Skocz do zawartości

M31 LRGB + Ha


benek

Rekomendowane odpowiedzi

7 godzin temu, Gość na chwilę napisał(a):

No właśnie, wrzuć gdzieś stack. Obiecuję popracować nad nim i opisać proces. Ha osobno !!!

Było by super jak byś podzielił się tą wiedzą. Dodanie Ha nie jest proste ze względu na tło - jest dosyć czerwone, za mało materiału Ha, aby uzyskać super efekt na całym zdjęciu. A żeby uzyskać to co widać na zdjęciu to są już małe kombinacje alpejskie - z chęcią przyjrzę się "jak to powinno się robić".

Dodam Stacka niebawem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Konuz napisał(a):

Prosty sposób na dodanie Ha

https://youtu.be/Us_zl4Qvn1M

Nie no pls.... te scrypty to używałem na początku jak zacząłem bawić się w astro.... cały syf jest dodawany do zdjęcia i chcąc wyeliminować czerwone tło zdjęcie robi się już bardzo przekombinowane.

Oprócz tego to co pokazałeś mam swoje sposoby duże lepsze i dużo bardziej pod kontrolą...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Konuz napisał(a):

A to przepraszam

heh nic się nie dzieje... :) te wszystkie popularne sposoby z YT przerabiałem już, a z chęcią bym zobaczył obróbkę jakiegoś "wymiatacza" :)
dzięki i pzdr

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.02.2024 o 21:34, arctur34wp napisał(a):

Kolego benek, polecam tego autora i jego m31 wraz z wodorem , pokazuje nawet tutoriale ;):

 

https://www.nightphotons.com/guides/advanced-narrowband-combination

 

Dziękuję już patrzę.



Edit: YES! YES! YES! - właśnie oto mi chodziło... Mój Ha wyglądał podobnie tylko, że nie miałem stałem mojej "metody" i robiłem dużo testów i kombinacji alpejskich, aż w końcu wyszło coś podobnego. DZIĘKUJĘ i proszę o więcej takich tutków ;)

Edytowane przez benek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Gość na chwilę napisał(a):

Benek w jakim celu wrzuciłeś do każdego z obrazków dodatkowo high_rejection i low_rejection? Pliki maja po 700 MB zamiast 277 MB.

yyyy samo się wrzuca przy stackowaniu 🙈 Jak możesz napisz gdzie to zmienić :)
 

Cytat

Czy ten materiał jest zalignowany?

tak.

dzięki

 

Edytowane przez benek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.02.2024 o 12:15, Gość na chwilę napisał(a):

Mnie też, ale jeśli już to Ha trzeba wykorzystać wyłącznie do mgławicy a nie także do gwiazd

Uciekł mi gdzieś ten post - Ha nie ma na gwiazdach ani grama !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykro mi, ale nie potrafię zrobić z tego materiału nic sensownego. Po pierwsze - klatki RGB nie są alignowane, a ich zniekształcenia są na tyle dziwne że  ŻADEN ze znanych mi sposobów nie jest w stanie zalignować poprawnie koloru. Nie wiem o co chodzi. Może ktoś mądrzejszy rozwiązę tą zagadkę.

Poniżej fragment złożonego RGB tak gdzieś w prawo od centrum obrazu. Powyżej i w lewo od centrum jest tak samo. Jedynie w centrum na tle galaktyki jest akceptowalne.

Czym to było robione, bo jakoś dopiero teraz zauważyłem brak opisu technicznego??

 

 

Image04.jpg

Edytowane przez Gość na chwilę
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc tak na szybko:

 

Gwiazdy w stacku nie mają prawa tak wyglądać:

 

image.png.7a2923f3f24d909fff7bfa7ca6a30798.png

 

 rejection nie powinien wyrzucać sygnału:

 

image.thumb.png.9458cab9343c15540daf5e3d540c603d.png

 

takie gwiazdki to oznaka poważnych problemów z optyką:

 

image.png.240165d899f566ee3f0417806f6090f9.png

 

Gradienty spore psują trochę kolorystyka a le z tym akurat niewiele da się zrobić:

 

image.thumb.jpeg.61869708f099a43c3a6db891ef3ecff9.jpeg

 

 

 

 

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety. Gwiazdy nie dały się do końca poprawić. Zdradzę małą tajemnicę : rozmawialiśmy wieczorem z Zombim o tym materiale, bo chciałem się poradzić w kwestii tych kolorowych gwiazdek. Miałem nawet obawy , że moja instalacja Pixa jest do poprawy, bo kiedyś już tak się zdarzyło że po aktualizacji moduł alignacji przestał prawidłowo działać.

Zombi sugerował, że BluXterminator powinien poprawić te rozjechane kolory gwiazdek- no ale jak widać nawet AI nie dała rady. Zgadzam się z Zombim, że takie zniekształcenia to problemy z optyką - z tym że ja bym bardziej skłaniał się ku stwierdzeniu że tu wyłazi duży oversampling przy słabej optyce ( duża aberracja chromatyczna), czyli generalnie niedopasowanie optyki do sensora. Typ kamery wynika z nagłówka, ale o optyce wiemy niewiele.

