Skocz do zawartości

Antlia SHO 3nm - wadliwe filtry czy złe flaty


Konuz

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Po pierwszym udanym zdjęciu w klasycznym wydaniu RGB, powrócił do mnie jak bumerang temat skopanych filtrów SHO. Miałem nadzieję, że to jednak coś z optyką Evostara 72 było nie tak, ale po dzisiejszych testach się załamałem. Z czego wynikają takie prążki, w dodatku w każdym filtrze mają też sam wzór, ale inną intensywność. Mam nadzieję, że ktoś mądrzejszy ode mnie wskaże przyczynę. Jedyny plus w tym wszystkim jest taki, że podczas obróbki jest się w stanie (w większości przypadków) tego pozbyć, aczkolwiek nie wiem czy nie kosztem obrazu. Kolejno od najbardziej intensywnego wzoru SII, następnie Ha i na samym końcu najmniej widoczne OIII. Będę wdzięczny za wskazówki.

Review_jpeg_38d7a26b-ba08-48c1-9da0-338e7b3d067a.jpg

Review_jpeg_213e7c55-67e2-4e43-b20e-d3abf996479d.jpg

Review_jpeg_7010e0f9-602a-4c62-8576-b0b101edb1d6.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opublikowano (edytowane)

Uff, w takim razie najgorszy scenariusz się nie potwierdził. Tylko skoro to faktycznie jest wina kamery lub flatownicy, dlaczego flaty z filtrów LRGB (również Antlii) wychodzą idealnie płaskie (lekki tilt, ale poza tym nic im nie dolega). Przykładowo Lum

 

Review_jpeg_463608b3-c84f-492f-93f0-66a79ea7a9b4.jpg

Edytowane przez Konuz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy najbliższej okazji zmień orientację panelu, np. obróć go o 90 stopni. Podejrzewam, że to nic nie zmieni, co potwierdzi, że wzorek powstaje z winy samej matrycy. Wzorek widoczny jest tylko z filtrami wąskopasmowymi, bo najprawdopodobniej wzorek stopniowo zmienia się wraz ze zmianą długości fali. W efekcie dla filtrów szerokopasmowych układ wzorków się uśrednia i wychodzi w miarę normalny flat. Też coś takiego obserwuję u siebie (Asi533MM Pro + filtry 3nm + tani panel LED).

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I również w tak ekstremalnej formie (porównując bo filtrów szerokopasmowych)? Ogólnie problemu by nie było, gdyby na lightach również generował się podobny wzór, wtedy po kalibracji obraz by się wyrównał. Niestety na lightach nic takiego nie widać, w związku z czym po kalibracji ten wzór pojawia się na masterach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Konuz napisał(a):

I również w tak ekstremalnej formie (porównując bo filtrów szerokopasmowych)? Ogólnie problemu by nie było, gdyby na lightach również generował się podobny wzór, wtedy po kalibracji obraz by się wyrównał. Niestety na lightach nic takiego nie widać, w związku z czym po kalibracji ten wzór pojawia się na masterach.

 

To może wskazywać, że Twój panel LED daje światło o dużym gradieńcie w pobliżu pasm transmisji filtrów. Zrób na próbę flaty za dnia na niebie - bardzo możliwe, że wzorki wtedy znikną. 

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.