Skocz do zawartości
  • 0

Możecie ocenić setup "na start przygody" z astrofoto?


motowilk

Co i dlaczego?  

24 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Którą ścieżkę byś wybrał?

    • ZWO
      16
    • Open Source z np StellarMate i/lub coś podobnego z NINĄ
      8
  2. 2. Jaki typ fotografii?

    • Mono
      7
    • Color
      17
  3. 3. Czy kamery QHY albo taka pokazana Explore Scientific w podobnych przedziałach cenowy coś wnoszą do powyższych pytań?

    • Mogą być stosowane w "ścieżce ZWO" i konkurują
      3
    • Muszą iść ścieżką open source
      12
    • Są lepsze od ZWO
      2
    • Nie zawracaj sobie nimi głowy
      7
  4. 4. Jeśli w pytanie 2 odpowiedziałeś/aś mono, to dlaczego?

    • Jakość sensora z przedstawionych kamer
      4
    • Łatwość strzelania fot
      0
    • Łatwość obróbki danych
      1
    • nie wybrałem mono
      14
  5. 5. Jeśli w pytaniu 2 wybrałeś/aś color, to dlaczego?

    • Wielkość sensorów z poniższych kamer
      1
    • Łatwość strzelania fot
      12
    • wybrałem kolor ze względu na 2600mc vs 533mm
      2
    • nie wybrałem color
      4

Ankieta została zamknięta


Pytanie

Cześć wszystkim,

 

od zawsze chciałem pobawić się w astrofoto, ale nigdy nie było na to "budżetu" ani okoliczności. Teraz będę mieć szansę to zmienić i chciałem jakoś zacząć, więc zacząłem od przygotowań teoretycznych. Od tygodni siedzę, czytam, oglądam. Przeczytałem i obejrzałem już cały internet dwa razy i nadal wiem, że nic nie wiem. Stąd prośba do bardziej doświadczonych. Jak byście postąpili w przypadku takich oto dylematów jak na załączonej focie?

 

Pójść ścieżką ZWO? W zasadzie nie lubię zamkniętych systemów, monopoli itp (jestem programistą), ale z drugiej strony jak się ogląda YT to jest to zdecydowanie rozwiązanie Plug & Play i wydaje się najłatwiejsze.

Jeśli tak to z kolei czy iść w mono ale z małym sensorem (i tak już naciągam budżet), czy może lepiej zacząć od koloru i zbierać, zbierać, zbierać na drugi zestaw, na który pewnie i tak będę zbierał.

Narazie ma być szerokie deep field. Bardzo podobają mi się zdjęcia mgławic, najbardziej w "palecie hubbla". Fot nie chcę robić tylko dla satysfakcji i żeby sobie powiesić na ścianę - naprawdę chciałbym poznać budowę wrzechświata. Zwizualizować sobie występownie gazów w mgławicach. Jak już coś robię to nie lubię "nie wiedzieć".

 

Jeśli by iść drogą Open Source to czy taka kamerka jak pokazałem chociaż konkuruje z ZWO?

 

Jeśli chodzi o mount to się waham, ale wagowo nie powinienm przekroczyć - ten zestaw zostałby na tym mouncie - jeśli kiedyś będzie coś większego i/lub innego to dostanie własny.

Co o tym myślicie, co byście zmienili? Pewnie już byliście w takiej sytuacji kiedyś.

 

zakupy astro - ścieżki.png


Sorry za zamieszczenie cen, ale to screen z przykładowego koszyka. Nie chcę nikogo urazić.
Dodałem dwa pytania w ankiecie, bo zdałem sobie sprawę że z wyników pytania 3 nic nie "wywnioskuję". Mój błąd.

Edytowane przez motowilk
dodane dwa ostatnie zdania
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
Opublikowano (edytowane)
5 minut temu, benek napisał(a):

Tak !
Wejdź sobie jeszcze na tą stronę i tam masz zakładkę "Imaging Mode" - wybierasz obiekt, kamerę i teleskop i masz symulację jak to będzie wyglądało na danym sprzęcie ;)

Rozważ opcję teleskopów Petzval - ustawianie backfocus itd też może być irytujące na początku....
 

https://astronomy.tools/calculators/field_of_view/

I sprzęt można znaleźć dużo taniej niż na "A$troszop"

Byłem na tej stornie i klikałem te "ujęcia" ale nie z tak dlugimi tubami.

