Skocz do zawartości
  • 0

Możecie ocenić setup "na start przygody" z astrofoto?


motowilk

Co i dlaczego?  

24 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Którą ścieżkę byś wybrał?

    • ZWO
      16
    • Open Source z np StellarMate i/lub coś podobnego z NINĄ
      8
  2. 2. Jaki typ fotografii?

    • Mono
      7
    • Color
      17
  3. 3. Czy kamery QHY albo taka pokazana Explore Scientific w podobnych przedziałach cenowy coś wnoszą do powyższych pytań?

    • Mogą być stosowane w "ścieżce ZWO" i konkurują
      3
    • Muszą iść ścieżką open source
      12
    • Są lepsze od ZWO
      2
    • Nie zawracaj sobie nimi głowy
      7
  4. 4. Jeśli w pytanie 2 odpowiedziałeś/aś mono, to dlaczego?

    • Jakość sensora z przedstawionych kamer
      4
    • Łatwość strzelania fot
      0
    • Łatwość obróbki danych
      1
    • nie wybrałem mono
      14
  5. 5. Jeśli w pytaniu 2 wybrałeś/aś color, to dlaczego?

    • Wielkość sensorów z poniższych kamer
      1
    • Łatwość strzelania fot
      12
    • wybrałem kolor ze względu na 2600mc vs 533mm
      2
    • nie wybrałem color
      4

Ankieta została zamknięta


Pytanie

Cześć wszystkim,

 

od zawsze chciałem pobawić się w astrofoto, ale nigdy nie było na to "budżetu" ani okoliczności. Teraz będę mieć szansę to zmienić i chciałem jakoś zacząć, więc zacząłem od przygotowań teoretycznych. Od tygodni siedzę, czytam, oglądam. Przeczytałem i obejrzałem już cały internet dwa razy i nadal wiem, że nic nie wiem. Stąd prośba do bardziej doświadczonych. Jak byście postąpili w przypadku takich oto dylematów jak na załączonej focie?

 

Pójść ścieżką ZWO? W zasadzie nie lubię zamkniętych systemów, monopoli itp (jestem programistą), ale z drugiej strony jak się ogląda YT to jest to zdecydowanie rozwiązanie Plug & Play i wydaje się najłatwiejsze.

Jeśli tak to z kolei czy iść w mono ale z małym sensorem (i tak już naciągam budżet), czy może lepiej zacząć od koloru i zbierać, zbierać, zbierać na drugi zestaw, na który pewnie i tak będę zbierał.

Narazie ma być szerokie deep field. Bardzo podobają mi się zdjęcia mgławic, najbardziej w "palecie hubbla". Fot nie chcę robić tylko dla satysfakcji i żeby sobie powiesić na ścianę - naprawdę chciałbym poznać budowę wrzechświata. Zwizualizować sobie występownie gazów w mgławicach. Jak już coś robię to nie lubię "nie wiedzieć".

 

Jeśli by iść drogą Open Source to czy taka kamerka jak pokazałem chociaż konkuruje z ZWO?

 

Jeśli chodzi o mount to się waham, ale wagowo nie powinienm przekroczyć - ten zestaw zostałby na tym mouncie - jeśli kiedyś będzie coś większego i/lub innego to dostanie własny.

Co o tym myślicie, co byście zmienili? Pewnie już byliście w takiej sytuacji kiedyś.

 

zakupy astro - ścieżki.png


Sorry za zamieszczenie cen, ale to screen z przykładowego koszyka. Nie chcę nikogo urazić.
Dodałem dwa pytania w ankiecie, bo zdałem sobie sprawę że z wyników pytania 3 nic nie "wywnioskuję". Mój błąd.

Edytowane przez motowilk
dodane dwa ostatnie zdania
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
7 hours ago, yeabuny said:

Cześć

 

Imponujące co chcesz poskładać...nie wiem jak z tym statywem od ZWO.....akurat  bedę skladał prototyp( statywu) mozna cos pomysleć

Już dobry tydzień o tym myślę - alternatywą byłaby linia HEM iOpterona, ale w AM'ach "wydaje mi się", że polar alignment jest jakby "łatwiejszy" - nie wiem może się mylę, bo to tylko wrażenia z garści filmów. Jak porównasz lekkie HEM'y z kamerą iPolar na statywach karbonowych z tymi AM'ami to różnce w cenie się zacierają ale są i bez tej redukcji ceny AM3 bym go pewnie nie rozważał.

