Skocz do zawartości

M31 Galaktyka w Andromedzie (znowu)


WojtasSP320

Rekomendowane odpowiedzi

Dla mnie puntem odniesienia przy oglądaniu fotki okolic M 31 jest to, co Autor pokazał wewnątrz M 110.

No bo tutaj- detal fajny, kolorystyka też. Pewne mankamenty są ( autor pisze o nich). Ale M 110 - no nieładna. Po pierwsze nie ma tam obszarów pyłowych - a przy takim detalu M 31 już powinny być widoczne. Po drugie jest tam jakaś krecha po masce? Pędzlu? Nie mam pojęcia, ale na 150% nie jest to struktura M 110.

Warto zadbać o takie detale, bo fotka to nie tylko obiekt główny, ale tez jego tło, gwiazdy i otoczenie.

Sądzę że jest to do poprawienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Robson_g napisał(a):

Według mnie modyfikacja aparatu nie miałaby w tym przypadku żadnego znaczenia.

Dobrana kolorystyka, jasność i nasycenie może być świadomym wyborem autora a to że kompletnie nie zarejestrowały się czerwone mgławice wodorowe w galaktyce już może być związane z brakiem modyfikacji. 

 

 

Jeżeli chodzi o kolorystykę to powinieneś być konsekwentny i dopasować kolorystycznie te niebieskie gromady w PD do reszty zdjęcia lub na odwrót co moim zdaniem by dla fotki byłoby korzystne ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Gość na chwilę napisał(a):

Dla mnie puntem odniesienia przy oglądaniu fotki okolic M 31 jest to, co Autor pokazał wewnątrz M 110.

No bo tutaj- detal fajny, kolorystyka też. Pewne mankamenty są ( autor pisze o nich). Ale M 110 - no nieładna. Po pierwsze nie ma tam obszarów pyłowych - a przy takim detalu M 31 już powinny być widoczne. Po drugie jest tam jakaś krecha po masce? Pędzlu? Nie mam pojęcia, ale na 150% nie jest to struktura M 110.

Warto zadbać o takie detale, bo fotka to nie tylko obiekt główny, ale tez jego tło, gwiazdy i otoczenie.

Sądzę że jest to do poprawienia.

 

Zgadzam się, tu nad M110 się nie skupiałem (jak widać po datach materiał nie przeleżakował na dysku odpowiednio długo, więc może to to :))
Wydaje mi się, że spokojnie do odratowania bo struktury są tam na pewno tylko zniknęły w obróbce głównego obiektu. Co do krechy to nie wiem o co chodzi, nic tam lokalnie pędzlowane nie było, jak masz ochotę to możesz bardziej wskazać o co chodzi. Do poprawy.

 

 

33 minuty temu, Robson_g napisał(a):

Według mnie modyfikacja aparatu nie miałaby w tym przypadku żadnego znaczenia.

Zdjęcie wygląda tak, jakby tylko gwiazdy były w RGB.

 

Miałaby miała, aparat niemodowany, dlatego wszystkie wodory zniknęły albo przybrały blado-prawieniewidoczną barwę. Myślę czy by nie dopalić wodoru ale to byłoby już z innego zestawu i byłaby zabawa, żeby to znów połączyć. Co znaczy "jakby tylko gwiazdy były w RGB"? M31 jest za blada, jeszcze jej za mało koloru?

 

20 minut temu, .zombi. napisał(a):

Dobrana kolorystyka, jasność i nasycenie może być świadomym wyborem autora a to że kompletnie nie zarejestrowały się czerwone mgławice wodorowe w galaktyce już może być związane z brakiem modyfikacji. 

 

 

Jeżeli chodzi o kolorystykę to powinieneś być konsekwentny i dopasować kolorystycznie te niebieskie gromady w PD do reszty zdjęcia lub na odwrót co moim zdaniem by dla fotki byłoby korzystne ;)


Rozwiniesz skrót PD? Co do kolorystyki to, chyba wiem o co chodzi... Brakuje niebieskiego na obrzeżach? Co do korekt kolorystycznych to zdjęcie było potraktowane jednakowo po całości (z wyjątkiem Nu Andromedae, z której na koniec zdjąłęm trochę niebieskiego bo końcowy efekt artystyczny nie był zadowalający - była rażąco niebieska). 

 

 

Edytowane przez WojtasSP320
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podumałem, podumałem i podszedłem do tego materiału od początku uwzględniając powyższe uwagi.
Postarałem się wydobyć ile się da z M110 (nie dużo więcej niż na pierwszej wersji), podbiłem trochę niebieski w lewej górnej części M31 tak, żeby bardziej odpowiadał temu co jest po prawej na dole (a w PD lekko zmniejszyłem nasycenie).

I ogólnie postanowiłem nie przygaszać tak gwiazd. Przez ciasny kadr nie jestem tylko pewien, czy tło nie wpada za bardzo w ciepłe tony.

 

v2_M31-RGB-session_1_session_2--180degCW-1.0x-LZ3-NS-crop-cbg-csc-St2-small.thumb.jpg.e3fb8902ebd44f9e8831440f6ea38cb3.jpg

Próbowałem nawet dopalić wodór przez ASI1600MM Pro, ale to nie mogło się udać przy pełni i cirrusach, więc po 2h dałem sobie spokój :D (to był raczej taki eksperyment i porównam sobie materiał z pełni z zebranym może kiedyś w lepszych warunkach, chciałem to zrobić na dwa panele).

Oto rzeczony wodór (2h 30 stopni od 97% księżyca) :)

M31_Ha-Hydrogen-alpha-session_1-St.thumb.jpg.5a038fad171f5379a1aac77016fd768f.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.