Benek, możesz coś napisać czym to było robione ?

image.png.4a6de9a21c208ba25b8b3a017680b5a4.png

Edytowane przez Gość na chwilę
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Gość na chwilę napisał(a):

Przykro mi, ale nie potrafię zrobić z tego materiału nic sensownego. Po pierwsze - klatki RGB nie są alignowane, a ich zniekształcenia są na tyle dziwne że  ŻADEN ze znanych mi sposobów nie jest w stanie zalignować poprawnie koloru. Nie wiem o co chodzi. Może ktoś mądrzejszy rozwiązę tą zagadkę.

Poniżej fragment złożonego RGB tak gdzieś w prawo od centrum obrazu. Powyżej i w lewo od centrum jest tak samo. Jedynie w centrum na tle galaktyki jest akceptowalne.

Czym to było robione, bo jakoś dopiero teraz zauważyłem brak opisu technicznego??

 

 

Image04.jpg

Askar FRA500, ASI 6200mm Pro. Pokaże ci zaraz zooma moich gwiazd, aż tak źle to nie wygląda....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Gość na chwilę napisał(a):

Te dwa posty wyżej  robił zombi, ja pokazałem swoje w swoim poście 3 posty  powyżej.

Wygląda na to że ten Askar nie pokrywa FF

 

Tak, tak zacytowałem twój post.....
A więc... Staralign (przed stackowaniem) i przejechane BlurXter przed łączeniem (jak zawsze) - wygląda to tak.
Zrzutekranu2024-02-21131921.thumb.png.0c07041f4e2020fcbff92b364899251c.png

 

Co do sprzętu... Czy jest możliwość, że jednak trzeba ustawić backfocus na dziesiątki milimetra ? Nie robiłem tego ponieważ Askar tego nie potrzebuje i back focus nie był ustawiany ! To był by totalny shit gdyby nie współgrał z pełną klatką ! Filtry są 2" a cała reszta (OAG itd.) montowane na M68 i bodajże M86. Cały sprzęt był kupiony nowy ze sklepu... kurde... mam przetestować BF 55mm ?

Jak możesz napisz proszę gdzie przy stackowaniu zahaczyć aby nie tworzył low_rejection.

Dzięki wielkie za pomoc i info.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, .zombi. napisał(a):

No więc tak na szybko:

 

Gwiazdy w stacku nie mają prawa tak wyglądać:

 

image.png.7a2923f3f24d909fff7bfa7ca6a30798.png

 

 rejection nie powinien wyrzucać sygnału:

 

image.thumb.png.9458cab9343c15540daf5e3d540c603d.png

 

takie gwiazdki to oznaka poważnych problemów z optyką:

 

image.png.240165d899f566ee3f0417806f6090f9.png

 

Gradienty spore psują trochę kolorystyka a le z tym akurat niewiele da się zrobić:

 

image.thumb.jpeg.61869708f099a43c3a6db891ef3ecff9.jpeg

 

 

 

 

Ok, dziękuję bardzo !!

Temat astro w 90% rozgryzałem sam, stackuję zawsze ustawiając na jakość (bez kompromisu),i kilka innych pierdół, które gdzieś tam wyciągnąłem z własnych testów i tutoriali -  mógł byś mi proszę pomóc? Zestackował bym materiał jeszcze raz wg twoich zaleceń/ustawień - będę bardzo wdzięczny🫡🫡🫡
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, benek napisał(a):

 

Tak, tak zacytowałem twój post.....
A więc... Staralign (przed stackowaniem) i przejechane BlurXter przed łączeniem (jak zawsze) - wygląda to tak.
Zrzutekranu2024-02-21131921.thumb.png.0c07041f4e2020fcbff92b364899251c.png

 

Co do sprzętu... Czy jest możliwość, że jednak trzeba ustawić backfocus na dziesiątki milimetra ? Nie robiłem tego ponieważ Askar tego nie potrzebuje i back focus nie był ustawiany ! To był by totalny shit gdyby nie współgrał z pełną klatką ! Filtry są 2" a cała reszta (OAG itd.) montowane na M68 i bodajże M86. Cały sprzęt był kupiony nowy ze sklepu... kurde... mam przetestować BF 55mm ?

Jak możesz napisz proszę gdzie przy stackowaniu zahaczyć aby nie tworzył low_rejection.

Dzięki wielkie za pomoc i info.

 

 

Co do sprzętu - jeśli musisz stosować takie zabiegi PRZED tworzeniem RGB to dobrze nie jest. Zresztą pokazuje poniżej wycinek Twojego zdjęcia - gwiazdki zmasakrowane BTX nie wyglądają dobrze.

Co do `Low-High rejection - te algorytmy są potrzebne, nie można ich wyłączać. Jak zapamiętujesz wynik stackowania to zapamiętuj tylko stack, bez tych śmieci. Nic nie trzeba wyłączać, wystarczy zaznaczyć obrazek który chcesz zapamiętać. Zaraz coś policzę i pokażę wyniki

image.png.5034d7784b9ef4a57ee158096f8260f6.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.