Skocz do zawartości
  • 0

Problem ze sterowaniem ręcznym w NINA


Łukasz.C

Pytanie

Witam, ponownie potrzebuję waszej pomocy, po zainstalowaniu platformy ASCOM i zainstalowaniu sterowników sky watcher hand control do mojego  montażu HEQ5 niestety nie wszystko mi działa jeśli chodzi o sterowanie ręczne. Mianowicie działają tylko przyciski które mają kolor niebieski , czyli: zatrzymaj, zaparkuj , przesuń ( zdjęcie poniżej ).Pilot podłączony do komputera jak na zdjęciu do portu usb w komputerze, i jedno spostrzeżenie,  w stellarium montaż działa bez zarzutu  ale tylko dlatego że we wtyczce która odpowiada za sterowanie teleskopem jest ustawione na " Stellarium, bezpośrednio przez port szeregowy" , gdy ustawię prze ASCOM wówczas nie działa. Dodam również że sterowanie ręczne PHD2 również nie działa.

Czy ktoś z was miał taki problem?

Czy to mogą być jakieś problemy ze sterownikami od ASCOM?

1703089354713.jpg

nina.png

stelarium .png

Edytowane przez Łukasz.C
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Ale czemu podłączasz przez pilota? Montaż bezpośrednio do kompa i powinno działać bez problemu. Nie pamietam dokładnie bo dawno to było - żeby używać pilota to trzeba do niego wgrać inny firmware, który na to pozwala. Ogólnie bez sensu bo albo pilot albo automat. 🙂 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mamy ty problem rozwiązany !!!

 

Piszę post dla wszystkich początkujących, którzy jak ja mają problem z połączeniem się ze swoim montażem, w moim przypadku HEQ5 w wersji oprogramowania 6.00 i wyższej 

No więc tak do prawidłowej komunikacji z pilotem SynScan musimy pobrać następujące dodatki:

ASCOM Driver for SynScan App oraz Windows 10/11 program: SynScan Pro App

 

Po zainsatlowaniu sterowników , a następnie aplikacji, uruchamiamy nasz pilot SynScan i docieramy do jego Menu, nastepnie wybieramy "Utylity Function" i szukamy "PC Direct Mode" klikamy enter i tak zostawiamy.

Podłączamy nasz pilot do komputera i uruchamiamy aplikację SynScan Pro, wchodzimy w "ustawienia", a następnie "ustawienia połączeń " docieramy do zakładki "serial", a następni wybieramy właściwy port szeregowy (powinien zostać wykryty automatycznie).  W aplikacji wracamy do strony głównej i klikamy "połącz", jeśli wszystko poszło ok możemy już sterować wygodnie montażem z komputera. Aplikacja przypomina nasz stacjonarny pilot, ale ma znacznie więcej funkcji.

 

Teraz podłączenie do NINY

Wszyscy dotychczas przy połączeniu teleskopu wybierali z rozwijalnego menu "SkyWatcher Telescope" ( przynajmniej tak widziałem na różnych turtualach ).

Teraz po zainstalowaniu sterowników ASCOM Driver for SynScan App widzimy dodatkową opcję która nazywa się "SynScan app driwer" i oczywiście ją wybieramy, klikamy połącz i jest!!! Działa całe sterowanie ręczne przez NINę,  a co za tym idzie i również dodatke "Tree point polar aligment" oraz "Plate Sloving" ( choć w 100% przekonam się jak w końcu będzie sprzyjająca ku temu pogoda". Przynajmniej nie wywala żadnych błędów )

 

Ps. Aplikacja SynScan Pro musi być zawsze uruchomiona podczas pracy przez progaram NINA.

 

Co ciekawe użyłem tego połączenia również PHD2 i również nie protestował, żadnych komunikatów typu "Montaż nie wspiera PulseGuide"

 

Dorzucam kilka zdjęć poglądowych.

