Skocz do zawartości

Sh2-124 w SHO


licho52

Rekomendowane odpowiedzi

@licho52

 

Tam znajdują się:

 

NAME V645 Cyg Stellar Group (unistra.fr)

NAME Duck Nebula (unistra.fr)

V* V645 Cyg (unistra.fr)

 

To, co widać to V645 Cyg - młoda gwiazda otoczona chmurką molekularną.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, orome4 napisał(a):

Cudeńko 🤩 Nie mogę się napatrzyć na te kolory i detal.

Ile waży ten zestaw na EQ6? 

10 minutowe klatki to już standard, a tyle się mówilo, że palenie CMOSami powyżej kilku minut to zbrodnia.

 

Dzięki wielkie!

 

Tak, CMOS można naświetlać krótko przy robieniu zdjęć zestawami f/5 i jaśniejszymi.  Ja w swoim FLT (f/4,7) robie standardowo 300s lub 420s.  Osobiście nie jestem zwolennikiem długich klatek i wiem że robienie dłuższych ekspozycji nie jest niezbędne do ukazania słabszych detali, jak głosi pokutująca opinia.

 

Jednakże w przypadku RC i teleskopów z dużą ogniskową najczęściej są one są dużo "ciemniejsze".  Używając filtrów 3nm dostateczne wysycenie ponad poziom szumu read/dark noise wymaga długich czasów, w przeciwnym wypadku wychodzi brzydki Sensor Pattern Noise - ciemne tło otaczające nasz obiekt jest wtedy po prostu niedoświetlone.

 

Dla mnie 10 minutow to minimum dla H i O, 12 dla S w przypadku użycia reduktora i fotografowaniu na f/6. 

Bez reduktora, na f/8 (w praktyce - małe planetarki) H i O potrzebują tak naprawdę 12+ min, a S co najmniej 15.  Ale S raczej się nie stosuje w takich obiektach na szczęście.

 

W broadbandzie nie ma tego problemu, tam nie przekraczałbym 3 minut, standardowo stosuję 2 minuty.  Można krócej, można dłużej(przy gain 0) ale ja nie komplikuje sobie życia gdy rezultat jest taki sam lub zbliżony.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.04.2024 o 17:36, licho52 napisał(a):

Niemniej dla mnie była niespodzianką jako jeden z ciekawszych małych Sharplessów.

 

Dla mnie też. Jestem po wrażeniem obróbki i jakości technicznej fotki. No i sam obiekt ciekawy, choć jakoś nie mam go jeszcze na swojej liście "to do". ;)

Kibicuję bardzo i jako adept swojego RC10 z zainteresowaniem oglądam i podziwiam Twoje prace.

Podajesz dość nietypową ogniskową 1542 mm. Jestem ciekaw, jakiego reduktora używasz w swoim RC-ku?

 

Edytowane przez diver
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, diver napisał(a):

 

Dla mnie też. Jestem po wrażeniem obróbki i jakości technicznej fotki. No sam obiekt ciekawy, choć jakoś nie mam go jeszcze na swojej liście "to do". ;)

Kibicuję bardzo i jako adept swojego RC10 z zainteresowaniem oglądam i podziwiam Twoje prace.

Podajesz dość nietypową ogniskową 1542 mm. Jestem ciekaw, jakiego reduktora używasz w swoim RC-ku?

 

 

Twój RC10 ma niesamowity potencjał w lokalizacji którą dysponujesz co pokazało zdjęcie gromady w warkoczu.  Tylko chmury mogą Cię powstrzymać😔!

 

Reduktor to prosty 0,75 z GSO który kupiłem dawno temu do 6-tki.  I tak mi służy dość dobrze nawet w 10-ce.  Jako że to tylko reduktor to odległość jest zdefiniowana jako zakres redukcji.  Mając go nieco bliżej sensora niż nominalnie (chyba 8cm) zamiast 1500 mam 1542mm...mógłbym dodać pierścień 1-2mm ale 1500mm jest równie arbitralnym numerem jak 1542. 🙃  Korektory rządzą się innymi prawami oczywiście.

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.