Przykład https://www.astroshop.pl/paralaktyczne-z-goto/ioptron-montaz-hem15-ipolar/p,78997
Duże znaczenie dla mnie ma stosunek wagi do udźwigu, w której to kategorii opteron wygrywa. Można się pośmiać, ale mając niedługo 44 lata jakoś nigdy nie zrobiłem prawa jazdy, więc będę to ze sobą zwyczajnie czasem gdzieś nosił. Jednak niestety są jeszcze takie "drobnostki" jak ostrzeżenie w opisie astroshop.pl przy tych mountach HEM opterona. Jak mam sobie to popsuć bo jestem początkujący to AM wydaje się akceptowalny cenowo. Człowiek czyta takie rzeczy i go to niepokoi, bo jako początkujący nie wie co właśnie przeczytał. Ktoś chętny rozjaśnić ludzkimi słowami szczególnie ostatnie zdanie?

image.png.7441d0b270225eb191ac7fee13b3ccbd.png

 

Przez "składał" rozumiem, że masz chęci/możliwości zbudowania podobnego? Interesujące... choć moim zdaniem największą przeszkodą jest chyba soft, jeśli weźmie się pod uwagę wszystkie funkcjonalności.

Ja wyszedłem z DIY po przerwie w akwarystyce (kanał AkwarystyczneZróbToSam na YT to ja). Teraz leniwie kupuję gotowce.

 

5 hours ago, kruzd said:

AM3/AM5 przychodzą w zestawie bez nóg, że trzeba nowy statyw do nich brać?

 

AM3 nie widziałem z nogami, jest AM5 w zestawie z tymi które wybrałem, ale raczej chyba złożony przez sklep niż producenta i tylko grosze taniej niż osobno. Jednak raz że >13kpln, a dwa że dobre kilka kg więcej niż AM3. Może takie nogi to przerost formy, ale montaż ma tak specyficzne mocowanie, że nie wiem na co jeszcze możnaby go założyć. Przykład: 

BTW Tło tego zdjęcia jest obłędne - to jest któraś z mgławic albo pozostałości supernowej - chyba nie da się tego tak zobrazować kamerą nie-mono? Podpowiecie?

 

 

AstroBackyard w ostatnim filmie na YT pokazał dwa takie lekkie zestawy, jak byli z żoną na florida keys. Ona ma redcata 61 na AM3 a on pleiades 68 na am5. Z niecierpliwością czekam na jego recenzję tej linii william optics. Wagowo natomiast liczyłem i mi się mieści w <60% nośności AM3. 

Chyba najpierw zakupię wszystko do okoła, a potem zważę złożone graty i zobaczę ile to waży, żeby dobrać który mount. Poza garścią obiektywów do canona z czasów sprzed smartfonowych niczego podobnego w ręku nie trzymałem. Jak Wy byście postąpili?

 

9 hours ago, dobrychemik said:

Ciekawy refraktor. Nawet nie wiedziałem o jego istnieniu. Cena jednak nieco zniechęcająca jak na 68 mm apertury.

 

No właśnie! Wiesz jak do niego doszedłem?

William optics są cholernie dobzi. I to nie tylko w produkcji sprzętu ale przede wszystkim w pozycjonowaniu sub-marek.

Jako że lubię rzeczy porządne, to porównywałem wiele tub w przedziale 2-3k pln. Ostatecznie zacząłem grawitować w kierunku serii zenithstara z61. Sama tuba się ledwie mieści cenowo w tym przedziale, no ale marka z porzadnymi opiniami, to machnąłem ręką. Potem się okazało, że do tego potrzeba reduktora krzywizny pola i w wersji wyłącznie złotej wydam gdzieś ponad 4k (nie wiedzieć czemu najdroższa jest szara z różnicą za sam kolor 1000 zł !!! WTF??).

I tak zacząłem temat zgłębiać aż powoli doszedłem do wniosku, że jest jeszcze redcat, za niecały tysiąc więcej.

Spodobał mi się pomysł, że w redcatach focuser jest wewnętrzny i niezależny od zawieszenia kamery, więc nic mi się nie będzie "krzywić pod ciężarem" (słowa laika tylko w oparciu o wiedzę teoretyczną i logiczny w sumie argument). To oraz fakt, że reducer/flattener jest wbudowany (więc nic źle nie kupię i będzie łatwiej) spowodowało że wybrałem redcat51.
Kilka dni i wiele godzin recenzji później zaczął mi "przeszkadzać" ten helical focuser (nie wiem jak to się nazywa po polsku - wszystko czytam i oglądam po ang). Jak się okazało że do 51-ki wypada dokupić kilka elementów (drukowany 3d uchwyt do autofokusera, rączkę z kotkiem i nie pamiętam co tam jeszcze) i całość wychodzi blisko 5700, to zacząłem się interesować jego ciut większym bratem, bo na tym etapie i przy budżecie 20k to 2k w jedną czy w drugą nic nie wnoszą i po tygodniu wahania na liście zagościł rc61.