Petzvale to mi. redcaty i ten pleiades. Właśnie to mnie do nich skłaniało.

 

Wiem, ale na astroshop zdecydowanie największy wybór żeby szybko wyklikać. Jak już wymyślę co to zdecydowanie poszukam taniej.

 

Dzięki za linka do kompa... jeszcze zobaczę eagla, bo jego mógłbym wziąć na firmę i odliczyć VAT, bo to jednak komputer i nikt mi nie udowodni że na niego nie piszę softu. A bez vatu cena już nie zabija.

Edytowane przez motowilk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
51 minut temu, motowilk napisał(a):

Jak byś odpowiedział na pytanie 1 z mojego poprzedniego posta?


Brałbym jaśniejszy teleskop. Skalę odwzorowania przy 260 mm będziesz miał trochę mniej szczegółową (2,98 arcsec/px vs 2,59 arcsec/px dla 300 mm), ale do szerokiej fotografii mgławic ta różnica jest wg mnie pomijalna. Za to przy naszej pogodzie szybkość zbierania materiału jest kluczowa.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Opublikowano (edytowane)
Godzinę temu, Piotr K. napisał(a):


Brałbym jaśniejszy teleskop. Skalę odwzorowania przy 260 mm będziesz miał trochę mniej szczegółową (2,98 arcsec/px vs 2,59 arcsec/px dla 300 mm), ale do szerokiej fotografii mgławic ta różnica jest wg mnie pomijalna. Za to przy naszej pogodzie szybkość zbierania materiału jest kluczowa.

Interesting.

 

Dobra jedno wybrane! Będzie eagle 5s... bo jest włoski, czerwony i jest najbliższym co kiedykolwiek kupię, jakbym chciał jeździć ferrari. 🤣 I jak mi jeden ze springerów potrąci mount w emocjach, to eagle zacznie nowe zdjęcie... o tak. Mam dwa narwane psy.

Edytowane przez motowilk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Opublikowano (edytowane)
1 godzinę temu, apolkowski napisał(a):

Choćby tu:

 

image.thumb.png.0294200d7185ac8739b7553ff840e17f.png

 

No właśnie też mni zastanawiała ta wypowiedź kolegi, bo dokładnie tą ofertą analizowałem.

Jestem cierpliwy i jak kliknę to mogę czekać, a reszta tu już zmartwienie sklepu czy to dostaną czy nie. Pytanie czy informacja "nigdzie nie kupisz" nie implikuje, że projekt/producent umarł i nie ma wsparcia.

W takim wypadku moim nr 1 jest nadal Eagle 5S.

 

Ustawiłem sobie wstępny roadmap:

1. Eagle 5S chyba że przekonam się do Stellarmate'a i potwierdzę "używalność w dłuższej perspektywie".

2. Od początku interesował mnie ten jaśniutki nowy williams pleiades 68, więc w połączeniu z kolorowym sensorem sony 533, da radę do nauki, a jak przeskoczę na kamerę mono, która interesuje mnie dużo bardziej, to będę miał wymienialne pola widzenia między szerokim polem a zbliżeniami, gdy kolejna tuba będzie ~400-500-600mm. Więc pleiades it is for now.

3. Na ten czas interesuje mnie kamera od player one na kolorowym sensorze 533, tym bardziej, że i tak mam ogrom zakupów, a z pewnością pójdę w mono, więc przy cenie 860 jurków w finlandii nie rozbija banku. Następna mono będzie APSC albo FF.

4. Guiding to guiding - to są grosze do całości. Filtry to filty, wiadomo będą do każdego zestawu. W przypadku 533 nie muszą być większe niż 1,25" więc będą tanie (relatywnie ofc :P).

5. Jak to kupię zmontuję i zważę całość, to stwierdzę jaki mount jest potrzebny, żeby było cacy.

6. Jako że zadałem sobie misję na 4-6 miesięcy to nie nadwerężę budżetu domowego w żaden sposób.

7. A jak później dojdzie mono z drugą tubą to się zastanowimy nad mountem który udźwignie oba zestawy na raz.... tak dla funu, żeby można było łączyć obrazy? :P

 

Znośny koszyk na start - ten filter wheel to tak dla przykładu, w colorze nie ma aż takiej potrzeby

image.thumb.png.1cb2c50e7128fe56580fb7e1af3dc7e6.png

 

I chyba to będzie najlepszy plan. Bo bazuje na połączeniu serca z chłodną analizą.

