Skocz do zawartości

Problem z krokowcem


Semeno

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Proszę mnie poprawić jeśli się mylę.

Silnik krokowy w montażu DIY jak się robi zimniej w nocy przestaje działać. Buczy i nie reaguje na polecenia.

Podczas sesji początkiem nocy przestał działać. Następnego dnia sprawdziłem w dzień i działał normalnie. W nocy po włączeniu znowu to samo co zeszłej nocy stąd wydaje mi się że wilgoć się skropliła i robi jakieś zwarcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, sidiouss napisał(a):

Może powinieneś ustawić większy prąd na sterowniku silnika krokowego?

+1 

Zacząłbym od tego.

Po drugie, warto na zasilaniu sterowników do krokowców (na głównym przewodzie zasilania) dać sobie miernik amperów i woltów. 

Taki, jak ten: https://allegro.pl/oferta/miernik-woltomierz-i-amperomierz-0-100v-1a-0-2-13695621470

Taka diagnostyka nic nie kosztuje a będziesz wiedział czy coś dziwnego się dzieje z prądem.

No i tak ogólnie: jeśli byś chciał bardziej szczegółowych rad to warto powiedzieć coś więcej: jak wygląda Twój setup, instalacja elektryczna, co do czego jest podłączone, zasilane itp itd :)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi.

Z elektroniki jestem słabiutki więc zrobiłem to co na szybko mogłem. Na razie osuszam silnik - zobaczę czy to da radę a jak nie to poszukam jak ustawić większy prąd. Setup pracuje na jednym przedłużaczu podłączonym do skrzynki a tam podłączone zasilacze: aparat, grzałki, montaż. Sprawdzę jeszcze jaki zasilacz mam podpięty pod montaż bo możliwe że dałem taki z minimalnymi wymaganiami dla sterownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawowa sprawa - jaki montaż?

Jeśli na łożyskach slizgowych sklejonych chińskim klajstrem to po spadku temperatury opór wzrasta bardzo mocno.

W takim wypadku należy po pierwsze zmienić Smar.

Oczywiście można na siłę kręcić zwiększając moment obrotowy silnika ale to nie jest dobry pomysł...

Jeśli montaż kręci się bez dużego oporu to znaczy że silnik za słabo kręci i wtedy albo ustawić poprawny (większy) prąd albo zmienić silnik na mocniejszy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prąd ustawia się tym małym potencjometrem na module. Wilgoć na silniku jest bez znaczenia, tej elektroniki też raczej nie zalewa w środku. Możliwe że masz prąd bardzo na styk i w niższej temperaturze jest ciut za słaby. Zwiększ prąd i zobacz. Ale nie na ślepo tylko względem parametrów Twojego silnika - dla testu można dać max, jaki deklaruje silnik, a potem ew obniżyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.09.2023 o 20:36, Semeno napisał(a):

Na szybko założyłem opaskę grzewczą pod silnik i wygląda że działa.

 

hmmm ...

 

silnik krokowy bipolarny pracujący w mikrokrokach przede wszystkim zamienia prąd na ciepło, a czasem też zrobi jakiś ruch ale niekoniecznie np. jak silnik w osi DEC czy maszynach CNC. Pracując z prądem znamionowym silnik jest przynajmniej ciepły, a zwykle jest gorący. Temperatury na poziomie 100*C nie są mu straszne, choć najczęściej są na poziomie 40-50*C. Jeśli musisz grzać silnik to na pewno ma ustawiony za mały prąd pracy

 

aby ustawić prąd uzwojeń silnika nie trzeba mierzyć tego prądu (co nie jest takie proste). Wystarczy ustawić potencjometrem odpowiednie napięcie w punkcie pomiarowym układu. Jakie napięcie ustawić i gdzie je zmierzyć znajdziesz w nocie aplikacyjnej twojego układu

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montaż do wglądu na sąsiednim forum astrom. w dziale montaże ATM ( ala cem 120), taka jest też przekładnia, ślimacznicę zmieniłem na metalową.

Ten potencjometr jest na fioletowej płytce?

Dopiero w poniedziałek coś podziałam w prądami więc na razie zostaję jak jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj o tym jak należy ustawić napięcie na płytce drivera by silnik dostawał określony prąd.

To podstawy,

 

Ja w sumie robiłem jeszcze inaczej - z grubsza ustawiłem prąd tak jak mądrość ludowa mówi, a potem jeździłem montażem

i słuchałem jak silnik pracuje. Dobrałem położenie potencjometru tak żeby wszystko grało i ...grało ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.