I wtedy powinienem przestać czytać. To był ten moment. Niestety! Byłem już na etapie kamer i przypomniałem sobie o cropie i światłoczułości z czasów jak miałem lustrzankę. Jak się okazało że calowy sensor ma cropa na poziomie x2.7 w połączeniu z informacją, że początkującemu jest łatwiej w szerokim polu widzenia to zaczął mnie bardzo ciekawić ten nowy pleiades 68 (jest 40mm krótszy). Tak, obejrzałem wszystkie FOV, we wszystkich możliwych rozważanych konfiguracjach w Stellarium. Tych 20h życia mi nikt nie zabierze. 😅

Plejades jest znacznie jaśniejszy więc więcej wybaczy. Jest trochę kapryśny jeśli chodzi o backspacery bo czuje się najlepiej z odstępem 57,5mm od matrycy, no ale to bym ogarnął, ale leży w moim zdaniem idealnym miejscu na 260mm. Plus dla mnie następstwem będzie w przyszłości zakup czegoś dłuższego tylko dlatego że lubię mieć własne wyrobione zdanie co bardziej mi się podoba ~200-300 czy później ~600-1200mm, to zaczęło mnie przyciągać w tą stronę.

No i niebieski! No jest piękny, kropka! 🤣 
Nie mówcie "to bierz AM5 jeśli w przyszłości będzie cięższy zestaw", bo jak będzie to być może będzie to pleiades 110 (chyba taki jest ten większy którego jeszcze nie ma w sklepach), to dostanie własny, już wtedy nie "plecakowy" a znacznie pewniejszy mount, bo całkowicie zgadzam się ze słowami ze starego utworu Kaliber 44 "jest lepiej jak jest więcej". 😉 

Szalę przeważyło, gdy żona dwa dni temu dostała nową dobrą pracę - i teraz jej kolej na kilka miesięcy rat i opłat, więc powiedziałem "why not plejady?" i ponownie zwiększyłem budżet.
Jest w tej linii argumentowej (mam na myśli technikalia) jakiś błąd?

 

 

6 hours ago, Miesilmannimea said:

Hmm, wydaje mi się że już czytałem teksty w tym stylu ;) Może to tylko złudzenie...

 

Nie wiem co czytałeś. Wcześniej byłem zapalonym akwarystą, z dobrą setką filmów na YT i >4k postów na forum klubu malawi. Od 8 lat nie nagrałem filmu. Czy wszystko udało mi się zrealizować? Pewnie nie, ale człowiek idzie przez życie i gdzieś powinien zawieszać sobie poprzeczkę, dlatego jak 8 lat temu rzuciłem wszystko by zostać programistą i mi się udało, to wiem że "sky is the limit". I nie inaczej.
To jest plan 4-6 miesięczny gdyż we wrześniu przeprowadzam się na wieś, gdzie będzie ciemne niebo i brak "typowych miejskich zabieraczy czasu". Letnie hobby to sporty wodne, a zimą siedzę i się nudzę, albo tak jak teraz, jest 2:30 rano a ja siedzę i czekam na meeting z klientami z chin - więc co tu robić? Przeszedłem już nawet edycję zdjęć astro z bibliotek danych różnych agencji kosmicznych, bo uznałem że będzie fun i był, ale jest niedosyt bo to nie były moje zdjęcia.

No a przecież nie zacznę hodować alpac... albo rzepy?! 😄 

I tak. Jestem gadżeciarzem. Winny! 😁

Edytowane przez motowilk
poprawki błędów
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jeszcze jedno pytanie, bo widzę że jest zdecydowana przewaga koloru na początek.
image.png.189b87da67dc8ae7da9ac27d116c3fce.png

Specjalnie w tym porównaniu znalazł się guidescope od WOptics, ponieważ duga kamera śledzi obiekty właśnie przez takie szkła, więc żeby porównanie było w miarę fair.

 

ZA "B"

  • Obniża wagę zestawu o 200g - wiem niewiele ale zawsze
  • Zmniejsza ilość gratów w plecaku
  • Jeszcze bardziej upraszcza zestaw, jeśli chodzi o "zbieżność z głównym zestawem"
  • Kilka parametrów jest lepsze niż w nie-DUO

ZA "A"

  • Ewentualne wykorzystanie guidingu na innym zestawie
  • Ewentualna niższa cena, gdy zastosujemy inny guidescope albo/i asi120mm mini

 

Co myślicie?