Serdecznie dziękuję wszystkim którzy wzięli udział do tego momentu. Bardzo pomogliście.

Jeśli macie więcej... chętnie przyjmę każdą informację.

 

Edytowane przez motowilk
orty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Opublikowano (edytowane)
Godzinę temu, Gość na chwilę napisał(a):

Wszystko masz w postaci backorder - to Ci nie przeszkadza?

Kamerę do guidingu można za pół tej ceny kupić u nas na giełdzie - trzeba chwilę polować, ale często bywają.

Po co Ci koło jak nie zamawiasz filtrów?

Nie wiem co to backorder ale dzięki za zwrócenie uwagi - zapytam ich. Z tego sklepu interesuje mnie w przewadze ta kamera, bo w pl jej nie widziałem. Wszystkie te sklepy tutaj sprawiają wrażenie zafiksowania na ZWO. Filter wheel wyklikałem bo pasuje mi do kamery, ale raczej aby zsumować cenę całości. Jasne że do tego dojdą filtry, ale akurat nie mieli interesujących do wyklikania.

Tubę kliknąłem żeby zobaczyć zsumowało mi cenę. 500zł różnicy to nie jest taka różnica żebym musiał targać ją aż z finlandii.

Także to raczej w formie ciekawostki koszyk - tak jak pisałem wcześniej... zanim coś kupię przeryję internet 3x.

Najważniejsze że jest plan.

Edytowane przez motowilk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 godzin temu, apolkowski napisał(a):

Choćby tu:

 

image.thumb.png.0294200d7185ac8739b7553ff840e17f.png

 

Czaję się troszkę na Stellarmate Pro i od 2 miesięcy niedostępne ! Terminy te co są podane to ściema, u producenta w ogóle ich nie ma i data dostępności jest cały cza przesuwana!  Miały być dostępne od 01.03.2024, a już jest od 1-4 tygodni (w Stanach), jest jeszcze opcja, żeby zamówić z Kataru i wychodzi w miarę dobrze cenowo, ale nie wiadomo jak z dodatkowymi kosztami i jak faktycznie wygląda dostępność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, benek napisał(a):

Czaję się troszkę na Stellarmate Pro i od 2 miesięcy niedostępne ! Terminy te co są podane to ściema, u producenta w ogóle ich nie ma i data dostępności jest cały cza przesuwana!  Miały być dostępne od 01.03.2024, a już jest od 1-4 tygodni (w Stanach), jest jeszcze opcja, żeby zamówić z Kataru i wychodzi w miarę dobrze cenowo, ale nie wiadomo jak z dodatkowymi kosztami i jak faktycznie wygląda dostępność.

Jakbym ktoś miał choć średnie pojęcie o elektryce, to mógłby do tego https://store.minisforum.de/products/bd dołożyć interfejsy 12V i jakieś czujniki na drugim PCB, całość wsadziłoby się do aluminiowej budy cnc i mielibyśmy rodzimy stellarmate. Takie tam marzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

No i jeszcze oprogramowanie. W PrimaLuceLab Eagle soft naprawdę robi robotę : monitorowanie wyjść USB, monitorowanie poboru prądu na każdym gnieździe USB ale i 12 V DC i jeszcze parę innych - sądzę że Stellarmate też coś takiego ma.

 

"Zamówienia przerastające (ang. backorders) to zamówienia na artykuły, których zapasów zabrakło w magazynie." czyli na nasze - chwilowo brak i nie wiadomo kiedy będzie. O ile nie jest określona data oczywiście.

Edytowane przez Gość na chwilę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
19 minut temu, Gość na chwilę napisał(a):

No i jeszcze oprogramowanie. W PrimaLuceLab Eagle soft naprawdę robi robotę : monitorowanie wyjść USB, monitorowanie poboru prądu na każdym gnieździe USB ale i 12 V DC i jeszcze parę innych - sądzę że Stellarmate też coś takiego ma.

 

"Zamówienia przerastające (ang. backorders) to zamówienia na artykuły, których zapasów zabrakło w magazynie." czyli na nasze - chwilowo brak i nie wiadomo kiedy będzie. O ile nie jest określona data oczywiście.

