Skocz do zawartości

Program do obsługi DSLR


osamczyk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich 

Potrzebuję pomocy z programem PC do obsługi DSLR  dokładnie chodzi o nikona D3500. 

Używałem digiCamControl ale po zrobieniu 5 max 7 zdjęć wywala błędu typu "MTP device is busy"

APT nie obsługuje mojego aparatu. Może jest jakiś inny program sprawdzony przez społeczność albo stabilniejsza wersja dCC o której nie wiem. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy NINA obsługuję Nikona, ale raczej tak. Ja mam Canona i NIN'ka sprawuje się wyśmienicie. Po za tym obecnie jest bardzo popularna i jak coś nie gra to jest dużo materiału. Świetny program do sesji astrofoto.

Edytowane przez tomekL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Just now, osamczyk said:

o też sprawdzę 

 

NINA to kombajn, bo ma mnóstwo innych rzeczy ale jak się załapie to jest wszystko intuicyjne. Jeśli chcesz tylko kamerą sterować to tworzysz sobie profil z Nikonem i już. Jest bardzo dużo poradników Jak byś miał problem daj znać, poprowadzę jak szybko skojka skonfigurować pod DSLR'a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@osamczyk spróbuj ze sterownikiem Nikon Ascom driver. Ogólnie ma trochę błędów, ale jak uda Ci się odpalić ściąganie materiału w Nikon legacy mode, to będziesz w domu i każdy inny program typu Nina czy APT Ci go obsłużą :)

 

https://www.cloudynights.com/topic/707662-ascomdslr-ascom-driver-for-dslr-cameras-canon-nikon-pentax-sony/

 

https://github.com/FearL0rd/ASCOM.DSLR/wiki/Camera-Compatibility

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam, że seria D3xxx ma pod górę z różnymi programami. Ja używałem D3400 z digicamcontrol i miałem podobne problemy, zamykał mi się program po kilku zdjęciach (nie pamiętam tylko jaki był błąd).

 

Problem występował na służbowym laptopie, gdzie nie byłem adminem. Na prywatnym problem zniknął.

@osamczyk spróbuj odpalić jako administrator, albo daj programowi/folderowi max prawa i zobaczyć, czy coś to zmieni.

 

Na forum digicamcontrol sprawdzałeś? Nikon D3400 miał problem ze zmianą ISO z programu i to było "known issue" do zrobienia w wiecznym "kolejnym sprincie".

Może D3500 też ma jakieś znane błędy.

Edytowane przez Bentoq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

digi odpalałem już jako administrator foldery też miały pełne przywileje. 

 

Jeżeli chodzi o zmianę iso w programie to nic takie nie czyniłem, co śmieszniejsze digiCam z podłączonym aparatem działa wyśmienicie jako kamera internetowa do rozmów wideo i nie trzeba żadnych innych programów.

 

Forum nie sprawdzałem obecnie czekam za chwilą wolną dla siebie, każdy wie jak wygląda życie z rodzina i dzieckiem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz jeszcze jak masz ustawioną kamerę, robisz zdjęcia w trybie Bulb i jak w digicamcontrol masz ustawione ekspozycje?

I co się dzieje z kamerą jak błąd wyskakuje? Może rzeczywiście jest busy i digicam nie ma jak wysłać komendy. Kontrolujesz przez USB? Może kabel kiepsko siedzi i zrywa połączenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, osamczyk said:

Używam digiCama do zdjęć księżyca na aparacie ustawione f8 1/400 migawki ekspozycja 0

 

To pies jest chyba pogrzebany w ustawieniach. Widzisz, d3500 to jest entry level dslr i wg. specyfikacji może robić max 5 zdjęć/s w trybie seryjnym. I podejrzewam że u Ciebie właśnie po 5-7 zdjęciach aparat zamula i potrzebuje więcej czasu na zapisanie zdjęcia i nie odpowiada na kolejne komendy. Digicam więc uznaje, że jest busy.

 

Przy tych ustawieniach chyba lepiej pilota IR kupić za kilkanaście zł i samemu tryb ciągły robić, albo nawet palucha trzymać na spuście migawki (przy 1/400s to chyba się upiecze) i sam zobaczysz jak kilka zdjęć robi błyskawicznie i zwalnia.

 

Ewentualnie w digicam można ustawić czas oczekiwania pomiędzy zdjęciami (np. 1sek), ale to chyba szkoda zachodu, lepiej samemu zrobić serię z palucha lub pilota.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas pomiędzy zdjęciami też jest ustawiony na 2 sec. 