Edytowane przez motowilk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

No i jeszcze jedna sprawa- w opcji "B" nie będziesz mógł stosować filtrów wąskopasmowych i odpadną Twoje ulubione zdjęcia " w palecie Hubbla".

Dlaczego? Ano dlatego że chip guidera kamery DUO pracuje w tym samym torze optycznym co kamera główna, czyli TAKŻE przez ten filtr wąskopasmowy. Co - mam nadzieję - oczywiste dla Ciebie to znalezienie gwiazdki na krótkich ujęciach przez kamerę guidera będzie problemem.

Edytowane przez Gość na chwilę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Chip guidujący w kamerze 2600 duo guiduje poprawnie przy 1s z filtrami NB 5nm przy F5.6. Sprawdzone empirycznie z Antlia Ha÷OIII. Nie ma żadnych problemów z odnalezieniem gwiazd guidowania. 

To co ważne w duo, to trzeba mieć optykę skorygowaną dla Full format. Chip guidujący umieszczony jest na średnicy ok 40mm. 

Edytowane przez TUR
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Opublikowano (edytowane)
4 godziny temu, Gość na chwilę napisał(a):

No i jeszcze jedna sprawa- w opcji "B" nie będziesz mógł stosować filtrów wąskopasmowych i odpadną Twoje ulubione zdjęcia " w palecie Hubbla".

Dlaczego? Ano dlatego że chip guidera kamery DUO pracuje w tym samym torze optycznym co kamera główna, czyli TAKŻE przez ten filtr wąskopasmowy. Co - mam nadzieję - oczywiste dla Ciebie to znalezienie gwiazdki na krótkich ujęciach przez kamerę guidera będzie problemem.

Dzięki za odp. Właśnie recenzje są bezlitosne - okazuje się że ta kamera działa i nie ma problemów, tak jak napisał TUR. Niemniej od tego mojego posta tydzień temu lepiej się kalkuluje osobny guiding. Co do palety hubbla, to oczywiście masz rację. Niby są filtry narrow dual- czy triband, ale to nie to samo co mono.

Masz jakieś przemyślenia do tego mojego długiego postu wcześniej, szczególnie co do niebieskich pytań?

 

 

3 godziny temu, TUR napisał(a):

Chip guidujący w kamerze 2600 duo guiduje poprawnie przy 1s z filtrami NB 5nm przy F5.6. Sprawdzone empirycznie z Antlia Ha÷OIII. Nie ma żadnych problemów z odnalezieniem gwiazd guidowania. 

To co ważne w duo, to trzeba mieć optykę skorygowaną dla Full format. Chip guidujący umieszczony jest na średnicy ok 40mm. 

Dzięki za odp. Niby ten Pleiades 68 jest pod FFrame, ale trochę zmartwiła mnie najnowsza, chyba jedyna recenzja jego większego brata, mianowicie Pleiades 111. Są co prawda FF ale jednak nie jest to idealne FF i wygląda jakby lepszym wyborem dla nich były sensory max ASP-C. Ciekaw jestem czy masz przemyślenia np co do pytań w moim długim poście ciut wyźej niż nt kamery duo. Niebieskie pytania.

 

Recenzja P111 z FF:

 

Edytowane przez motowilk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dzięki za odp. Właśnie recenzje są bezlitosne - okazuje się że ta kamera działa i nie ma problemów, tak jak napisał TUR. Niemniej od tego mojego posta tydzień temu lepiej się kalkuluje osobny guiding. Co do palety hubbla, to oczywiście masz rację. Niby są filtry narrow dual- czy triband, ale to nie to samo co mono.

Masz jakieś przemyślenia do tego mojego długiego postu wcześniej, szczególnie co do niebieskich pytań?

Napisałem, chciałbym się mylić. Ale mam czyste sumienie. Nie znam opisanej tam przez Ciebie optyki

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 hours ago, motowilk said:

Dzięki za odp. Niby ten Pleiades 68 jest pod FFrame, ale trochę zmartwiła mnie najnowsza, chyba jedyna recenzja jego większego brata, mianowicie Pleiades 111. Są co prawda FF ale jednak nie jest to idealne FF i wygląda jakby lepszym wyborem dla nich były sensory max ASP-C. Ciekaw jestem czy masz przemyślenia np co do pytań w moim długim poście ciut wyźej niż nt kamery duo. Niebieskie pytania.

Recenzja P111 z FF:

Obejrzałem tą recenzję i na moje ten WO zupełnie nadaje się do FF. Mówienie, że nie jest to idealne FF to jednak naginanie rzeczywistości :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 godzin temu, Gość na chwilę napisał(a):

No i jeszcze jedna sprawa- w opcji "B" nie będziesz mógł stosować filtrów wąskopasmowych i odpadną Twoje ulubione zdjęcia " w palecie Hubbla".

