Skocz do zawartości
  • 0

Możecie ocenić setup "na start przygody" z astrofoto?


motowilk

Co i dlaczego?  

24 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Którą ścieżkę byś wybrał?

    • ZWO
      16
    • Open Source z np StellarMate i/lub coś podobnego z NINĄ
      8
  2. 2. Jaki typ fotografii?

    • Mono
      7
    • Color
      17
  3. 3. Czy kamery QHY albo taka pokazana Explore Scientific w podobnych przedziałach cenowy coś wnoszą do powyższych pytań?

    • Mogą być stosowane w "ścieżce ZWO" i konkurują
      3
    • Muszą iść ścieżką open source
      12
    • Są lepsze od ZWO
      2
    • Nie zawracaj sobie nimi głowy
      7
  4. 4. Jeśli w pytanie 2 odpowiedziałeś/aś mono, to dlaczego?

    • Jakość sensora z przedstawionych kamer
      4
    • Łatwość strzelania fot
      0
    • Łatwość obróbki danych
      1
    • nie wybrałem mono
      14
  5. 5. Jeśli w pytaniu 2 wybrałeś/aś color, to dlaczego?

    • Wielkość sensorów z poniższych kamer
      1
    • Łatwość strzelania fot
      12
    • wybrałem kolor ze względu na 2600mc vs 533mm
      2
    • nie wybrałem color
      4

Ankieta została zamknięta


Pytanie

Cześć wszystkim,

 

od zawsze chciałem pobawić się w astrofoto, ale nigdy nie było na to "budżetu" ani okoliczności. Teraz będę mieć szansę to zmienić i chciałem jakoś zacząć, więc zacząłem od przygotowań teoretycznych. Od tygodni siedzę, czytam, oglądam. Przeczytałem i obejrzałem już cały internet dwa razy i nadal wiem, że nic nie wiem. Stąd prośba do bardziej doświadczonych. Jak byście postąpili w przypadku takich oto dylematów jak na załączonej focie?

 

Pójść ścieżką ZWO? W zasadzie nie lubię zamkniętych systemów, monopoli itp (jestem programistą), ale z drugiej strony jak się ogląda YT to jest to zdecydowanie rozwiązanie Plug & Play i wydaje się najłatwiejsze.

Jeśli tak to z kolei czy iść w mono ale z małym sensorem (i tak już naciągam budżet), czy może lepiej zacząć od koloru i zbierać, zbierać, zbierać na drugi zestaw, na który pewnie i tak będę zbierał.

Narazie ma być szerokie deep field. Bardzo podobają mi się zdjęcia mgławic, najbardziej w "palecie hubbla". Fot nie chcę robić tylko dla satysfakcji i żeby sobie powiesić na ścianę - naprawdę chciałbym poznać budowę wrzechświata. Zwizualizować sobie występownie gazów w mgławicach. Jak już coś robię to nie lubię "nie wiedzieć".

 

Jeśli by iść drogą Open Source to czy taka kamerka jak pokazałem chociaż konkuruje z ZWO?

 

Jeśli chodzi o mount to się waham, ale wagowo nie powinienm przekroczyć - ten zestaw zostałby na tym mouncie - jeśli kiedyś będzie coś większego i/lub innego to dostanie własny.

Co o tym myślicie, co byście zmienili? Pewnie już byliście w takiej sytuacji kiedyś.

 

zakupy astro - ścieżki.png


Sorry za zamieszczenie cen, ale to screen z przykładowego koszyka. Nie chcę nikogo urazić.
Dodałem dwa pytania w ankiecie, bo zdałem sobie sprawę że z wyników pytania 3 nic nie "wywnioskuję". Mój błąd.

Edytowane przez motowilk
dodane dwa ostatnie zdania
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Jest jeszcze opcja Stellarmate OS na miniPC lub na RPi4 (uwaga! - to rózne systemy i trzeba kupić odpowiedni do platformy sprzetowej) i np. Astrolink do dystrybucji zasilania. Astrolink ma pełną kontrolę nad stanem gniazd, PWM itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Opublikowano (edytowane)
Godzinę temu, apolkowski napisał(a):

Jest jeszcze opcja Stellarmate OS na miniPC lub na RPi4 (uwaga! - to rózne systemy i trzeba kupić odpowiedni do platformy sprzetowej) i np. Astrolink do dystrybucji zasilania. Astrolink ma pełną kontrolę nad stanem gniazd, PWM itd.

Muszę się pochylić nad tym astrolinkiem. Cena świetna, funkcjonalnością nie odstaje, jedyne co to sprawia wrażenie plastic-fantastic.

No ale przynajmniej wiadomo od kiedy będzie dostępny.

Edytowane przez motowilk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Opublikowano (edytowane)

Widzieliście te nowe redcaty? https://williamoptics.com/products/redcat-51

I bezpośrednio z tajwanu nawet +VAT i cło na granicy cena jest znośna w przypadku 51-ki 

Szczególnie w tym zestawie z AM3 https://williamoptics.com/products/wifd-redcat-51-zwo-am3-redcat-limited w zależności od wysokości cła (4,1 do 7,5%), nawet licząc pesymistycznie nie przekracza się 12800zł brutto. Nieźle.

 

Ale niesamowicie zaciekawił mnie ten https://williamoptics.com/products/zenithstar-81?pr_prod_strat=e5_desc&pr_rec_id=d5005b24f&pr_rec_pid=8488952529113&pr_ref_pid=8477856694489&pr_seq=uniform

bo idą we wszystkich liniach w WIFD... tylko nigdzie nie mogę znaleźć żadnego info... jest zwyczajnie zbyt nowy.