 

Zainstalowałem NINE ale ona nawet nie widzi aparatu albo ja coś źle robię.

 

Na jakiejś poprzedniej wersji działało mi idealnie robiło na spokojnie po 40 - 50 zdjęć jak w macro się bawiłem  ale niestety nie zrobiłem punktu przywracania i nie pamiętam jaka to wersja była. 

 

Jeśli chodzi o pilota to nie wiem nawet jaki bo co szukam pilota do d3500 nie mogę nic znaleźć, aparat nie ma złącza "jack" do pilota mam tylko mini HDMI i mini usb 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.10.2023 o 16:32, tomekL napisał(a):

 

NINA to kombajn, bo ma mnóstwo innych rzeczy ale jak się załapie to jest wszystko intuicyjne. Jeśli chcesz tylko kamerą sterować to tworzysz sobie profil z Nikonem i już. Jest bardzo dużo poradników Jak byś miał problem daj znać, poprowadzę jak szybko skojka skonfigurować pod DSLR'a.

Jak masz jakiś łopatologiczny poradnik jak ustawić aparat w tym programie będę wdzięczny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.10.2023 o 17:20, sidiouss napisał(a):

Obawiam się, że seria D3xxx nie bardzo współgra z programami do astrofoto: https://astrophotography.app/nikon.php

 

 

W dniu 4.10.2023 o 17:24, sidiouss napisał(a):

@osamczyk spróbuj ze sterownikiem Nikon Ascom driver. Ogólnie ma trochę błędów, ale jak uda Ci się odpalić ściąganie materiału w Nikon legacy mode, to będziesz w domu i każdy inny program typu Nina czy APT Ci go obsłużą :)

 

https://www.cloudynights.com/topic/707662-ascomdslr-ascom-driver-for-dslr-cameras-canon-nikon-pentax-sony/

 

https://github.com/FearL0rd/ASCOM.DSLR/wiki/Camera-Compatibility

 

 

8 godzin temu, osamczyk napisał(a):

 

Zainstalowałem NINE ale ona nawet nie widzi aparatu albo ja coś źle robię.

 

Tak, czytasz trochę po łebkach. Napisałem wyżej, że ani APT ani NINA nie obsłuży serii D3xxx, więc nie ma co się wysilać. Spróbuj ze sterownikiem ASCOM DSLR, a jak to nie zadziała, to zastanów się nad kupnem czegoś z serii D5xxx. D5100 potrzebuje dwóch kabelków do działania, ale już D5300 obsługuje wszystkie programy i połączenie przez jeden przewód usb. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś zrobię reinstal systemu wgram wszystkie nowe stery od usb i aparatu zmienie kabel na inny.

Ściągnę te stery ASCOM 

Pobiorę ten program co  kolega @r.ziomber wstawił i poszukam poprzedniej wersji digiCam i bedę sprawdzał.

No skoro działało to musi zacząć znowu. 

 

Jak nie to w pythonie robię prosty wyzwalacz migawki 

 

Dzięki za pomoc @Bentoq@tomekL@sidiouss@WojtasSP320 @Darek_B @r.ziomber

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, osamczyk napisał(a):

Pobiorę ten program co  kolega @r.ziomber wstawił i poszukam poprzedniej wersji digiCam i bedę sprawdzał.

Szukaj pod nazwą http://www.gphoto.org bo libgphoto2 to biblioteka wykorzystywana przez terminalową aplikację gphoto2, jak i inne.

Cytat

darktable uses gphoto2 to interface with your camera.

https://docs.darktable.org/usermanual/3.8/en/tethering/overview/

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 10.10.2023 o 22:23, sidiouss napisał(a):

Tak, czytasz trochę po łebkach. Napisałem wyżej, że ani APT ani NINA nie obsłuży serii D3xxx, więc nie ma co się wysilać. Spróbuj ze sterownikiem ASCOM DSLR, a jak to nie zadziała, to zastanów się nad kupnem czegoś z serii D5xxx. D5100 potrzebuje dwóch kabelków do działania, ale już D5300 obsługuje wszystkie programy i połączenie przez jeden przewód usb. 

Nikon D510 z NINA działa na jednym kablu USB ale tylko do 30 sek. żeby mieć więcej trzeba kabelek po COMie, sprawdzone w praktyce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.