Skocz do zawartości
  • 0

NINA polar aligment


Mateusz Libner

Pytanie

Mam problem z niną a dokładniej gdy używam PA, chodzi o to że gdy to włączę i ustawie na prawie zerowy bląd to zawsze wolę se drugi raz to włączyć i sprawdzić i za drugim razem wychodzi jakiś z dupy błąd całkowicie inny, gigantyczny wręcz, i tak mogę robić ciągle i to będzie się działo.

Używam ustawień domyślnych z sprzętem ieq30 pro, canon 600d i redcat51 

Wspomnę że z sharpcapem mam to samo (wersja free)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Jak NINA i SharpCap mówią to samo to pewnie "błąd operatora" 🙂 Na czym stoi montaż? Na trawie? Bez podkładek w rodzaju płyty chodnikowe? Chodzisz (i tupiesz) koło niego? To najbardziej prawdopodobne przyczyny kłopotów. 

 

Najprostszym sposobem sprawdzenia ustawienia innym narzędziem jest zapuszczenie na 2-3 min Guiding Assistant (jest w Tools) w PHD2. 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, Wiesiek1952 napisał(a):

Jak NINA i SharpCap mówią to samo to pewnie "błąd operatora" 🙂 Na czym stoi montaż? Na trawie? Bez podkładek w rodzaju płyty chodnikowe? Chodzisz (i tupiesz) koło niego? To najbardziej prawdopodobne przyczyny kłopotów. 

 

Najprostszym sposobem sprawdzenia ustawienia innym narzędziem jest zapuszczenie na 2-3 min Guiding Assistant (jest w Tools) w PHD2. 

Ustawiony prawidłowo tak samo wypoziomowany na twardym podlozu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
22 minuty temu, Mateusz Libner napisał(a):

Ustawiony prawidłowo tak samo wypoziomowany na twardym podlozu

A śruby zakontrowane? Nic nie lata luźno? Bo tu raczej cudów nie ma a bład wyglada na „mechaniczny” skoro dwa programy zachowuja sie identycznie. 
 

EDIT: Sprawdz dobrze blokady osi/sprzęgła. Źle wsprzęglone może dawać podobne objawy. 

Edytowane przez Wiesiek1952
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
14 minut temu, Robson_g napisał(a):

Nie wchodź ponownie do sekcji PA, tylko wyjdź z niej i zacznij sesję.

Nie przejmuj się błędnymi wskazaniami po ponownym wejściu.

 

Leczenie dżumy cholerą. Nie. Wyniki musza byc powtarzalne. Bez powtarzalnosci zupelnie nie maja sensu. 
 

EDIT: Pomiary moga sie różnić o niewielkie wartosci bo to sens i natura pomiarów. Odjazd w kosmos oznacza, że coś jest źle i to TRZEBA znaleźć i usunąć. 

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, .zombi. napisał(a):

Niemniej jednak jeżeli nic się nie dynda, wszystko jest sztywne a pomiary sa robione w odpowiednim miejscu nieba to wyliczenia powinny być powtarzalne z błędem max 1~3'.

Nawet ciut lepiej. Pewnie w granicach max 1’

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
56 minut temu, Robson_g napisał(a):

Z doświadczenia wiem, że po ponownych kontrolach PA, wynik może się dość mocny zmienić, co nie znaczy że błąd ustawienia jest nieakceptowalny.

Moja rada. Sprawdzić sztywność, ustawić na biegun, zapomnieć i focić.

 

 

 

Zgodnie z tą teorią to po co w ogóle ustawiać na biegun skoro kolejny pomiar i tak pokaże odjazd w kosmos. Skąd wiadomo, że pierwszy pomiar był poprawny a drugi jest do kosza? Jak mierzysz długość stołu metrówką i wyszło Ci 50 cm a za drugim razem 150 cm to drugi pomiar też odrzucasz bo za pierwszym razem musiało być dobrze? Pewnie sprawdzisz gdzie się pomyliłeś. Z tymi pomiarami jest tak samo.