Dlaczego? Ano dlatego że chip guidera kamery DUO pracuje w tym samym torze optycznym co kamera główna, czyli TAKŻE przez ten filtr wąskopasmowy. Co - mam nadzieję - oczywiste dla Ciebie to znalezienie gwiazdki na krótkich ujęciach przez kamerę guidera będzie problemem.

 

Mam Asi2600 MC Duo i nie ma problemów z guidingiem przy użyciu filtra wąskopasmowego Antlia Alp-T Ha+OIII czy też Antlia Alp-T SII+Hb. Polecam rozwiązanie. Jednak nie wiem jak będzie przy znacznie mniejszej aperturze - u mnie działa z aperturą 108mm i 140mm.

Edytowane przez dobrychemik
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Opublikowano (edytowane)
2 godziny temu, tomekL napisał(a):

Obejrzałem tą recenzję i na moje ten WO zupełnie nadaje się do FF. Mówienie, że nie jest to idealne FF to jednak naginanie rzeczywistości :)

W takim razie musisz przyznać że winietuje w obrębie 25% każdego z boków. Szczególnie to widać jak porównuje z ASP-C. W sumie mi crop 1.6 nie przeszkadza. Raz że miałbym 260mm * 1,6 = 416mm czyli byłbym idealnie w dolnej 4-setce na początek, no i kamera nie kosztuje 20k.

 

1 godzinę temu, dobrychemik napisał(a):

 

Mam Asi2600 MC Duo i nie ma problemów z guidingiem przy użyciu filtra wąskopasmowego Antlia Alp-T Ha+OIII czy też Antlia Alp-T SII+Hb. Polecam rozwiązanie. Jednak nie wiem jak będzie przy znacznie mniejszej aperturze - u mnie działa z aperturą 108mm i 140mm.

Wszystko byłoby fajnie jakby cena była wyższa od nie-duo o średnią wartość guidingu zewnętrznego, a nie +1500.

Jedyne co to ta wygoda i łatwość transportu zestawu. Chyba że za to jest +premium do ceny.

No i najważniejsze - już zrobili duo mono, tylko że ona z pewnością nie będzie kosztować 11,5k, tylko pewnie spozycjonują ją gdzieś na 13k + koło i mamy sporą różnicę.

 

Idę w NINĘ jednak. Jeszcze nie pisałem dodatków do opensource. To byłoby fajne doświadczenie do CV.

 

Dwa pytania:

1. Jakbyście mieli wybierać między redcatem 61/300 f4.9 a pleiades 68/260 f3.8 z różnicą 1700zł to który byście wybrali i dlaczego?


Zastanawia mnie za to ten zestawik:
 https://www.univers-astro.fr/en/cooled-for-deep-sky/1236-kit-camera-poseidon-m-pro-imx571-monochrome-oag-raf-2-player-one.html

2. Ktoś coś wie na temat tej firmy?

Edytowane przez motowilk
dodałemn 2 pytania
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
51 minut temu, motowilk napisał(a):

W takim razie musisz przyznać że winietuje w obrębie 25% każdego z boków. Szczególnie to widać jak porównuje z ASP-C. W sumie mi crop 1.6 nie przeszkadza. Raz że miałbym 260mm * 1,6 = 416mm czyli byłbym idealnie w dolnej 4-setce na początek, no i kamera nie kosztuje 20k.

 

Wszystko byłoby fajnie jakby cena była wyższa od nie-duo o średnią wartość guidingu zewnętrznego, a nie +1500.

Jedyne co to ta wygoda i łatwość transportu zestawu. Chyba że za to jest +premium do ceny.

No i najważniejsze - już zrobili duo mono, tylko że ona z pewnością nie będzie kosztować 11,5k, tylko pewnie spozycjonują ją gdzieś na 13k + koło i mamy sporą różnicę.

 

Idę w NINĘ jednak. Jeszcze nie pisałem dodatków do opensource. To byłoby fajne doświadczenie do CV.

 

Dwa pytania:

1. Jakbyście mieli wybierać między redcatem 61/300 f4.9 a pleiades 68/260 f3.8 z różnicą 1700zł to który byście wybrali i dlaczego?


Zastanawia mnie za to ten zestawik:
 https://www.univers-astro.fr/en/cooled-for-deep-sky/1236-kit-camera-poseidon-m-pro-imx571-monochrome-oag-raf-2-player-one.html

2. Ktoś coś wie na temat tej firmy?

Tutaj masz opis .

