Skocz do zawartości

M31 LRGB + Ha


benek

Rekomendowane odpowiedzi

10 minut temu, Gość na chwilę napisał(a):

Co do sprzętu - jeśli musisz stosować takie zabiegi PRZED tworzeniem RGB to dobrze nie jest. Zresztą pokazuje poniżej wycinek Twojego zdjęcia - gwiazdki zmasakrowane BTX nie wyglądają dobrze.

Co do `Low-High rejection - te algorytmy są potrzebne, nie można ich wyłączać. Jak zapamiętujesz wynik stackowania to zapamiętuj tylko stack, bez tych śmieci. Nic nie trzeba wyłączać, wystarczy zaznaczyć obrazek który chcesz zapamiętać. Zaraz coś policzę i pokażę wyniki

image.png.5034d7784b9ef4a57ee158096f8260f6.png

Nie mam fizycznej możliwości ustawienia 55mm... Kamera 12,5mm, EFW - 20mm, Oag-L 17,5mm + 5mm przejściówka z oag na gwint (M68) - Tj 55mm ! ale w teleskopie mam ponad 80 mm (chyba M86) i muszę zastosować przejściówkę, którą otrzymałem z reduktorem z M68 na te M86 co daje łącznie około 57mm ! Wcześniej miałem z OAGa na M86 za pomocą pierścienia Askar (jakieś 25mm grubości optycznej)

Edytowane przez benek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policzyłem: krążek Airego powinien być dwa razy większy od rozmiaru piksela - no i to się zgadza bo masz piksel 3.76. Krążek jest dla Askara 500 - 7.5 um.

Wiec to nie oversampling bruździ. Czyli może ostrość w kanałach jest różna? To też sugerował zombi.

EDIT: nie , nie liczyłem BF.

A co Askar zaleca metal BF 55 mm?

Edytowane przez Gość na chwilę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W specyfikacji jest napisane:  Back Focal Length: 74mm from M48 thread - w tym musisz się zmieścić żeby złapać ostrość . W jaki sposób ustawiasz ostrość?

Możesz zrobić zdjęcie setupu od teleskop do kamery - bez tuby?

Edytowane przez Gość na chwilę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

28 minut temu, .zombi. napisał(a):

Z reduktorem czy bez ? Jak z to tam jest 55mm back focus i tego się nie da przeskoczyć.

Bez reduktora ! Tak z reduktorem muss 55mm - nie używam. Pełna klatka na 500mm jest w sam raz !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.02.2024 o 15:01, Gość na chwilę napisał(a):

Powoli- to jest Petzwal więc skąd masz informację o tym 55 mm BF?

 

Tak wiem, dlatego chcę zmniejszyć odległość tak, żeby jeszcze złapać ostrość i zobaczyć co będzie z gwiazdami w rogach. Nie wiem i nie mam pomysłu co robić także lepiej zrobić coś niż niż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.02.2024 o 15:06, Gość na chwilę napisał(a):

W specyfikacji jest napisane:  Back Focal Length: 74mm from M48 thread - w tym musisz się zmieścić żeby złapać ostrość . W jaki sposób ustawiasz ostrość?

Możesz zrobić zdjęcie setupu od teleskop do kamery - bez tuby?

Zmieniłem na małą przejściówkę około 5mm normalnie używam adaptera fota 2 - grubość około 30mm bez gwintów.

ZdjcieWhatsApp2024-02-22o20_08.52_24cfeb8a.thumb.jpg.b7e93099e1bbff35a7f6f39e09218efe.jpgZdjcieWhatsApp2024-02-22o20_08.51_7f46dc67.thumb.jpg.3231ef2c737ad1cdd12034ebd11d2332.jpg

Edytowane przez benek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, benek napisał(a):

A to moje najnowsze wypociny.

 

Niebieski wpada w fiolet a mgławice wodorowe straciły detal - tylko czerwone ciapki zostały - widziałem lepsze wersje w Twoim wykonaniu :)

Warto też w 110 popracować HDR by pokazać mgławice pyłowe - element obowiązkowy dla efektu WOW ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Gość na chwilę napisał(a):

Ogólnie jest dużo lepiej z tym że tego efektu rozjazdu kolorów nie usunęliście do końca . Prawy dolny róg dalej jest jak był. No ale duży plus za efekt końcowy.