 

To są dość obiektywne pomiary choć z oczywistą ograniczoną dokładnością. MUSZĄ być całkowicie powtarzalne. Błąd nie powinien przekraczać jednej minuty kątowej. OK jak jest 2-3 to można to olać. Jak jest więcej niż 5' to bezwzględnie poprawiać. Odlot w kosmos świadczy o błędzie grubym. Coś poszło mocno nie tak. 

 

Trzeba znaleźć przyczynę. Może być wszystko to o czym już pisałem i może być błędne wykonywanie procedury PA.  Hasło "robię wszystko dobrze a nie działa" jest mi skądinąd dobrze znane. Z mojego doświadczenia wynika coś przeciwnego - jak robię wszystko dobrze a nie działa to robię coś źle. i tyle. 

Edytowane przez Wiesiek1952
literówki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
11 minut temu, MarekS99 napisał(a):

Też miałem tak kaszanę z ustawieniem na balkonie.

Ponowne uruchomienie procedury wyrównania w NINA pokazało błąd 2 stopni!!!

W ogóle mam wątpliwości. Kręcenie śrubami azymutu daje bardzo widoczny obrót montażu a komputer wyświetla korektę raptem o kilka minut... 

 

A sprawdziłeś DLACZEGO? Czy przyjąłeś, że metoda jest do d... ?  Jak mi się coś takiego zdarzy to próbuję znaleźć przyczynę. Przez ostatnie 50 lat błąd ZAWSZE wynikał z moich własnych pomyłek i to nie tylko w astrofotografii.

 

NINA, SharpCap PoleMaster I inne programy wspomagające działają w oparciu o PlateSolving. Rezultat ustawienia jest wynikową działania operatora i programu typu ASTAP. Zły obszar nieba, mało gwiazd, okolice zenitu wpływają negatywnie na pomiary. Jak każdy pomiar jest inny to coś jest nie tak i trzeba znaleźć przyczynę a nie mówić "ja jestem super a program jest do bani". Zwykle jest dokładnie odwrotnie.

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 minuty temu, Wiesiek1952 napisał(a):

 

A sprawdziłeś DLACZEGO? Czy przyjąłeś, że metoda jest do d... ?  Jak mi się coś takiego zdarzy to próbuję znaleźć przyczynę. Przez ostatnie 50 lat błąd ZAWSZE wynikał z moich własnych pomyłek i to nie tylko w astrofotografii.

 

NINA, SharpCap PoleMaster I inne programy wspomagające działają w oparciu o PlateSolving. Rezultat ustawienia jest wynikową działania operatora i programu typu ASTAP. Zły obszar nieba, mało gwiazd, okolice zenitu wpływają negatywnie na pomiary. Jak każdy pomiar jest inny to coś jest nie tak i trzeba znaleźć przyczynę a nie mówić "ja jestem super a program jest do bani". Zwykle jest dokładnie odwrotnie.

 

 

 

 

 

 

Zadałem te pytanie bo dużo osób mi pisało że ma to samo więc dalej czekam na odpowiedź bo narazie brak a ja miałem ustawiony idobtz ekontsz wypoziomowany, balans git,dokręcone wszystko, nie wiem poprostu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, Mateusz Libner napisał(a):

Zadałem te pytanie bo dużo osób mi pisało że ma to samo więc dalej czekam na odpowiedź bo narazie brak a ja miałem ustawiony idobtz ekontsz wypoziomowany, balans git,dokręcone wszystko, nie wiem poprostu

Dostałeś odpowiedź - sprawdź wszystkie elementy zestawu jeszcze raz na spokojnie. 

