Skocz do zawartości
  • 1

Eq2 czy lepiej eq3-2?


Chucky

Pytanie

Witam, mój pierwszy statyw jaki chcę kupić z mikro ruchami. Rozważam wersję eq2 (bo po prostu jest tańsza) oraz eq3-2. Czy ktoś może mi doradzić którą opcję lepiej wybrać? Chcę zamontować na nim Skymax 102. Może kiedyś jakiś napęd w jednej osi bądź większy teleskop. Czy pomiędzy nimi jest jakaś odczuwalna różnica w obsłudze i komfort korzystania? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Witam, mój pierwszy statyw jaki chcę kupić z mikro ruchami. Rozważam wersję eq2 (bo po prostu jest tańsza) oraz eq3-2. Czy ktoś może mi doradzić którą opcję lepiej wybrać? Chcę zamontować na nim Skymax 102. Może kiedyś jakiś napęd w jednej osi bądź większy teleskop. Czy pomiędzy nimi jest jakaś odczuwalna różnica w obsłudze i komfort korzystania? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

O EQ2 zapomnij. Trzęsie się jak galareta jak tylko na niego popatrzysz.

EQ3-2 jest na pewno 100x lepszy.

 

Jak chcesz kupić rozsądnie to nie napalaj się tylko poluj na OLX - montaże typu EQ3-2, EQ5, SkyView Pro są sto razy lepsze od EQ2.

W zasadzie są nieskończenie lepsze, bo EQ2 do niczego się nie nadaje, poza postawieniem na ozdobę w salonie z jakimś teleskopem (im dłuższy tym lepiej), żeby goście pytali co to jest :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Czyli temat eq2 zamknięty 🙃 mam teraz dwie opcję :

1. Bresser EQ3 ze statywem ALU

2.Sky-Watcher EQ3-2 ALU 

Ten Bresser połowę tańszy, no i lżejszy 

Waga montażu: 3 kg

Waga statywu: 1,7 kg. 

Czy to nie jakiś w stylu eq2? Ktoś może miał go w użytku? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

A jak myślisz, jest tańszy i lepszy? 

Lżejszy na pewno ale mniej stabilny. 

Pytałeś o radę, dostałeś odpowiedź(od doświadczonych użytkowników) , eq3-2 to minimum. 

Myślisz o czymś większym na przyszłość a uparcie szukasz lichego montażu :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 minut temu, tomekL napisał(a):

Tego Bressera też wywal z tej listy, to szajs.

I rozważ może na tym statywie, bo ten aluminiowy jest bardzo średni

https://deltaoptical.pl/montaz-paralaktyczny-eq3-2-statyw-stalowy?from=listing&q=Montaż+paralaktyczny

Racja, będzie stabilniej na stali ale też waga wzrośnie, ta 102ka  do wizuala na Lt1 da radę a i złapać to będzie można w rękę na raz 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jak masz słaby montaż to w wizualu będziesz miał galaretę a nie obserwację. Wiatr lepiej zawieje i obraz chodzi jak telegraf. Generalnie w astronomii lepiej nie iść na takie kompromisy, lepiej dźwignąć więcej a potem się cieszyć z obserwacji :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ok dobrze piszecie. Czy przy używkach zwrócić na jakiś element w szczególności? Czy jest jakaś część awaryjna z czasem użytkowania? Kupując używkę zostanie kilka stówek w kieszeni na nasadkę pryzmatyczną. Czy nie ryzykować i brać nowy? Raczej przy używce nie będę miał opcji odbioru osobistego tylko kurier. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

W EQ3-2 lubią pękać elementy plastikowe, szczególnie te dolne obejmy zaciskowe regulacji długości nóg. Poza tym sprawdź czy obrót wokół jednej i drugiej osi nie napotyka dziwnych oporów, czy nie wydaje dziwnych dźwięków itp.

Na forach znajdziesz kilka patentów na dociążenie i ustabilizowanie nawet aluminiowego trojnogu, a od czasu do czasu pojawia się na gieldach stalowy za fajną kasę.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jeszcze zapomniałem o jednym aspekcie czyli wymiary🙃 chciałbym obserwować na balkonie. Czy ktoś może mi podać jakie są wymiary po rozłożeniu. Głównie chodzi o rozstaw nóg, w specyfikacji nie podają. Czy stalowy jak ten LT1 mają te same wymiary? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Takie mnie pytanie jeszcze głupie nachodzi, czy sam montaż(głowice)eq3-2 można przy pomocy jakiegoś adapteru zamontować na zwykłym statywie fotograficznym? 

