Jump to content

Zmiany w serwisie lornetek


Arek
 Share

Recommended Posts

ekstra Arku :helo::Beer:

 

a tak przy okazji, wiem, trochę głupie, ale czy nie moglibyście zrobic testów lornetek tych z allegro i bazarowych? B)

tak może w ramach sezonu ogórkowego? :szczerbaty:

 

bo przy kolejnym "nieśmiertelnym" już pytaniu: "jaką lornetkę kupić" i po kolejnym odsyłaniu pytającego, do Waszej znakomitej strony, potencjalny użytkownik, wiedziałby już, jak taka lornetka, napewno nie ma wyglądać, ani, że nie ma prawa poprawnie działać :rolleyes:

pozdrowienia

Link to comment
Share on other sites

Obawiam się, że taki test nic nie da. Przyczyną pierwszą jest pełna dowolność nazw lornetek bazarowych. W jednej dostawie jeden i ten sam sprzęt nazywa się Breaker, w innej już Tasco, a w jeszcze innej Nikon Made in Japan (mimo, że Nikon z tym sprzętem nie ma nic do czynienia). Czasami jest na odwrót: takie same nazwy i oznaczenia mają zupełnie inne lornetki. Druga przyczyna to zupełna niepowtarzalność lornetek bazarowych, w których egzemplarz od egzemplarza może się drastycznie różnić, a wynik testu będzie oczywiście zależał od tego co nam wpadnie w ręce.

 

Żeby być wiarygodnym i miarodajnym trzebaby przetestować przynajmnjej po 5 sztuk każdego egzemplarza, co czyni z testu potężną harówkę. Test około 15 lornetek zajmuje naszemu zaspołowi

3-4 dni pracy po około 10 godzin dziennie, a opracowanie jego wyników to następne 2 tygodnie pracy już dla mnie samego. O ile w przypadku dobrych lornetek nagrodą za wykonanie testu są piękne widoki oferowane przez te lornetki, to w przypadku testu bazarówek, na taką nagrodę nie możemy liczyć...

 

Arek

Link to comment
Share on other sites

no cóż powinienem się domyślić, że Ty, Wasz zespół, będąc absolutnymi profesjonalistami, do testów nawet najgorszego badziewia, w inny sposób, niż właśnie profesjonalny, nie będzie w stanie podejść :Salut::notworthy:

 

poza tym, rzeczywiście mógłby być niemały problem, jak takie lornetki nazywać, skoro wiadomo, że to podróby, nikon 50x50, canon 80x80 ? :ha: i pewnie mogło by powstać niemałe zamieszanie z prawami znaków towarowych, nazw użytych w takich testach

 

a nagrodą, zapewne nie byłyby żadne, miłe dla oka widoki, lecz może w jakiś sposób, mogły by Wam je wynagrodzić, nieme podziękowania setek ludzi, którzy dzięki takim testom, nie dali się nabrać na allegrowo-bazarową reklamę naciągaczy

 

ale może wystarczyłoby tylko jakiś ostrzeżenie na Waszej stronie przed takimi lornetkami? :rolleyes:

pozdrowienia

 

oo chyba już sam żem ślepy :Boink: bo jest świetny poradnik jak kupować: http://lornetki.camk.edu.pl/jakto/jakkupowac.html

Edited by sumas
Link to comment
Share on other sites

ale może wystarczyłoby tylko jakiś ostrzeżenie na Waszej stronie przed takimi lornetkami?  :rolleyes:

pozdrowienia

 

I to jest bardzo dobry pomysł. Trzeba będzie coś takiego spłodzić i wrzucić do serwisu ABC wraz z linkiem na głównej.

 

A tak poza tym chciałbym jeszcze raz zachęcić wszystkich do wykonywania własnych testów posiadanych przez Was lornetek. Możecie zastosować kryteria opisane w naszym serwisie lub stworzyć swoje własne. Jak na razie na wykonanie i udostępnienie swoich testów na naszych stronach zdecydowali się tylko Andrzej Trzaskowski i Mariusz Zielmachowicz - chwała im za to. Zaleta takiej działalności, w porównaniu z naszymi testami jest ogromna. Nasze testy dotyczą lornetek nowych, a więc nie możemy przetestować tego jak lornetka będzie wyglądać i funkcjonować po roku czy dwóch latach używania. Dodatkowo dystrybutorzy wiedzą, że udostępniają lornetki do testu, mogą więc wysłać nam egzemplarz przebrany spośród kilkudziesięciu i nie oddający średniej. Te problemy nie dotyczą zakupionych i używanych przez Was lornetek. Jeszcze raz więc zachęcam!

 

Arek

Link to comment
Share on other sites

Może wystarczyło by tylko porównanie wpływu rubinowych warstw na np 60 mm szkla.

 

No właśnie, mnie też ciekawiłoby jaka jest faktyczna sprawność optyczna lornetek z rubinowymi powłokami.

Marek B.

Link to comment
Share on other sites

Żeby to obiektywnie sprawdzić trzebaby mieć dwie lornetki o TAKIEJ SAMEJ optyce z tym, że jedna ma rubinowe powłoki, a druga wysokiej klasy MC. W przypadku taniego śmiecia nie będziemy potrafili rozróznić ile strat w spawności to straty związane z rubinem, a ile z wadami optyki i winietowaniem.

 

Arek

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.