Ale jeśli jakimś cudem nie wymaga reducera/flattnera, to byłby to szok cenowy.

Edytowane przez motowilk
dodałem link do zenithstar 81 wifd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Opublikowano (edytowane)

No i dobra stało się. Całą noc biłem się z myślami czy nie wziąć zestawu z mountem, ale ostatecznie obiecałem żonie, że nic się nie pojawi w domu do jej pierwszej wypłaty, więc zamówiłem do kolegi 😆

Mam teraz coś na start do ultraszerokich kadrów. Droższe rurki kupię jak już będę wiedział czego chcę. I wygląda na to że idę "w czerwone". 😆

Cena tego nawet jak dojdzie VAT jest niższa niż u nas więc nie mogłem się oprzeć.... no i jest to wersji WIFD.

 

https://williamoptics.com/products/redcat-51 

https://williamoptics.com/products/uniguide?pr_prod_strat=pinned&pr_rec_id=234ca961c&pr_rec_pid=8495518974169&pr_ref_pid=8487661732057&pr_seq=uniform

Edytowane przez motowilk
linki zamiast foty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Opublikowano (edytowane)
6 godzin temu, benek napisał(a):

Jaaaaa.... zakładasz post gdzie chcesz wydać na sprzęt z 40k, albo i więcej a rurkę za 400zl zamawiasz do kolegi bo wpierdy od żony.... lol.... 🤦

hehe zupełnie nie rozumiesz... powiedziałem coś na głos i słowa dotrzymuję... dla niej to jest 10x ważniejsze, niż to ile wydam... a szczęśliwsza żona to szczęśliwszy związek

Natomiast ja nie lubię gdy czegoś chcę a zostały już tylko 3 sztuki 🤪 Ten nowy redcat 51 to był absolutnie spontaniczny impulsywny zakup.

 

Edytowane przez motowilk
orty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Opublikowano (edytowane)

Teraz mam pytanie z innej beczki - czy ktoś obeznany z różnymi formatami matryc (czyt ktoś kto przeszedł kilka matryc na różnych teleskopach), mógłby mi powiedzieć od którego formatu by zaczął na moim miejscu, żeby to jakoś grało z redcatem 51?

Planuję kamerę od player one, w wersji mono... tylko się zastanawiam pomiędzy:

Posejdon-M Pro APS-C na IMX571

Artemis-M Pro 4/3" na IMX492

Ares-M Pro 1" na IMX533

Jedyne czego jestem pewien to że nie pójdę w FF.

Wyczytałem, że małe sensory wybaczają więcej błędów, ale z drugiej strony skoro już zdecydowałem iść w mono to może warto iść w większą i traktować ją potem jako główną kamerę i do niej dokupić jakiś mniejszy kolor?

Jakie są Wasze doświadczenia tutaj?? Przejrzałem astronomy.tools i FOV i ccd suitability calculator, ale nie mam doświadczenia żeby to w pełni ocenić.

 

@benek w jednym z poprzednich postów zasugerowałeś 2600 czyli tutaj posejdona. Myślisz że z catem51 na początku będzie cacy?

Edytowane przez motowilk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 9.03.2024 o 11:38, motowilk napisał(a):

No i dobra stało się. Całą noc biłem się z myślami czy nie wziąć zestawu z mountem, ale ostatecznie obiecałem żonie, że nic się nie pojawi w domu do jej pierwszej wypłaty, więc zamówiłem do kolegi 😆

Mam teraz coś na start do ultraszerokich kadrów. Droższe rurki kupię jak już będę wiedział czego chcę. I wygląda na to że idę "w czerwone". 😆

Cena tego nawet jak dojdzie VAT jest niższa niż u nas więc nie mogłem się oprzeć.... no i jest to wersji WIFD.

 

https://williamoptics.com/products/redcat-51 

https://williamoptics.com/products/uniguide?pr_prod_strat=pinned&pr_rec_id=234ca961c&pr_rec_pid=8495518974169&pr_ref_pid=8487661732057&pr_seq=uniform

A jak wygląda cło od montażu, lunety, statywu ? 

Też się zastanawiam nad zakupem bezpośrednio z ZWO ale chciałbym wcześniej wyliczyć wszystkie koszty 🙂

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@MarysM Szczerze nie dogrzebałem się. Internety mówią że na elektronikę nie liczą (mówię o Tajwanie). Optyka jak teleskop zacząłem klikać, ale się poddałem bo jest tyle kategorii, że max kwota jaką widziałem to 6,7% reszta było niżej. Zależy od typu. I wygląda to tak: cena zakupu + koszty transportu jeśli są i od tego cło jeśli jest a na koniec +VAT od wcześniejszej sumy. Liczę że w moim wypadku policzą mi 6,7% od redcata i zero od guidera bo się kwalifikuje + VAT. To i tak wyjdzie poniżej 5k za komplet z rączką i lunetką. Czyli blisko sklepowej ceny. Skusiło mnie to że fokuser jest zwykły.

 

Z mountem się wstrzymam... coś czuje, że william optics coś wypuści - jestem bardzo ciekaw, bo ich strona jest jednoznaczna w temacie: https://williamoptics.com/pages/our-new-website-is-still-under-construction jak wejdziesz w accesories -> mount 🤪 

A jak wiadomo idę w czerwone.

Edytowane przez motowilk
link
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.