 

 

 

 

 

 

ASCOM sterowniki.jpg

synscan pro.jpg

apka.jpg

apka USB.jpg

działająca nina.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Strasznie to sobie zakomplikowałeś. 
 

EQMOD albo lepiej GSServer (GreenSwampServer), kabel i NINA. Cala reszta jest calkowicie zbedna. Pilot od montazu tez. Ta aplikacja SkyWatchera ma sens jak uzywasz tylko telefonu. Z PC i NINA to sie predzej czy później wywali - najczesciej wtedy jak jest fajne niebo.

 

oczywiście Twój czas ale mnozenie elementow „po drodze” nigdy nie daje dobrych rezultatow. Pilot skyWatchera, pilot „a la” telefon i NINA. Trzy urzadzenia sterujace jednym montazem. Nawet cztery bo jeszcze PHD dochodzi. To sie nie moze udać

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, Wiesiek1952 napisał(a):

Strasznie to sobie zakomplikowałeś. 
 

EQMOD albo lepiej GSServer (GreenSwampServer), kabel i NINA. Cala reszta jest calkowicie zbedna. Pilot od montazu tez. Ta aplikacja SkyWatchera ma sens jak uzywasz tylko telefonu. Z PC i NINA to sie predzej czy później wywali - najczesciej wtedy jak jest fajne niebo.

 

oczywiście Twój czas ale mnozenie elementow „po drodze” nigdy nie daje dobrych rezultatow. Pilot skyWatchera, pilot „a la” telefon i NINA. Trzy urzadzenia sterujace jednym montazem. Nawet cztery bo jeszcze PHD dochodzi. To sie nie moze udać

 GSServer to takie PHD2 czyli nadal jest tak samo, wywalić pilota można ale wtedy trzeba mieć specjalny przewód gdzie nawet w sklepie elektronicznym mi gości powiedział żebym sobie lepiej na aliexpress kupił, jeśli w końcu gdzieś go zdobędę to pominę pilot a na razie zostaje jak jest ( bo kabel do drukarki kupę wszędzie ).

Co to jest w ogóle cała reszta? Przecież tu się tylko nazwy programów zmieniają EQMOD czy Synscan Pro toż to to samo a nawet Synscan lepszy, cała sprawa rozbija się tylko o to by pominąć pilota. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
16 minut temu, Łukasz.C napisał(a):

 GSServer to takie PHD2

Nie. To bardzo rożne programy. GSS to nowsza i przyjemniejsza odmiana EQMOD. PHD2 to Push Here Dummy wymyslone lata temu przez pana Sparka od Nebulosity i udoskonalane latami oprogramowanie do guidingu. (Obecnie open source) 

 

ten super specjalny przewod to trzy żyły (Tx, Rx, GND) do wtyczki DB9 plus przejciowka USB-FTDI. Srednio zdolny amator z lutownicą robi to w 5 min. 
 

jak uwazasz, że SyncScan lepszy to po co pytasz? Twoj czas, twoje pieniadze i Twoje zmartwienia. 
 

jak NINA to nie dwa piloty (jeden softwareowy i drugi hardwerowy). To co masz to taki pilot sterowany pilotem sterujacy kolejnym pilotem żeby zmienic program w TV. Up to you….

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, Wiesiek1952 napisał(a):

Nie. To bardzo rożne programy. GSS to nowsza i przyjemniejsza odmiana EQMOD. PHD2 to Push Here Dummy wymyslone lata temu przez pana Sparka od Nebulosity i udoskonalane latami oprogramowanie do guidingu. (Obecnie open source) 

 

ten super specjalny przewod to trzy żyły (Tx, Rx, GND) do wtyczki DB9 plus przejciowka USB-FTDI. Srednio zdolny amator z lutownicą robi to w 5 min. 
 

jak uwazasz, że SyncScan lepszy to po co pytasz? Twoj czas, twoje pieniadze i Twoje zmartwienia. 
 

jak NINA to nie dwa piloty (jeden softwareowy i drugi hardwerowy). To co masz to taki pilot sterowany pilotem sterujacy kolejnym pilotem żeby zmienic program w TV. Up to you….