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 minut temu, Kajojk napisał(a):

Tutaj masz opis .

 

 

O dzięki... przyzwoita kamerka i nie zamykasz się na jedną firmę, której customer service jak na filmie. Nice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
55 minut temu, motowilk napisał(a):

W sumie mi crop 1.6 nie przeszkadza. Raz że miałbym 260mm * 1,6 = 416mm


Nie miałbyś 416 mm. Miałbyś tyle, ile wynosi ogniskowa, czyli 260 mm, i ani milimetra więcej. Zmienia się tylko pole widzenia - im mniejsza matryca, tym jest mniejsze, co sprawia wrażenie wydłużania ogniskowej:

sensorsize.jpg.c74ebd468d08f0738cd6b3ecdb65668a.jpg

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 25.02.2024 o 10:40, motowilk napisał(a):

Cześć wszystkim,

 

od zawsze chciałem pobawić się w astrofoto, ale nigdy nie było na to "budżetu" ani okoliczności. Teraz będę mieć szansę to zmienić i chciałem jakoś zacząć, więc zacząłem od przygotowań teoretycznych. Od tygodni siedzę, czytam, oglądam. Przeczytałem i obejrzałem już cały internet dwa razy i nadal wiem, że nic nie wiem. Stąd prośba do bardziej doświadczonych. Jak byście postąpili w przypadku takich oto dylematów jak na załączonej focie?

 

Pójść ścieżką ZWO? W zasadzie nie lubię zamkniętych systemów, monopoli itp (jestem programistą), ale z drugiej strony jak się ogląda YT to jest to zdecydowanie rozwiązanie Plug & Play i wydaje się najłatwiejsze.

Jeśli tak to z kolei czy iść w mono ale z małym sensorem (i tak już naciągam budżet), czy może lepiej zacząć od koloru i zbierać, zbierać, zbierać na drugi zestaw, na który pewnie i tak będę zbierał.

Narazie ma być szerokie deep field. Bardzo podobają mi się zdjęcia mgławic, najbardziej w "palecie hubbla". Fot nie chcę robić tylko dla satysfakcji i żeby sobie powiesić na ścianę - naprawdę chciałbym poznać budowę wrzechświata. Zwizualizować sobie występownie gazów w mgławicach. Jak już coś robię to nie lubię "nie wiedzieć".

 

Jeśli by iść drogą Open Source to czy taka kamerka jak pokazałem chociaż konkuruje z ZWO?

 

Jeśli chodzi o mount to się waham, ale wagowo nie powinienm przekroczyć - ten zestaw zostałby na tym mouncie - jeśli kiedyś będzie coś większego i/lub innego to dostanie własny.

Co o tym myślicie, co byście zmienili? Pewnie już byliście w takiej sytuacji kiedyś.

 

zakupy astro - ścieżki.png


Sorry za zamieszczenie cen, ale to screen z przykładowego koszyka. Nie chcę nikogo urazić.
Dodałem dwa pytania w ankiecie, bo zdałem sobie sprawę że z wyników pytania 3 nic nie "wywnioskuję". Mój błąd.

Moja droga do skompletowania sprzętu bez większego doradztwa była bardzo kosztowna. Jeżeli chcesz bawić się w to hobby bardzo długo i chcesz cały czas iść do przodu, dążyć do doskonałości, jesteś zaparty, masz czas, masz gdzie robić zdjęcia, nie zniechęcisz się po roku to... odpowiedzi moje brzmią tak:

Posiadam AM5 na carbonie + przedłużka od ZWO - jestem bardzo zadowolony, w porównaniu do SK EQ6 (niepamiętam jakieś 25kg z nogami ? )ZWO tj jakieś 7 kg, bardzo mobilny, do 20kg nośność dla mnie petarda.

Akku - przerabiałem dziesiątki i żaden nie pociągnął dłużej jak 3h w zimne dni - złożyłem sam (i teraz za niewiele więcej też to złożysz). Life4po 100AH w skrzynce z wyjściami, wyświetlaczami itd. Wszystko to co potrzeba i zapas mocy w zimne dni do białego rana !!! (wrzuciłem gdzieś zdjęcia tego tutaj na forum poszukaj).

Stellarmate pro - raczej bardzo ciężko dostępny, wydaje mi się, że na początek może być za skomplikowany. Dołóż 3 stówki i weź AsiAir plus - w mini będziesz miał braki, wejść, wyjść itd !

APO - cholernie drogie.... i 68/260.... a może jakiś Sharpscar, Askar 90/500 - Petzval bez bawienia się w backfocus i inwestycje typu flattener itd. Ogniskowa 260 uważam, że stanowczo za mało, ja bym szukał w przedziale 400-600mm.

