Skocz do zawartości
  • 0

EOS-T2 czyli podłączmy obiektyw do kamerki astro - jest małe ale gdy obiektyw ma AF


bacHor

Pytanie

Pewnie każdy z nas prędzej czy później będzie miał pomysł podłączenia obiektywu fotograficznego do kamery astro.

Na rynku jest kilka rozwiązań. 

Ja wybrałem akurat chińczyka . Zapragnąłem przejściówki, która pozwoli mi dodatkowo na zabawę filtrami i w prosty sposób pozwoli na zamontowanie zestawu kamera-obiektyw do statywu fotograficznego.

https://pl.aliexpress.com/item/1005005987324241.html?spm=a2g0o.order_detail.order_detail_item.7.6ccb43ceQcpu1V&gatewayAdapt=glo2pol

W wersji dla CANON adapter współpracuje ze wszystkimi obiektywami EF i EF-S. 

 

Towar dotarł i rozczarowanie przyszło z zupełnie innej strony. 

Człowiek uczy się całe życie, i na naukę nigdy nie jest za późno.  

 

Każdy obiektyw faktycznie da się podłączyć. Nie każdy wyostrzysz. Problemem nie jest adapter, ale budowa obiektywów.

Nie ma problemów z obiektywami manualnymi. Problemy są z obiektywami z autofocusem.

 

Nie wiedziałem o tym, ale  obiektywy STM, USM potrzebują zasilania, by manualny pierścień ostrości  działał! 

 

I tak pomimo planów użycia 50ki 1.8 STM (jest nawet na zdjęciu na stronie sklepu) nici! Nie wyostrzę pierścieniem (mogę dać podkładkę T2 1mm i zwiększyć nieco odległość matrycy od obiektywu co pozwoli na złapanie ostrości ale tak bawić to mi się nie chce)

Szybko sprawdziłem wszystkie obiektywy jakie mam. 

Jedynie starsze modele wyposażone w  Micro Motor działają bez problemu, bo pierścień ostrości działa bez zasilania. 

 

Reasumując - w przypadku CANON możemy korzystać z wszelkich obiektywów manualnych i starszych modeli (oznaczonych II lub III). 

 

Wygrzebałem z dna szuflady stare obiektywy i będę bawił się nimi. Na szczęście jest wśród nich stara 50ka 1.8 II. Działa również zoom 70-300 IS III i 18-55 IS II. Zawsze coś... 

 

Pytanko:

Czy znacie jakąś przejściówkę EOS-T2 umożliwiająca podanie zasilania?

 

kilka foci z testów:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

50 STM.png

70-300.png

135.png

50ka.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 odpowiedź na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.