Druga sprawa, to sprawdź czy masz włączone prowadzenie przez całą procedurę ustawiania montażu z wtyczką Polar Alignment. Jeśli klikniesz przycisk STOP we wtyczce, to automatycznie wyłącza Ci prowadzenie montażu, a wciśnięcie START kontynuuje procedurę robienia kolejnych klatek i obliczeń ale już sam montaż nie ruszy z prowadzeniem na nowo. Złapałem się na tym parę dni temu, bo właśnie błąd wychodził ogromny po ustawieniu, a winnym okazało się wciskanie kwadracika stop i nieprzypilnowanie, żeby montaż dalej prowadził.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, Wiesiek1952 napisał(a):

 

A sprawdziłeś DLACZEGO? Czy przyjąłeś, że metoda jest do d... ?  Jak mi się coś takiego zdarzy to próbuję znaleźć przyczynę. Przez ostatnie 50 lat błąd ZAWSZE wynikał z moich własnych pomyłek i to nie tylko w astrofotografii.

 

NINA, SharpCap PoleMaster I inne programy wspomagające działają w oparciu o PlateSolving. Rezultat ustawienia jest wynikową działania operatora i programu typu ASTAP. Zły obszar nieba, mało gwiazd, okolice zenitu wpływają negatywnie na pomiary. Jak każdy pomiar jest inny to coś jest nie tak i trzeba znaleźć przyczynę a nie mówić "ja jestem super a program jest do bani". Zwykle jest dokładnie odwrotnie.

 

 

 

 

 

 

Nie bardzo wiem skąd takie kategoryczne osądy. Napisałem o tym jakie ja spotkałem mankamenty przy stosowaniu tego oprogramowania. Jeśli z mojej wypowiedzi wyciągnąłeś wniosek że program jest do bani, to albo ja nie dość precyzyjnie się wyraziłem albo ty nie zrozumiałeś co napisałem. Zgodzę się, że statystyczne winny jest operator ale też nie traktuję oprogramowania jak prawdy objawionej i wierzę w każdą liczbę którą wyświetla.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
16 minut temu, .zombi. napisał(a):

czyli gdzie ?

Jeśli masz skomputeryzowany napęd to NINA sama wykona operację obrotu tuby wokół RA, sama zrobi fotki i wyświetli potrzebną korektę. Ja takiego napędu nie mam (mam w jednej osi) więc sam obracam tubą i tez działa. :)

Żeby zdziałało musisz mieć mieć wprowadzone parametry kamery (Nana sama rozpoznaje) i teleskopu .(W polskiej wersji językowej wydaje mi się że jest błąd , bo w angielskiej prosi o "focal ratio" a w polskiej o "średnicę ogniskowej". Dodatkowo NINA powinna być sprzężona z ASTAPem a ten z właściwą bazą gwiazd. ASTAP bez korzystania z internetu szybko (relatywnie) znajduje fragment nieba. który został sfotografowany. Dzięki temu obliczana jest niezbędna korekta azymutu i wysokości montażu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
26 minut temu, MarekS99 napisał(a):

.....i wierzę w każdą liczbę którą wyświetla.

 

Naprawdę? Nawet jak 2 * 2 wyjdzie pincet? Mnie dawno temu uczono, żeby nie ufać, sprawdzać, używać innych metod i najlepiej zakładać, że jak coś jest nie tak to winien jestem ja sam. 

 

image.thumb.png.0aab776fae476116acdc96efabaf5d73.png

 

No sam napisałeś. Zły komputer a ja do niego z takim uczuciem. Kiedyś było modne tłumaczenie przy zawyżonych rachunkach "komputer się pomylił"  - nasi pracownicy są bezbłędni, wszystko robią dobrze tylko ten komputer jakiś taki.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jak przewidywałem nie czytasz do końca. W tym zdaniu "nie" dotyczy zarówno oprogramowania jak i wiary w liczby.
Szkoda czasu na polemikę. Dość dodać, że program jest tak dobry jak programista, który go napisał i nie pomylił się w formułach a te również mogą być wadliwe

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.