Zwo EAF - ok + czujnik temperatury, ale nie bierz pilota !!!

Asi 120mm mini - ok, alternatywa z wyższej półki to Asi 220mm mini.

 

Zwo Guidescope - ok, alternatywa OAG !

Kamera - masz siano bierz 2600 albo MC albo MM. Do kolorowej potrzebujesz też co najmniej 2 filtry L-Enhance i np Ultimate i szufladę. Do mono naturalnie będzie troszkę więcej tego, ale może 1.25" wystarczy. W każdym bądź razie filtry np. Antlia V-Pro LRGB, Antlia 4,5nm, bądź 3nm Ha,OIII,SII bądź coś z Optologn no i koło 7x.....albo 1.25 albo 2" (trzeba się rozeznać czy 2600 da radę na 1.25). Pamiętaj, że w szufladzie zmieniasz filtry, pilnujesz terminu zmiany, odkręcasz wkręcasz ... w kole filtrowym masz full automat.

Dobierzesz APO, później inne gadżety, kamerę 2600 .... (mono :P) i masz sprzęt petarda ! 

Edytowane przez benek
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 minut temu, Piotr K. napisał(a):


Nie miałbyś 416 mm. Miałbyś tyle, ile wynosi ogniskowa, czyli 260 mm, i ani milimetra więcej. Zmienia się tylko pole widzenia - im mniejsza matryca, tym jest mniejsze, co sprawia wrażenie wydłużania ogniskowej:

sensorsize.jpg.c74ebd468d08f0738cd6b3ecdb65668a.jpg

Ups. Żyłem w złym przeświadczeniu z powodu doświadczeń z przeszłości z z lustrzanką canona. Dzięki za rozjaśnienie kwestii.

Czyli 300mm redcat61 da mi ciut więcej przy identycznym sensorze. Muszę powtórzyć sesję ze stellarium w tym kontekście. Jak byś odpowiedział na pytanie 1 z mojego poprzedniego posta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Opublikowano (edytowane)
11 minut temu, benek napisał(a):

Moja droga do skompletowania sprzętu bez większego doradztwa była bardzo kosztowna. Jeżeli chcesz bawić się w to hobby bardzo długo i chcesz cały czas iść do przodu, dążyć do doskonałości, jesteś zaparty, masz czas, masz gdzie robić zdjęcia, nie zniechęcisz się po roku to... odpowiedzi moja brzmi tak:

Posiadam AM5 na carbonie + przedłużka od ZWO - jestem bardzo zadowolony, w porównaniu do SK EQ6 (niepamiętam jakieś 25kg z nogami ? )ZWO tj jakieś 7 kg, bardzo mobilny, do 20kg nośność dla mnie petarda.

Akku - przerabiałem dziesiątki i żaden nie pociągnął dłużej jak 3h w zimne dni - złożyłem sam (i teraz za niewiele więcej też to złożysz). Life4po 100AH w skrzynce z wyjściami, wyświetlaczami itd. Wszystko to co potrzeba i zapas mocy w zimne dni do białego rana !!! (wrzuciłem gdzieś zdjęcia tego tutaj na forum poszukaj).

Stellarmate pro - raczej bardzo ciężko dostępny, wydaje mi się, że na początek może być za skomplikowany. Dołóż 3 stówki i weź AsiAir plus - w mini będziesz miał braki, wejść, wyjść itd !

APO - cholernie drogie.... i 68/260.... a może jakiś Sharpscar, Askar 90/500 - Petzval bez bawienia się w backfocus i inwestycje typu flattener itd. Ogniskowa 260 uważam, że stanowczo za mało, ja bym szukał w przedziale 400-600mm.

Zwo EAF - ok + czujnik temperatury, ale nie bierz pilota !!!

Asi 120mm mini - ok, alternatywa z wyższej półki to Asi 220mm mini.

 

Zwo Guidescope - ok, alternatywa OAG !

Kamera - masz siano bierz 2600 albo MC albo MM. Do kolorowej potrzebujesz też co najmniej 2 filtry L-Enhance i np Ultimate i szufladę. Do mono naturalnie będzie troszkę więcej tego, ale może 1.25" wystarczy. W każdym bądź razie filtry np. Antlia V-Pro LRGB, Antlia 4,5nm, bądź 3nm Ha,OIII,SII bądź coś z Optologn no i koło 7x.....albo 1.25 albo 2" (trzeba się rozeznać czy 2600 da radę na 1.25). Pamiętaj, że w szufladzie zmieniasz filtry, pilnujesz terminu zmiany, odkręcasz wkręcasz ... w kole filtrowym masz full automat.

