 

Wiem że temat łatwy ani tani nie jest więc chcę zacząć od szerokich kadrów i ewentualnie z czasem pójść dalej.

Mam body Canona 500D w niezłym stanie z niewielkim przebiegiem od którego planowałem zacząć...i tutaj pojawiają się schody :D 

Ostatnio w bardzo okazyjnej cenie wpadł mi w ręce obiektyw Sigma ART 18-35mm f1.8 DC HSM w super stanie. Obiektyw polecany do astrofoto, nie mogłem się powstrzymać i kupiłem :D niestety jest to szkło z mocowaniem na Nikona. Udało mi się za pomocą prostego adaptera podłączyć obiektyw do 500D, chałupniczym sposobem zamontowałem też blokadę dzięki której można focić na "pełnej dziurze" (czytając recenzje tego obiektywu stwierdziłem że przymykanie nie wnosi wielkiej poprawy komy więc i tak chyba lepiej będzie focić na pełnej a winietę zawsze można skorygować w programie).

I tu moje pytanie, zostać z tym co mam, dokupić statyw i zaczynać ? Czy może lepiej pozbyć się Canona i kupić Nikona pokroju D5000, D5100 który lepiej współgrać będzie z obiektywem ? Na plus nikonów jest też uchylny ekran, LV, teoretycznie lepsze matryce, mniej szumów i w przypadku D5000 mniej pikseli. Canony są za to bardziej popularne i przyjemniejsze w obsłudze. Pomożecie ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Myślę że kompletnie nic Ci nie szkodzi spróbować z tym co już masz.

https://www.astrobin.com/search/?q=canon+eos+500D
 

Ta puszka wystarczy na początek żeby zrobić jakieś nienajgorsze foto.
Sam zacząłem z 1100D i brak uchylnego ekranu nie był aż tak uciążliwy, o ile nie przeszkadza Ci czasem ubrudzić kolana :P

Poza tym do Canon ma możliwość zainstalowania Magic Lantern, cudowne oprogramowanie.

 

Jeżeli się mylę to ktoś zapewne mnie poprawi, ale myślę że na sam początek przygody z astrofotografią nie powinieneś się aż tak martwić który sprzęt mniej szumi/która matryca lepsza, jeżeli już masz pod ręką coś, z czym możesz zaczynać. Najpierw i tak musisz nauczyć się zbierać materiał i te szumy wycinać.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi, głównie zastanawiałem się ile mogę "stracić" na ewentualnej przesiadce na Nikona. Czytałem że Canony mają lepsze wsparcie jeżeli chodzi o wszelkie oprogramowanie do astrofoto ale w większości były to tematy i wpisy/posty sprzed kilku a nawet kilkunastu lat i nie wiem czy nadal są aktualne 🤔

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A doradzicie proszę jakiś dobry statyw ? Szukam czegoś do 500 zł chyba najlepiej z głowicą kulową, nie chce wydawać więcej bo jeżeli temat mnie wciągnie to i tak będę musiał kupić coś z prowadzeniem - jakieś swsa lub eq3-2 goto. Na razie jednak potrzebne mi coś pod sam aparat, mam jakiegoś taniego velbona ale się nie sprawdza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kruzd napisał(a):

Jeśli gdzieś dorwiesz jeszcze to polecam Genesis ABT Kit, stawiałem na nim Star Adventurera z lustrzanka i Samyangiem 135mm, bez problemu 2 minutowe klatki szły. Lekki stabilny statyw z głowicą kulową.

 

Rozglądałem się już za nim ale niestety wszędzie niedostępny, trzeba polować na używki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.