Skocz do zawartości

Gdzie wkręcić filtr 2" w teleskopie evostar 72ED?


Olek8900

Rekomendowane odpowiedzi

Witam dorgich grupowiczy dziśc przychodzę z pytaniem o to jak można wkręcić filtr 2" w zestaw:
SK EvoStar 72ED
SK Flattnere+Reducer 0.85
Canon EOS 1100D

Nie wiem czy gdzieś jest gwint na filtr 2" czy jest miejsce na zwo filter drawera?

Pozdrawiam

Edytowane przez Olek8900
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Kajojk napisał(a):

Jak byś kupił rotator od tego teleskopu od SW to byłoby miejsce tak to nie masz. Musisz dopić szufladę. 

A jak dopnę szufladkę np.zwo to nie będzie problemu z backfocusem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minutes ago, Olek8900 said:

A jak dopnę szufladkę np.zwo to nie będzie problemu z backfocusem?

w mojej ocenie będzie problem z Canonem, bo backfocus z reduktorem wynosi 55mm, więc nie ma za bardzo możliwości manipulacji. Z kamerą astronomiczną to co innego.

Ale chyba warto dokupić rotator w takiej sytuacji, nie jest to drogi zakup (o wiele tańszy niż szufladka), zamontujesz filtr i jeszcze możesz dowolnie rotować kadr, same korzyści :) 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Bentoq napisał(a):

w mojej ocenie będzie problem z Canonem, bo backfocus z reduktorem wynosi 55mm, więc nie ma za bardzo możliwości manipulacji. Z kamerą astronomiczną to co innego.

Ale chyba warto dokupić rotator w takiej sytuacji, nie jest to drogi zakup (o wiele tańszy niż szufladka), zamontujesz filtr i jeszcze możesz dowolnie rotować kadr, same korzyści :) 

I wtedy wykorzystujesz nosek 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Bentoq napisał(a):

w mojej ocenie będzie problem z Canonem, bo backfocus z reduktorem wynosi 55mm, więc nie ma za bardzo możliwości manipulacji. Z kamerą astronomiczną to co innego.

Ale chyba warto dokupić rotator w takiej sytuacji, nie jest to drogi zakup (o wiele tańszy niż szufladka), zamontujesz filtr i jeszcze możesz dowolnie rotować kadr, same korzyści :) 

Bo to idzie przed flattener a u mnie jest problem bo ja mam przejściwkę z flattenera na gwint teleskopu zapieczoną więc rotator chyba też odpada

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Olek8900 napisał(a):

wiem myślałem a aluminium ale wątpię że wytrzyma więc będę próbował odkręcić nosek z flatenera

 

Wrzuć zdjęcia teleskopu wraz z flatenerem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Wiesiek1952 napisał(a):

Udało się trochę wd40 imadło i żabka no i puściło co się okazało no to gwint się nie zapiekł tylko zatarł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Olek8900 napisał(a):

Udało się trochę wd40 imadło i żabka no i puściło co się okazało no to gwint się nie zapiekł tylko zatarł

Uj..... imadło to fatalny pomysł. Żabka zresztą też. W imadle coś się odkształci i potem już nigdy nie będzie osiowości. Żabka... kaleczy, ściska, odkształca... Już lepiej zwykła skręcona szmatka zmoczona w wodzie i robiąca za taki klucz taśmowy. Klucze sa zwykle potrzebne dwa. Takie jak w linku albo podobne. Całe 20 - 25 zł i od 5 lat nie mam problemu z odkręcaniem. 🙂

 

EDIT: Przed skręceniem dobrze jest dać kropelkę oleju na gwint - tylko żadnych wynalazków typu teflon bo reagują z aluminium i mogą pogorszyć sprawę. Zwykły olej do maszyn do szycia i po kropelce na gwint. Ułatwia życie.

 

Edytowane przez Wiesiek1952
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Wiesiek1952 napisał(a):

Uj..... imadło to fatalny pomysł. Żabka zresztą też. W imadle coś się odkształci i potem już nigdy nie będzie osiowości. Żabka... kaleczy, ściska, odkształca... Już lepiej zwykła skręcona szmatka zmoczona w wodzie i robiąca za taki klucz taśmowy. Klucze sa zwykle potrzebne dwa. Takie jak w linku albo podobne. Całe 20 - 25 zł i od 5 lat nie mam problemu z odkręcaniem. 🙂

 

EDIT: Przed skręceniem dobrze jest dać kropelkę oleju na gwint - tylko żadnych wynalazków typu teflon bo reagują z aluminium i mogą pogorszyć sprawę. Zwykły olej do maszyn do szycia i po kropelce na gwint. Ułatwia życie.

 

Wszystko tak zrobiłem że ani flattener ani przejściówka nie ma żadnej rysy po żabce i po imadle a gwint nasmarowałem olejem olej na patyczek do uszu i gwint lekko przejechałem patyczkiem pokręciłem aby się dobrze nasmarowało i trzyma świetnie i da się odkręcić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rysy to jest najmniejszy problem - to tylko estetyka. Rura - cienkościenna - alu w imadle ulega trwałemu odkształceniu. To są bardzo precyzyjne elementy - to w końcu optyka. Nic "na siłę" - imadło to niestety na siłę a zniekształcenia nawet te niewidoczne mogą potem wychodzić na zdjęciu. Mogą. Niestety zwykle wychodzą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Wiesiek1952 napisał(a):

Rysy to jest najmniejszy problem - to tylko estetyka. Rura - cienkościenna - alu w imadle ulega trwałemu odkształceniu. To są bardzo precyzyjne elementy - to w końcu optyka. Nic "na siłę" - imadło to niestety na siłę a zniekształcenia nawet te niewidoczne mogą potem wychodzić na zdjęciu. Mogą. Niestety zwykle wychodzą. 

Zobaczymy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Olek8900 napisał(a):

Zobaczymy :)

 

 

11 godzin temu, Wiesiek1952 napisał(a):

Rysy to jest najmniejszy problem - to tylko estetyka. Rura - cienkościenna - alu w imadle ulega trwałemu odkształceniu. To są bardzo precyzyjne elementy - to w końcu optyka. Nic "na siłę" - imadło to niestety na siłę a zniekształcenia nawet te niewidoczne mogą potem wychodzić na zdjęciu. Mogą. Niestety zwykle wychodzą. 

Zna się na tym .:icecream:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.