Ok zatem podsumujmy co i jak żebym umiał wytłumaczyć jaki przewód potrzebuję 

Z montażu z gniazda Hand Controller jest 8-mio pinowe gniazdo chyba wtyk rj45. Tutaj piszesz o 3 żyłach, może po prostu wrzuć tutaj schemat a ja pokarzę go gościowi by mi go zrobił

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jeżeli chcesz pominąć pilota, to potrzebujesz konwertera USB-port szeregowy, np. takiego:

https://allegro.pl/oferta/konwerter-digitus-da-70155-1-usb-1-1-rs232-m-m-13630216785 (mam dokładnie ten model i działa bez problemu z różnymi montażami) i musisz sobie zrobić przejście z RS-232 na RJ-45 - są gotowe przejściówki, nawet takie, w których można dowolnie poustawiać przewody, coś w tym stylu:

https://allegro.pl/oferta/adapter-konfigurowalny-gniazdo-rj45-wtyk-meski-db9-rs232-com-d-sub-9pin-14435749305

Tylko musisz odpowiednio popodłączać kabelki, wg schematu piętro wyżej.

 

 

Natomiast nie widzę w tym żadnego sensu, skoro masz już taki konwerter w pilocie. Zastanawia mnie tylko: czy to działa Ci wyłącznie jak na pilocie ustawisz PC Direct? Bo wydaje mi się, że właściwie nie powinieneś się w ogóle pilotem przejmować i powinno działać po prostu po podłączeniu tak jak to zrobiłeś (pilot robi za konwerter, a resztę ogarnia aplikacja SynScan na kompie - która, swoją drogą, jak dla mnie działa dużo lepiej i wydajniej niż GSS, który zużywa więcej zasobów i dużo wolniej komunikuje się z montażem, ale za to ma fajną wizualizację położenia teleskopu). Ale może w tych nowszych wersjach z portem USB jest to konieczne, nie wiem, bo nie miałem nigdy takiego pilota.

Na ten przykład połączenie przez pilota Celestrona (oczywiście z montażem Celestrona) z wbudowanym USB działało bez ustawiania czegokolwiek na pilocie, po prostu plug-and-play - a piloty SW i Celestrona sprzętowo są praktycznie identyczne (do tego stopnia, że mój pilot SW ma na płytce nadruk "Celestron", co w sumie nie powinno dziwić, bo to ten sam Chińczyk produkuje), ale oprogramowanie mają inne.

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 godzin temu, Krzysztof z Bagien napisał(a):

Zastanawia mnie tylko: czy to działa Ci wyłącznie jak na pilocie ustawisz PC Direct? Bo wydaje mi się, że właściwie nie powinieneś się w ogóle pilotem przejmować i powinno działać po prostu po podłączeniu tak jak to zrobiłeś

Tak, muszę mieć ustawione PC Direct, sprawdzałem i jeśli nie ustawię tego to aplikacja SynScan wywala błąd połączenia. Może właśnie po ustawieniu PC Direct pilot robi za konwerter?

Z drugiej strony wiem że te piloty lubią padać, więc dobrze by było go ominąć. Sama aplikacja SynScan jest na prawdę intuicyjna. Spodobała mi się np. opcja pod tytułem "najlepsze dzisiaj" daje mi to szybki wgląd w obiekty na które mogę sobie pozwolić, no bo połowę nieba zasłania mi budynek. Widzę również że jest jakaś opcja śledzenia, jeśli by się dało pominąć PHD2 to jeszcze było by lepiej, jeden program mniej, ale to muszę dopiero sprawdzić. Oprócz tego jest katalog obiektów gdzie można jednym kliknięciem skierować montaż na dowolny obiekt, no jest troszkę tych ułatwień.

 Co do przewodu przydał by się taki na 10 m wówczas mogę wszystkim sterować z domu.

