Skocz do zawartości

Kamera ZWO ASI294 MC Pro + obiektyw Samyang (szerokie kadry)


sullifan

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Aktualnie dysponuję lustrzanką Canon EOS 500D i Kamerą ZWO ASI 294 MC Pro - do szerokich kadrów do tej pory używałem Canona jednak zastanawiam się teraz nad doborem do kamery szerokiego obiektywu typu Samyang 10 lub 14mm. Czy ktoś już działał podobnie i ma jakieś dowiadczenia? Czy warto przesiadać się docelowo na kamerę (plus jeszcze taki, że do dyspozycji będę miał ASIAIR wtedy)

Co do klatki to chciałbym zachować szerokość jak poniżej z Sigmy 17mm (17-70mm kit) tylko nie wiem jak to będzie w połączeniu z kamerą bo z Canonem trzeba liczyć x1,5-1,6 czyli Samyang 10mm da de facto 15-16mm, Samyang 14mm da już 21-22mm, a to już trochę dla mnie za dużo.

W który obiektyw powinienem zatem celować w 10 czy 14mm aby łapać szerokość podobną do 17mm Sigmy?

 

stellarium.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpiąłem ostatnio ASI 294 do Samyanga 135 i przy f/2.8 gwiazdy były fatalne, gdzie na tej samej przesłonie z Canonem 6D jest ok. Mniejszy piksel w kamerze wyciąga wszelkie niedoskonałości optyki i na pewno trzeba to wziąć pod uwagę. Obstawiam, że połączenie kamery np budżetówką w stylu Samyanga 14mm f/2.8 da totalną kaszanę na gwiazdach jeszcze przy f/4 czy f/5.6.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, sullifan napisał(a):

Canonem trzeba liczyć x1,5-1,6 czyli Samyang 10mm da de facto 15-16mm, Samyang 14mm da już 21-22mm, a

 

Zapomnij o tych mnożnikach. W astrofoto liczy się tylko jedna ogniskową: ta, która jest napisana na obudowie obiektywu.

I taką wartość wpisuje się np. do Stellarium jak chcesz zobaczyć jaki wyjdzie Ci kadr. 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Astrobonq napisał(a):

Podpiąłem ostatnio ASI 294 do Samyanga 135 i przy f/2.8 gwiazdy były fatalne, gdzie na tej samej przesłonie z Canonem 6D jest ok. Mniejszy piksel w kamerze wyciąga wszelkie niedoskonałości optyki i na pewno trzeba to wziąć pod uwagę. Obstawiam, że połączenie kamery np budżetówką w stylu Samyanga 14mm f/2.8 da totalną kaszanę na gwiazdach jeszcze przy f/4 czy f/5.6.

Upewnij się, że masz dobrą odległość obiektywu od matrycy. Jeśli na nieskończoność z Canonem ustawiałeś pierścień ostrości "tam", to z kamerą musi być tak samo. Jeśli jest inaczej, to trzeba dołożyć/zabrać na długość toru optycznego. 1mm różnicy u mnie robił diamentralną różnicę na bokach, tworząc kreski.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, LibMar napisał(a):

Upewnij się, że masz dobrą odległość obiektywu od matrycy. Jeśli na nieskończoność z Canonem ustawiałeś pierścień ostrości "tam", to z kamerą musi być tak samo. Jeśli jest inaczej, to trzeba dołożyć/zabrać na długość toru optycznego. 1mm różnicy u mnie robił diamentralną różnicę na bokach, tworząc kreski.

 

Odległość była ok, podpiąłem się przez dedykowany adapter od ZWO. Poza tym małe gwiazdy były ostre, z większych z kolei - nawet na samym środku pola - zrobiły się spore puchate kulki, niektóre były fioletowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.