Soft można by się pokusić napisać, to nie jest nieosiągalne. Napisałem sobie niedawno kompletny soft do sterowania lampą akwarystyczną, tak żeby poza wschodami i zachodami "słońca" symulowała również randomowy przelot "chmur", ale żona nie była zadowolona z efektów mojej pracy manualnej (czytaj nie podobała się jej konstrukcja) i skończyłem na lampie sklepowej. Ale fun był i soft działał.

 

@Tuvoc widzę w opisie że masz kamerki player one. Dają radę? Jak byś je ocenił w stosunku do ZWO?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Teraz, motowilk napisał(a):

widzę w opisie że masz kamerki player one. Dają radę? Jak byś je ocenił w stosunku do ZWO?

Sensory analogiczne do ZWO, sterowniki też :) Dają radę.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 minut temu, Tuvoc napisał(a):

Sensory analogiczne do ZWO, sterowniki też :) Dają radę.

Tak mi się wydaję, że na start sprawię sobie Ares-C albo M. Pobawię się i zobaczę w co iść jako drugą.

 

A co do softu to jestem wielkim fanem reeffactory.com. Ich smart reef app steruje wszystkimi urządzeniami w akwarium z aplikacji webowej. Napisanie czegoś takiego to sama przyjemność. Musiałby się składać z:

- In/Out API do komunikacji z hardware'm stojącym np w ogródku.

- API do wydawania poleceń z aplikacji webowej otwartej na dowolnym kompie.

- Samego interfejsu tejże aplikacji.

- Interfejsu albo wtyczki do np NINY.

Muszę zerknąć do dokumentacji bo z tego co co widziałem nina jest na .net framework 4.8, ale nie wiem czy ma jakiekolwiek interfejsy. Zbadam sprawę, bo się zaciekawiłem.

Pewnie, najprościej to remote desktop do windy i heja, ale ciekawość pierwszym stopniem do... 😇🫣:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, motowilk napisał(a):

Tak mi się wydaję, że na start sprawię sobie Ares-C albo M. Pobawię się i zobaczę w co iść jako drugą.

 

A co do softu to jestem wielkim fanem reeffactory.com. Ich smart reef app steruje wszystkimi urządzeniami w akwarium z aplikacji webowej. Napisanie czegoś takiego to sama przyjemność. Musiałby się składać z:

- In/Out API do komunikacji z hardware'm stojącym np w ogródku.

- API do wydawania poleceń z aplikacji webowej otwartej na dowolnym kompie.

- Samego interfejsu tejże aplikacji.

- Interfejsu albo wtyczki do np NINY.

Muszę zerknąć do dokumentacji bo z tego co co widziałem nina jest na .net framework 4.8, ale nie wiem czy ma jakiekolwiek interfejsy. Zbadam sprawę, bo się zaciekawiłem.

Pewnie, najprościej to remote desktop do windy i heja, ale ciekawość pierwszym stopniem do... 😇🫣:P

Nie wiem o czym piszesz, ale spoko :P Powodzenia w tym czymś tam i kompletowaniu sprzętu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Rzuciłem wczoraj okiem na William Optics Pleiades, ale model 111. Na popierze wygląda dobrze, F4,8, 528mm, WIFD Focuser.... cena jak na moje oko lekko za wysoka, ale czytałem opinie, że sprzęt super. Może ktoś (jak będzie on dostępny) pokusi się na niego i zobaczymy krótką recenzję na forum.

 

 

Cytat

Jakbym ktoś miał choć średnie pojęcie o elektryce, to mógłby do tego https://store.minisforum.de/products/bd dołożyć interfejsy 12V i jakieś czujniki na drugim PCB, całość wsadziłoby się do aluminiowej budy cnc i mielibyśmy rodzimy stellarmate. Takie tam marzenia.

Uwielbiam "cięcie, gięcie i spawanie" i tworzeniu czegokolwiek samemu, jednak patrząc na koszty, czas i wszystko inne Stellarmate Pro wyjdzie taniej. Rozważam zbudowanie kamery All Sky na dachu i też wszystkie elementy Raspberry Pi itd (poza samą kamerą) kosztują i chyba do sterowania wyjdzie lepiej zwo asi mini używane w rozsądnych piniądzach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 minut temu, Tuvoc napisał(a):

Nie wiem o czym piszesz, ale spoko :P Powodzenia w tym czymś tam i kompletowaniu sprzętu.