Nic więcej z gwiazdami nie mogłem zrobić, a nie chciałem już kombinować jak koń pod górę - poczekam może z waszą pomocą uda mi się rozwiązać ten problem, a jak nie to będzie trzeba szkło zmienić.

Cytat

Sam widzisz różnicę w stosunku do pierwszej wersji :)


Heh weź przestań... można jakoś post usunąć ? :D :D :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, .zombi. napisał(a):

 

Niebieski wpada w fiolet a mgławice wodorowe straciły detal - tylko czerwone ciapki zostały - widziałem lepsze wersje w Twoim wykonaniu :)

Warto też w 110 popracować HDR by pokazać mgławice pyłowe - element obowiązkowy dla efektu WOW ;)

😆😆😆 - wszystko jasne. Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znowu ja ! :)
Fioletu brak, magenty brak, wodór poprawiony, M110
poprawiona i pyły w miarę możliwości wyciągnięte. Coś jeszcze za wyjątkiem felernych gwiazd ? :D :D :D

Bardzo dziękuję wszystkim za wskazówki i pomoc 👊
 Oczywiście jak coś jeszcze do poprawy, jakieś sugestie to proszę pisać.

M31_F_bp.thumb.jpg.0dad903990065df00c10beedf7623b69.jpg

Edytowane przez benek
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może ja się podpytam bo mi słabo idzie składanie LRGB. Jak złożyłeś materiał żeby wyciągnąć takie kolory ? Wstawiłem w tym wątku swoją nieudolną obróbkę, a robiłem to tak :
1. Dynamic crop.
2. GraXpert.
3. Dodanie Ha do kanału R.
4. Dekonwolucja.
5. Usuwanie szumu.
6. Linear fit.
7. LRGB combination.
8. Color calibration.
9. SNCR.

I tu się zaczęły schody bo nie potrafiłem uzyskać właściwych kolorów jak u was na zdjęciach. Z detalem idzie mi już lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, tex88 napisał(a):

To może ja się podpytam bo mi słabo idzie składanie LRGB. Jak złożyłeś materiał żeby wyciągnąć takie kolory ? Wstawiłem w tym wątku swoją nieudolną obróbkę, a robiłem to tak :
1. Dynamic crop.
2. GraXpert.
3. Dodanie Ha do kanału R.
4. Dekonwolucja.
5. Usuwanie szumu.
6. Linear fit.
7. LRGB combination.
8. Color calibration.
9. SNCR.

I tu się zaczęły schody bo nie potrafiłem uzyskać właściwych kolorów jak u was na zdjęciach. Z detalem idzie mi już lepiej.

Tu gdzie ja robiłem błędy wynikające z niewiedzy i rzeźbiłem gdzie popadnie to: przede wszystkim niewłaściwe rozciąganie (zabawa GHS), całkowicie inaczej kalibrowałem kolory, odszumianie, dodanie Lumi do rgb.

Obraz w ogóle nie był odszumiany !

 

Dynamic Crop

LinearFit

BlurX (u mnie ze względu na gwiazdy w rogach, zaznaczona tylko opcja Correct Only)

Wyciągnięcie kanału Ha (miks funkcji i ścieżek, mam jakiś tam własny sposób co ostatecznie daje mi czarne tło i wyeksponowany kanał Ha, póki co to mi się sprawdza najlepiej, ale jest trochę zabawy... ale jest)

łączenie rgb

usunięcie gwiazd

color calibration

Rozciąganie tylko na histogramie (manualnie) L osobno, rgb osobno, gwiazdy L osobno i gwiazdy RGB osobno

Saturacja

lekkie wyostrzenie L

dodanie L do rgb

wyrównanie kanałów

kontrast, jasność, kolory, tło, usunięcie magenty, fioletu, zielonego

obróbka gwiazd ( jasność, kolory, usunięcie magenty, fioletu, zielonego)

gwiazdy L + RGB
łączenie gwiazd z obrazem LRGB

Ostateczne drobne korekty ( jasność, kolory, usunięcie magenty, fioletu, zielonego, kontrola wyrównania kanałów)

dodanie Ha do LRGB.

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.