Skocz do zawartości

Dylemat filtrowy.


Wiesiek1952

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, Wiesiek1952 napisał(a):

Czy mogę Ci wysłać swoje? Będzie tego duuuuuużo. Tak coś około setki 🙂 no dobra ciut mniej ale to nie pojedyncze "nówka sztuka" 🙂 

 

 

Żeby ludzie sobie nie wiadomo czego nie pomyśleli: wyszło, że w sumie 3 szkiełka :D

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam, jestem stosunkowo świeży w temacie, ale napiszę swoje odczucia.
Mam 2" Antlia LRGB V-Pro i SHO 3nm na kole 7x2" - koło jest spore, ale do przeżycia - odwróciłem je do góry, a OAG jest na dole. Koło mam podłączone bezpośrednio do kamery. Filtry - jestem z nich zadowolony - dla SHO pstrykanie z balkonu mi nie straszne przy Bortle 4, poszczególne pasma fajnie wyeksponowane, kontrastowe.

Najbardziej co mnie irytuje w tych filtrach to parafokalność - pewnie jak bym miał szerszą wiedzę na ten temat to może i bym się odważył wysłać je do reklamacji, ale... sam nie wiem czy nie przesadzam - w każdym bądź razie na każdym filtrze trzeba ustawiać ostrość, przy SHO to nie ważne bo odpalam Ha i jedzie z 5h, ale mam tak, że cały czas gdzieś coś testuję z gwiazdami i robię po kilka-kilkanaście zdjęć RGB od 5-60 sekund i co chwilę trzeba ustawiać ostrość. Stosuję Bathinova, aby było szybciej - czasami jest za ciemno i muszę przestawić się na inna gwiazdę ustawić i znowu wracać... mega irytacja. Robiłem kilka prób, pomiarów, aby filtry były wkręcone, ustawione w tej samej odległości od matrycy, ale i z tym bywało różnie - raz lepiej, raz gorzej, aż w końcu odpuściłem(nie robiłem tego na oko, ale z wysokościomierzem do 0.01mm).

Z ostrością mega irytacja przy 2" może przy 50mm było by lepiej przy montażu bez gwintowym.

Teleskop to Askar 500mm F5.6, kamera asi 6200mm pro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, benek napisał(a):

.....Stosuję Bathinova, aby było szybciej - czasami jest za ciemno i muszę przestawić się na inna gwiazdę ustawić i znowu wracać... mega irytacja....

 

Sam fakt, że ostrzysz Bahtinovem to... masochizm - to nie jest nic szybciej a wręcz odwrotnie duuuuuużo wolniej. 🙂 DreamFocuser z NINA i... zapominasz o problemie. Na filtrach 1.25 RGB Baadera i Edge Antlii są w zasadzie parafokalne. Na moim fokuserze TomFoc 3' i RC12" (f/8) CFZ to ok. 1000 kroków (przy zmniejszonej rozdzielności bo przy pełnej byłoby 4000). Różnicę w ustawieniu ostrości na poziomie 100 czy 200 kroków (tj. 10-20% CFZ) to bardziej błędy pomiarów (ostrzenia) niż "nieparafokalność". Zresztą "wewnątrz" CFZ i tak nie sposób ocenić różnicy.  Jak będzie teraz to nie wiem bo chmury nie współpracują.

 

Do tej pory nie ostrzyłem między filtrami ale miałem włączony "bezpiecznik" w NINA (trigger) uruchamiający z automatu ostrzenie przy zmianie HFR o więcej niż 8% (domyślnie jest 5% ale wydawało mi się to nazbyt restrykcyjne). Mając tak ustawiony trigger ryzykuję nieostre co najwyżej jedno zdjęcie (w pewnych okolicznościach max 2 zdjęcia). 

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Askary FRA mają pewną niewielką aberrację chromatyczną, czyli filtry nie mają prawa być w nim parafokalne. Jedyne sensowne wyjście to automat do ostrzenia i problem znika.

Edytowane przez dobrychemik
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesiek, a ty stosując TomFoca nie próbowałeś przejść na offsety? Jego dokładność w zupełności wystarcza, a oszczędność czasu jest.

Ja stosując Atlasa ( który jest wzorem dla TomFoca) ostrzę tylko na luminancji a Maxim sam zmienia położenie fokusera w zależności od tego jaki filtr mu się ustawia w sekwencji. Przy odpowiedniej staranności w pomiarze offsetu działa genialnie od lat :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Gość na chwilę napisał(a):

Wiesiek, a ty stosując TomFoca nie próbowałeś przejść na offsety? Jego dokładność w zupełności wystarcza, a oszczędność czasu jest.