😁😁😁

 

Cytat

Tak mi się wydaję, że na start sprawię sobie Ares-C albo M. Pobawię się i zobaczę w co iść jako drugą.

 

A co do softu to jestem wielkim fanem reeffactory.com. Ich smart reef app steruje wszystkimi urządzeniami w akwarium z aplikacji webowej. Napisanie czegoś takiego to sama przyjemność. Musiałby się składać z:

- In/Out API do komunikacji z hardware'm stojącym np w ogródku.

- API do wydawania poleceń z aplikacji webowej otwartej na dowolnym kompie.

- Samego interfejsu tejże aplikacji.

- Interfejsu albo wtyczki do np NINY.

Muszę zerknąć do dokumentacji bo z tego co co widziałem nina jest na .net framework 4.8, ale nie wiem czy ma jakiekolwiek interfejsy. Zbadam sprawę, bo się zaciekawiłem.

Pewnie, najprościej to remote desktop do windy i heja, ale ciekawość pierwszym stopniem do... 😇🫣:P

 

Podzielam zdanie kolegi wyżej, zacznij kompletować sprzęt gotowy i zacznij fotografować, zdajesz się być bardzo pewny siebie, a możesz się zderzyć z twardą ścianą przez pierwszy rok. Zamawiaj, kupuj i rezerwuj całe noce na pochłanianie wiedzy.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
16 minutes ago, benek said:

Rzuciłem wczoraj okiem na William Optics Pleiades, ale model 111. Na popierze wygląda dobrze, F4,8, 528mm, WIFD Focuser.... cena jak na moje oko lekko za wysoka, ale czytałem opinie, że sprzęt super. Może ktoś (jak będzie on dostępny) pokusi się na niego i zobaczymy krótką recenzję na forum.

 

No nie wiem czy taki super. Ja po obejrzeniu tego filmu zamieszczonego w tym wątku nie nazwał bym go super. Ale to zapewne zależy co się rozumiem pod pojęciem "super".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Głośno myślałem. A pleiades 111 też mnie interesuje. Zobaczymy po zabawie 68-ką.

W wieku 43 lat nauczyłem się latać na wing foilu... żadna ściana mnie nie pokona! 😆😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
39 minut temu, tomekL napisał(a):

No nie wiem czy taki super. Ja po obejrzeniu tego filmu zamieszczonego w tym wątku nie nazwał bym go super. Ale to zapewne zależy co się rozumiem pod pojęciem "super".

Czytałem i oglądałem coś innego niż tutaj, ale ....

Cytat

Może ktoś (jak będzie on dostępny) pokusi się na niego i zobaczymy krótką recenzję na forum.

Także wszystko biorę z przymrużeniem oka, to co na plus i to co na minus - internetom nie można wierzyć :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
39 minut temu, motowilk napisał(a):

Głośno myślałem. A pleiades 111 też mnie interesuje. Zobaczymy po zabawie 68-ką.

W wieku 43 lat nauczyłem się latać na wing foilu... żadna ściana mnie nie pokona! 😆😁

Nie napisałem, że cie pokona, tylko, że możesz się z nią zderzyć ;)

  • Lubię 3
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
52 minuty temu, motowilk napisał(a):

Głośno myślałem. A pleiades 111 też mnie interesuje. Zobaczymy po zabawie 68-ką.

W wieku 43 lat nauczyłem się latać na wing foilu... żadna ściana mnie nie pokona! 😆😁

Astrofotografia to pod każdym względem dziedzina inna od akwarystyki i zdecydowanie bardziej wymagająca. Jedyny wspólny mianownik to wymagane pokłady cierpliwości. Po pierwsze - recenzje internetowe sprzętu są niemiarodajne, bo każdy z recenzentów ma inne wymagania. Po drugie- nie nauczysz się obróbki z internetu- to są dziesiątki godzin ślęczenia nad materiałem i tyłek twardy na opinie kolegów. Po trzecie wreszcie - astrofotografia to hobby interdyscyplinarne - gdzieś pomiędzy astronomią, fotografią, optyką, automatyką, informatyką, meteorologią, fizyką i paroma innymi- a że nikt nie jest omnibusem to schody murowane.

Niemniej jednak- życzę powodzenia!

Edytowane przez Gość na chwilę
  • Lubię 8
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.