 

Planuję jeszcze opatentować jakiś sposób na szybkie rozkładanie montażu, gdzie np. gdy wrócę po 2 zmianie z pracy wyciągnę sprzęt i ustawię go we wcześniej już przygotowane punkty dla trójnogu podłączę aparat , montaż grzałki a resztę ustawię już wygodnie z komputera, ale to już w przyszłości  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Aktualizacja: Mam już przewód którym mogę połączyć się bezpośrednio z montażem zrobiony według schematu powyżej, niestety i ta opcja nie pozwala na połączenie się. GS Serwer wywala "ErrNoResponseAxis1, timeout" , a port ustawiony czyli com3 baut rate również czyli ps115200 , oczywiście wszystko te same ustawienia są w menadżerze urządzeń na kompie. Oczywiście montaż HEQ5 z pilotem działa bez zarzutu. I gdzie są teraz ci co twierdzili że to tylko 3 kabelki połączyć i będzie hulać? 

IMG_20231230_171539.jpg

IMG_20231230_171613.jpg

IMG_20231230_172134.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
26 minut temu, Krzysztof z Bagien napisał(a):

Aw GSS też ustawiłeś 9600?

Chyba nie rozumiesz, ustawiałem zawsze taki sam bits jaki miałem ustawiony w ustawieniach portu, domyślnie był oczywiście 9600 i taki również ustawiłem w GSS nie zadziałało, postanowiłem sprawdzić wszystkie też lipa. Zmieniłem 115200 i zmieniłem w GSS również na 115200 też ten sam komunikat.

 

Ale gdy podłączę H.C. (pilota) i ustawię Pc direct to GSS działa, a NINA również z nim współpracuje , zresztą tak samo jak z SynScan app. Nie wiem tylko czy PHD2 współpracuje z GSS, wie ktoś?? Bo nie wiem czy da się to jakoś "na sucho" sprawdzić.

 

Kolega parę postów wyżej napisał że powinienem pominąć pilota bo coś się sypnie bo dużo tego jest pouruchamiane, ale niestety mam wtedy błąd jak wyżej opisałem.

 

Cały problem polega chyba na tym że to wersja montażu z oprogramowaniem 6.00, muszę to jeszcze sprawdzić w zaprzyjaźnionym astronarium gdzie mają starszą wersję HEQ5, podłączę ten nowy przewód i zobaczę czy będzie działał.    

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Łukasz.C napisał(a):

Chyba nie rozumiesz, ustawiałem zawsze taki sam bits jaki miałem ustawiony w ustawieniach portu, domyślnie był oczywiście 9600 i taki również ustawiłem w GSS nie zadziałało....

No to raczej nie wynikało z poprzednich tekstów. Tego typu attitude raczej słabo zjednuje przyjaciół.

 

NINA ani żaden inny program nie komunikuje się z montażem. NINA "gada" ze sterownikiem ASCOM. GSS czy EQMOD to takie "nakładki graficzne" (w pewnym sensie) na sterownik ASCOM. Sterownik ASCOMa do SkyWatchera ma mieć baud rate 9600 i żadną inną bo z taką prędkością ten ASCOM komunikuje się z montażem - EQMOD na 100% musi miec 9600 GSS nie jestem pewien bo ster jest napisany całkiem od nowa.

 

Sprawdz przede wszystkim czy driver ASCOM do Sky Watchera masz poprawnie zainstalowany. Sprawdź w NINA czy w okienku wyboru (jak niżej) masz prawidłowo wybrany driver. Sprawdź czy w Settinga od tego drivera masz prawidłowe ustawienia. I nie pisz, że ktoś czegoś nie rozumie bo to tylko oznacza, że albo Ty coś źle tłumaczysz albo uważasz chcących Ci pomóc ludzi za niedorozwiniętych. 