 

 

🙂🙂🙂

Oczywiście stosuję offsety. W 1.25" mój filtr Lum (Neodym) zdecydowanie wylatywał poza CFZ i miałem ustawiony offset dla niego (aż 2000 kroków) dla pozostałych offset był zerowy bo nawet po 10 pomiarach rozbieżność wyników ostrzenia była na poziomie 10% CFZ więc kładłem to raczej na karb błędów metody, seeingu i samych pomiarów.  Rozkład (statystyka) pomiarów offsetu też wskazywała na dominujący błąd metody.

 

Gdzieś z rok, może dwa lata temu przy pełni spędziłem pół nocy przy pełni na zabawie w offsety i wyszło mi tak (liczby to kroki/położenie fokusera dla ostrości):

 

R = 19982

G = 19814

B = 19918

Ha = 19680

S2 = 19808 

O3 = 19942 

 

no to wszystkie wrzuciłem do jednego wora i offset (ustawienie było 19800)

 

Jedyny neodym miał 18020 no to dostał  ustawienie 18020 (czyli offset -1800 kroków) 🙂

 

Dla nieświadomych - w NINA offset można ustawić na dwa sposoby - podając dla każdego filtra ilość kroków albo podając offset od zera dla np. luminacji. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Wiesiek1952 napisał(a):

 

Sam fakt, że ostrzysz Bahtinovem to... masochizm - to nie jest nic szybciej a wręcz odwrotnie duuuuuużo wolniej. 🙂 DreamFocuser z NINA i... zapominasz o problemie. Na filtrach 1.25 RGB Baadera i Edge Antlii są w zasadzie parafokalne. Na moim fokuserze TomFoc 3' i RC12" (f/8) CFZ to ok. 1000 kroków (przy zmniejszonej rozdzielności bo przy pełnej byłoby 4000). Różnicę w ustawieniu ostrości na poziomie 100 czy 200 kroków (tj. 10-20% CFZ) to bardziej błędy pomiarów (ostrzenia) niż "nieparafokalność". Zresztą "wewnątrz" CFZ i tak nie sposób ocenić różnicy.  Jak będzie teraz to nie wiem bo chmury nie współpracują.

 

Do tej pory nie ostrzyłem między filtrami ale miałem włączony "bezpiecznik" w NINA (trigger) uruchamiający z automatu ostrzenie przy zmianie HFR o więcej niż 8% (domyślnie jest 5% ale wydawało mi się to nazbyt restrykcyjne). Mając tak ustawiony trigger ryzykuję nieostre co najwyżej jedno zdjęcie (w pewnych okolicznościach max 2 zdjęcia). 

Z tym Bathinovem to racja... Do sterowania teleskopem posiadam Asiair mam możliwość ustawiania ostrości w Auto - ale trochę szkoda czasu :)
Po każdym ustawieniu ostrości przy pierwszej ekspozycji kontroluję też HFD.
Jeżeli chodzi o parafokalność to różnica bywa spora HFD np na R to 1,95
, zmienię na G to HFD 2,7.

 

2 godziny temu, dobrychemik napisał(a):

Askary FRA mają pewną niewielką aberrację chromatyczną, czyli filtry nie mają prawa być w nim parafokalne. Jedyne sensowne wyjście to automat do ostrzenia i problem znika.

okey... nie byłem tego świadomy, dzięki za informację być może moja irytacja spowodowana jest właśnie tym.... 🫤

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, benek napisał(a):

....Do sterowania teleskopem posiadam Asiair mam możliwość ustawiania ostrości w Auto - ale trochę szkoda czasu :)
....

 

Przyznam się, że czegoś tu nie rozumiem. Jak szkoda czasu? Dobrze ustawione ostrzenie w NINA czy AsiAir zajmuje około 3 min. Zwykle krócej.  Gdzie tu starta czasu w porównaniu z Bahtinovem? Stratą czasu jest siedzenie przy teleskopie i gapienie się w ekran przy zbieraniu kolejnych eskpozycji. To równie ekscytujące jak "watching the paint drying". AsiAir daje Ci częściową automatyzację więc czemu z tego nie korzystać. NINA daje automatyzację na poziomie 99% - u mnie nawet na poziomie 100% tj. planuję 3 obiekty na noc, zapuszczam wszystko na godzinę przed zachodem i cały proces włącznie ze zmianą obiektów, filtrów, ostrzeniem kiedy trzeba, kalibracją PHD2 a nawet skyflatami na koniec sesji mam w automacie w sekwencerze. Nawet jak coś się dzieje nie tak to dostaję pusha na telefon "choć pomóż bo se nie radzę". Nawet zdjęcia na mój Storage disk zgrywają się same - NINA robi mi to w trakcie sesji. I działa to tak samo z teleskopem ustawionym na Atacama w Chile czy na Pico del Teide na kanarach jak i z tym w moim ogródku.  Owszem czasem sobie posiedzę i popatrzę jak to działa i przy okazji pogadam z kolegami ale z Bahtinovem nawet do ogródka nie latam 🙂 

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.