Edytowane przez Chucky
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, Chucky napisał(a):

Takie mnie pytanie jeszcze głupie nachodzi, czy sam montaż(głowice)eq3-2 można przy pomocy jakiegoś adapteru zamontować na zwykłym statywie fotograficznym

Już aluminiowy Lt1 daje średnią sztywność eq3-2, a Ty myślisz o statywie foto? Oczywiście gdyby  się uprzeć znalazł byś lub forumowicze polecą jakiś statyw fotograficzny (nie zwykły🙂) karbon, tytan, czy Bóg wie z czego za miliony monet kilka razy droższy od tego montażu (ale to dźwignie 😄💪

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

PiotrekB normalnie będę używał na balkonie na stalowym trójnogu ale zastanawiałem się czy jest taka możliwość, żeby wrzucić do plecaka taką głowicę razem z małym statywem foto i pojechać sobie na rowerze gdzieś w plener. Ze stalowym raczej to mało będzie możliwe :) Zdaję sobie też sprawę że nie ma jednej rzeczy do wszystkiego ale kombinować przecież nikt nie zabroni :) Tylko wracając do mojego pytania czy jest taka możliwość? nie wiem jak taki montaż instaluje się na statywie. Czy tam jest gwint 3/4 jak w statywie foto ? Czy potrzebny jest jakiś adapter żeby zamontować na statywie foto ? Czy po prostu nie ma takiej możliwość ?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
42 minuty temu, Chucky napisał(a):

PiotrekB normalnie będę używał na balkonie na stalowym trójnogu ale zastanawiałem się czy jest taka możliwość, żeby wrzucić do plecaka taką głowicę razem z małym statywem foto i pojechać sobie na rowerze gdzieś w plener. Ze stalowym raczej to mało będzie możliwe :) Zdaję sobie też sprawę że nie ma jednej rzeczy do wszystkiego ale kombinować przecież nikt nie zabroni :) Tylko wracając do mojego pytania czy jest taka możliwość? nie wiem jak taki montaż instaluje się na statywie. Czy tam jest gwint 3/4 jak w statywie foto ? Czy potrzebny jest jakiś adapter żeby zamontować na statywie foto ? Czy po prostu nie ma takiej możliwość ?  

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Głowicę do statywu montujesz w takim gnieździe jak poniżej (archiwalna oferta tu z forum)

20160203_203345.jpg

i dokręcasz śrubą z gwintem M10, która jest w zestawie z glowicą, a na bolcu zaciskasz dwoma śrubami ustalającymi, które pomagają również w końcowym ustawieniu na gwiazdę polarną.

Jutro postaram się zmierzyć rozstaw nóg. Natomiast co do transportu, jeśli kupisz na aluminiowych nogach, a potem dokupisz stalowy, może zostaw sobie stalowy na balkon, a aluminiowy zabieraj w teren. Złożony, od czubka bolca, do kolców nóg ma bodaj 83 czy 84 cm i jest dość lekki, od biedy da się rowerem transportować, np. w wysokim plecaku, bo i tak będziesz miał więcej gratów do zabrania ;).

Edytowane przez Lootzek
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Akurat stoi u mnie rozłożony - 65cm między nóżkami przy złożonych (70cm wysokość) i prawie do 100cm przy wysuniętych maksymalnie.

Ale tak po za tym pisałeś że chcesz Skymax102, nie wiem czy to dobry pomysł maka w plecaku wozić na rowerze, i jeszcze statyw do tego, to się nie uda chyba 🤔

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Myślę, że chodzi jednak właśnie o wstrząsy. Mimo obiegowej opinii maków jako dość pancernych teleskopów, to nadal jest układ dwóch luster które muszą być precyzyjnie zestrojone, żeby dawały satysfakcjonujący obraz. Na takie wojaże, jak już, zrób mu jakiś "domek" uczciwie wyścielony gąbką. Jeśli masz gdzieś w pobliżu jakieś firmy oferujące wydruki wielkoformatowe, to tekturowa tuba - opakowanie po banerze lub winylu do podświetleń powinna przypasować pod Skymaxa 102.

 

Edit: Jeśli nie znajdziesz takiej firmy pod ręką, odezwij się, sprawdziłem, mam takie w firmowym bałaganie, jedną 17.5 cm średnicy wewnątrz, drugą 19 cm - odkroję ile będziesz potrzebował i podeślę Ci za koszt przesyłki :)

Edytowane przez Lootzek
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Lootzek wielki dzięki 🙂 zapiszę sobie to w notesie. Póki co będę skupiać się tylko do  obserwacji balkonowych, z czasem jak poznam sprzęt i jego możliwość, wyruszę w teren. Ważne żeby tutaj doświadczonych kolegów i koleżanki wypytać jak najwięcej 🙃

Jeszcze takie pytanie po za tematem eq3-2, w tym skymax 102 mam standardową nasadkę kontową 90'. Gdzieś czytałem, że te stockowe dodawane do teleskopu nie są najlepszej jakości, czy to prawda? Jeśli zamienić to co polecicie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.