Skocz do zawartości
  • 0

Zmiana EDka na Newtona


Konuz

Pytanie

Cześć. Przyszedł u mnie moment, w którym z różnych powodów postanowiłem się pożegnać z obecnym SW ED 72/420 (głównie aberracja chromatyczna, balans kolorów). Myślałem, żeby wrócić do Newtona 150PDS i zrobić przy okazji parę upgradów (wyczernienie, wymiana wyciągu, itp). Chciałbym lepiej wykorzystać mały pixel kamerki 183MM-Pro. Nie chciałbym dokładać za dużo do tego, co dostałbym za aktualną tubę + flattener/reduktor SW x0.85, powiedzmy że max 1000zł. A może są jakieś niskobudżetowe alternatywy w postaci apochromatów? Byłbym wdzięczny za sugestie :) (aaaa montaż to HEQ5-Pro).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Macie jakieś doświadczenia z wyciągami w tych Newtonach? Pamiętam, że kilka lat temu, w swoim pierwszym teleskopie, którym był właśnie 150/750 miałem z nim problem w bardziej wilgotne dni i wałek ślizgał się z doczepionym Canonem, niezależnie od regulacji śruby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, lkosz napisał(a):

a o jakim budżecie mowa?

Zgaduję, że więcej jak 2000 zł za tubę z flattenerem nie dostanę więc zakładany budżet to 3000 zł i wolałbym nie przekraczać. Jeśli standardowy wyciąg się sprawdza, to oczywiście wymiana może poczekać, chociaż w przyszłości wolałbym wymienić na coś rack & pinion. Na pewno korektor komy. Wyczernienie i wymiana pająka żeby nie trzeba było kolimować co chwilę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 minut temu, Konuz napisał(a):

Zgaduję, że więcej jak 2000 zł za tubę z flattenerem nie dostanę więc zakładany budżet to 3000 zł i wolałbym nie przekraczać. Jeśli standardowy wyciąg się sprawdza, to oczywiście wymiana może poczekać, chociaż w przyszłości wolałbym wymienić na coś rack & pinion. Na pewno korektor komy. Wyczernienie i wymiana pająka żeby nie trzeba było kolimować co chwilę.

to idź lepiej w newtona, z tym budżetem będziesz mieć APO wielkości szukacza

  • Lubię 2
  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
56 minut temu, Konuz napisał(a):

Naszło mnie jeszcze pytanie - czy posiadając BlurXTerminator będę w ogóle potrzebował korektora komy? :)

być może nie, u mnie z ASI183 i newtonem 200/1000 koma nie jest mocna, i BXT koryguje to dobrze

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.