Skocz do zawartości

Porównanie interferencyjnych filtrów AntyLP


dobrychemik

Rekomendowane odpowiedzi

5 minut temu, Miesilmannimea napisał(a):

Dzięki!

 

Szkoda, że nie dodałeś tych nowy filtrów SVbony co to mają być jak L-extreme.

Chyba, że one dadzą efekt podobny jak pierwszy??

 

SVB Duo-Band i Optolong L-eXtreme to filtry wąskopasmowe o zupełnie innym zastosowaniu - do mgławic emisyjnych. W tym wątku natomiast chcę się ograniczyć do filtrów AntyLP, czyli uniwersalnych filtrów mających służyć do fotografowania galaktyk, gromad gwiazd, mgławic refleksyjnych itp.

Edytowane przez dobrychemik
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzupełnienie o bardzo przeze mnie lubiane cyferki :)

Im wyższa liczba tym lepiej, przy czym skala jest liniowa. S/N gwiazdowy wypada najgorzej dla Antlii Quad, ale trzeba pamiętać, że moja kamera nie wykorzystuje w pełni możliwości tego filtra. L-Pro i TriBand wypadają tu podobnie z wyjątkiem pasma B, gdzie dużą przewagę wykazuje L-Pro.  Jeśli jednak w kadrze mamy też świecący wodór (Ha), to Triband pokazuje pazur i oferuje niemal dwukrotnie lepszy S/N w porównaniu z L-Pro (tu patrzymy na składową R).

 

Uwagi:

- wartości S/N jest sens porównywać jedynie w obrębie danego typu. Nie interpretujcie natomiast różnicy między gwiazdowym a wodorowym S/N dla konkretnego szkiełka;

- dla każdego typu S/N (na razie gwiazdowy i wodorowy) wartość wyznaczona dla kanału R przy użyciu Optolonga L-Pro stanowi punkt odniesienia równy 100 UJ (umownych jednostek);

- poniższe wartości nie są ostateczne choćby z tego powodu, że do ich wyznaczenia nie wziąłem odpowiednio dużej próbki reprezentatywnej gwiazd i obszarów wodorowych; chodziło jednak o oszacowanie różnic między testowanymi filtrami.

 

CDN

image.png.935cef88d9e49dfd56d4722ad39c432c.png

 

Edytowane przez dobrychemik
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja tabeli: S/N gwiazdowy wyliczony dla trzech gwiazd o różnym typie widmowym. W zależności od koloru gwiazdy wartości S/N wychodzą czasem bardzo różne. W tabeli podaję wartości uśrednione oraz odchylenie standardowe. Z kolei S/N wodorowy wyliczony na podstawie wybranych obszarów Ha w M33. Oczywiście nie są to czyste sygnały Ha, ale na razie tylko takimi danymi dysponuję. Ideałem byłoby powtórzyć ten test np. na Welonie, w którym mamy pięknie odseparowane sygnały Ha i OIII od sygnału gwiazd.

 

image.png.3c58eda937d62bf3630c15091277797f.png

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, KrisJot napisał(a):

Cześć, cieszę się, że poruszyłeś ten temat. Starałem się oszacować zaprezentowane przez Ciebie wyniki. Czy poprawnym będzie (stosując pewne przybliżenie), że Anltia TriBand jest bardziej uniwersalnym filtrem od LPro?

 

Prawdę mówiąc to na razie jeszcze nie wiem :)

Jest tu kilka zmiennych, które trzeba wziąć pod uwagę:

- rodzaj obiektu

- charakterystyka kamery (czułość sensora i rodzaj wbudowanego filtra)

- intensywność i charakterystyka (światło sodowe kontra ledy) lokalnego LP

- typ teleskopu (obecność lub brak aberracji chromatycznej)

- indywidualne preferencje (priorytet niskiego szumu czy ciekawszego sygnału)

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna uwaga:

 

Mój Askar FRA600 ma niewielką, ale zauważalną aberrację chromatyczną. W przypadku korzystania z filtrów Antlia TriBand lub Optolong L-Pro aberracja ta jest bardzo łatwo korygowana podczas obróbki (StarAlignment i delikatny BlurXTerminator). W przypadku Antlii QuadBand, sięgającej w głęboki fiolet, aberracja jest wyraźnie lepiej widoczna i po zastosowaniu takiej samej obróbki w Pixie ślad po niej nadal pozostaje.

Zastanawiałem się czy dobrze zrobiłem kupując Antlię QuadBand. Do zestawu FRA600+Asi2600MC jest taka sobie. Ale mam jeszcze SCT+Asi432M - czyli sprzęt bez aberracji chromatycznej i mogący wykorzystać bliską podczerwień. Tutaj Antlia powinna się znakomicie spisać w charakterze filtra L.

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.