Dobierzesz APO, później inne gadżety, kamerę 2600 .... (mono :P) i masz sprzęt petarda ! 

Dzięki za tą wypowiedź, daje dużo do myślenia. Narazie się waham nad tubą i ewentualnie AM3 vs AM5. Komputera ASI nie wezmę - jest łatwiejszy ale jako że dopiero zaczynam i nie mam nawyków, to "stopień skomplikowania mnie nie ogranicza bo i tak będę się musiał nauczyć". Uczyć się lubię, więc zero stresu z tym chociaż. PAtrzyłem na stellarmate'a bo ma gniazda 12V w przeciwieństwie do dowolnego minikomputerka z allegro, no i nie kosztuje tyle co eagle, który podoba mi się przyznam najbardziej. Swoją drogą ciekawe jak to współpracuje np z macbookiem...? Czy zawsze leci się na remote desktop?

 

Cholera podobają mi się te Williamsy z wewnętrznym fokusem. No nic, muszę pomyśleć. Dzięki.

Edytowane przez motowilk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, motowilk napisał(a):

Dzięki za tą wypowiedź, daje dużo do myślenia. Narazie się waham nad tubą i ewentualnie AM3 vs AM5. Komputera ASI nie wezmę - jest łatwiejszy ale jako że dopiero zaczynam i nie mam nawyków, to "stopień skomplikowania mnie nie ogranicza bo i tak będę się musiał nauczyć". Uczyć się lubię, więc zero stresu z tym chociaż. PAtrzyłem na stellarmate'a bo ma gniazda 12V w przeciwieństwie do dowolnego minikomputerka z allegro, no i nie kosztuje tyle co eagle, który podoba mi się przyznam najbardziej.

 

Cholera podobają mi się te Williamsy z wewnętrznym fokusem. No nic, muszę pomyśleć. Dzięki.

Stellarmate obecnie nie kupisz !

To ma robić zdjęcia, a nie wyglądać. Jak ma być Williams to zobacz coś wyżej np Zenithstar 81, Gran Turismo GT 81 albo Fluorostar 91.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, benek napisał(a):

Stellarmate obecnie nie kupisz !

To ma robić zdjęcia, a nie wyglądać. Jak ma być Williams to zobacz coś wyżej np Zenithstar 81, Gran Turismo GT 81 albo Fluorostar 91.

Masz na myśli coś takiego będzie dużo lepsze? Jako, że już uparłem się na wewnętrzny fokus..
https://www.astroshop.pl/teleskopy/william-optics-refraktor-apochromatyczny-ap-81-478-granturismo-81wifd-ota/p,77771

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
14 minut temu, motowilk napisał(a):

Dzięki za tą wypowiedź, daje dużo do myślenia. Narazie się waham nad tubą i ewentualnie AM3 vs AM5. Komputera ASI nie wezmę - jest łatwiejszy ale jako że dopiero zaczynam i nie mam nawyków, to "stopień skomplikowania mnie nie ogranicza bo i tak będę się musiał nauczyć". Uczyć się lubię, więc zero stresu z tym chociaż. PAtrzyłem na stellarmate'a bo ma gniazda 12V w przeciwieństwie do dowolnego minikomputerka z allegro, no i nie kosztuje tyle co eagle, który podoba mi się przyznam najbardziej. Swoją drogą ciekawe jak to współpracuje np z macbookiem...? Czy zawsze leci się na remote desktop?

 

Cholera podobają mi się te Williamsy z wewnętrznym fokusem. No nic, muszę pomyśleć. Dzięki.

Jak nie chcesz komputer asi to weź astrolink 4bee kupiłem 2 miesiące temu i jak dla mnie rewelacja.

 

https://shop.astrojolo.com/product/astrolink-4-bee/

 

Edytowane przez Kajojk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
12 minut temu, motowilk napisał(a):

Masz na myśli coś takiego będzie dużo lepsze? Jako, że już uparłem się na wewnętrzny fokus..
https://www.astroshop.pl/teleskopy/william-optics-refraktor-apochromatyczny-ap-81-478-granturismo-81wifd-ota/p,77771

 

Tak !
Wejdź sobie jeszcze na tą stronę i tam masz zakładkę "Imaging Mode" - wybierasz obiekt, kamerę i teleskop i masz symulację jak to będzie wyglądało na danym sprzęcie ;)

Rozważ opcję teleskopów Petzval - ustawianie backfocus itd też może być irytujące na początku....
 

https://astronomy.tools/calculators/field_of_view/

I sprzęt można znaleźć dużo taniej niż na "A$troszop"

Edytowane przez benek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.