 

Układ Montaż-Kabel-PC działa u wszystkich więc możesz ze 100% pewnością założyć, że coś źle robisz (lub kabel jest nie teges). Na screenshocie poniżej nie ma SkyWatchera bo to komputer "zewnętrzny" nie podłączony do montażu wię i bez sterów.

 

image.png.81a037d7e469cbc00cdc01db4271ddde.png

 

EDIT:  sprawdz sterownik od tego przetwornika USB-serial bo to bardzo czesto źródlo problemów. 
 

EDIT2:  Aha i to gniazdo opisane jako „guider” to jest chyba ST4 i ma byc puste. (Jesli to ST4). Instrukcja prawde ci powie  

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Wiesiek1952 napisał(a):

No to raczej nie wynikało z poprzednich tekstów. Tego typu attitude raczej słabo zjednuje przyjaciół.

 

NINA ani żaden inny program nie komunikuje się z montażem. NINA "gada" ze sterownikiem ASCOM. GSS czy EQMOD to takie "nakładki graficzne" (w pewnym sensie) na sterownik ASCOM. Sterownik ASCOMa do SkyWatchera ma mieć baud rate 9600 i żadną inną bo z taką prędkością ten ASCOM komunikuje się z montażem - EQMOD na 100% musi miec 9600 GSS nie jestem pewien bo ster jest napisany całkiem od nowa.

 

Sprawdz przede wszystkim czy driver ASCOM do Sky Watchera masz poprawnie zainstalowany. Sprawdź w NINA czy w okienku wyboru (jak niżej) masz prawidłowo wybrany driver. Sprawdź czy w Settinga od tego drivera masz prawidłowe ustawienia. I nie pisz, że ktoś czegoś nie rozumie bo to tylko oznacza, że albo Ty coś źle tłumaczysz albo uważasz chcących Ci pomóc ludzi za niedorozwiniętych. 

 

Układ Montaż-Kabel-PC działa u wszystkich więc możesz ze 100% pewnością założyć, że coś źle robisz (lub kabel jest nie teges). Na screenshocie poniżej nie ma SkyWatchera bo to komputer "zewnętrzny" nie podłączony do montażu wię i bez sterów.

 

image.png.81a037d7e469cbc00cdc01db4271ddde.png

 

 

Po pierwsze próbowałem już 9600 jak już pisałem wcześniej

Po drugie nie działa u wszystkich, czytałem już na temat tych komunikatów w GSS

Po trzecie jeśli nie łączę się z GSS to z NINą również

Po czwarte już kilkakrotnie przeinstalowałem sterowniki, restartowałem komputer , włączałe i wyłączałem montaż

 

Teraz pytanie czy mogę jakoś sprawdzić czy PHD2 z GSS działają razem nie wyciągając sprzętu na zewnątrz, no bo nie ma pogody 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Łukasz.C napisał(a):

9600

9600 to zawsze była jedynie słuszna wartość dla wszystkich montaży SW, z wyjątkiem chyba tylko AZ-EQ5 (nie wiem jak w tych nowych wersjach z wbudowanym złączem USB, ale Ty masz starą bez USB najwyraźniej, więc to bez różnicy); jak masz to ustawione na 9600 i nie działa, to po zmianie na inną wartość nie będzie działać jeszcze bardziej.

 

5 godzin temu, Łukasz.C napisał(a):

I gdzie są teraz ci co twierdzili że to tylko 3 kabelki połączyć i będzie hulać? 

 

Może źle podłączyłeś?

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 godzin temu, Krzysztof z Bagien napisał(a):

9600 to zawsze była jedynie słuszna wartość dla wszystkich montaży SW

Ok , 115200 był ustawiony tymczasowo ponieważ gdzieś na zagranicznym forum tak polecali, domyślnie mam 9600, ale to i tak nie zmienia finalnego faktu.

 

Nie zastanawia was dlaczego muszę mieś ustawione PC Direct by połączyć się z montażem??? Tak na chłopski rozum jeśli ominę pilota nie ustawię PC Direct , więc bezpośrednio kablem się również nie połączę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.