Skocz do zawartości

M51


M_H

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, M_H napisał(a):

Wokół niego jest sporo pyłu niestety materiału za mało by to pokazać.

 

To powiedz, jak mało jest tego materiału. :)

Moim zdaniem szczegół i otoczkę pyłową widać bardzo wyraźnie. Przy większej ilości materiału otoczka byłaby być nieco wyraźniejsza (bardziej dynamiczna, odcięta od tła), ale myślę że sporo można jeszcze zrobić w obróbce tego materiału.

No i poproszę o staranniejszą kalibrację kolorów: warto zdjąć magentę, szczególnie z gwiazd.

Jeżeli pozwolisz, to coś takiego. Słabo takie korekty wychodzą z fotki jpg, ale coś tam udało mi się skorygować. Co powiesz? ;)

 

M51_my.thumb.jpg.44838084d58108b4b0916c1354e2aca8.jpg

Edytowane przez diver
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, dimis napisał(a):

Dodaj proszę informacje o sprzęcie i czasach

 

8 godzin temu, diver napisał(a):

To powiedz, jak mało jest tego materiału

Przepraszam za niedopatrzenie, uzupełniam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opublikowano (edytowane)
9 godzin temu, diver napisał(a):

Moim zdaniem szczegół i otoczkę pyłową widać bardzo wyraźnie. Przy większej ilości materiału otoczka byłaby być nieco wyraźniejsza (bardziej dynamiczna, odcięta od tła), ale myślę że sporo można jeszcze zrobić w obróbce tego materiału.

No i poproszę o staranniejszą kalibrację kolorów: warto zdjąć magentę, szczególnie z gwiazd.

Jeżeli pozwolisz, to coś takiego. Słabo takie korekty wychodzą z fotki jpg, ale coś tam udało mi się skorygować. Co powiesz? ;)


Dzięki za uwagi.

 

Kalibruję kolory SPCC i tak zostawiam, ja tam nadmiaru magenty nie widzę więc nic z kolorami zmieniać nie będę. Tło jednak faktycznie jest trochę jasne - do poprawy poprawione. Z tym zawsze mam problem i nie znalazłem jeszcze powtarzalnej metody na właściwy balans.

 

Co do otoczki pyłowej: widać wyraźnie to co widać, ale nie widać tego czego nie widać a co mega fajnie byłoby pokazać, jednak na to potrzeba by z 10x więcej materiału. Dla przykładu https://www.astrobin.com/7hwtz0/

 

 

Edytowane przez M_H
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, M_H napisał(a):

 

Przepraszam za niedopatrzenie, uzupełniam!

 

A ja proszę jeszcze o uzupełnienie dotyczące montażu i kamery.  Dlaczego? A no bo interesuje mnie właśnie RC8 (którą wersje Ty masz?) i chciałbym poznać z czym ten teleskop jest "pożeniony" tym bardziej, że zdjęcie jest interesujące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, simarik napisał(a):

 

A ja proszę jeszcze o uzupełnienie dotyczące montażu i kamery.  Dlaczego? A no bo interesuje mnie właśnie RC8 (którą wersje Ty masz?) i chciałbym poznać z czym ten teleskop jest "pożeniony" tym bardziej, że zdjęcie jest interesujące.

Przepraszam, uzupełniłem. Dodałem też linka do astrobin, tam więcej informacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, mirekk napisał(a):

Twój RC8 daje radę, nawet bardzo. Gwiazdki jak szpileczki, jedne z lepszych zdjęć M51 ostatnio. Jakiej firmy ta rurka?

Dziękuję, zwykłe GSO z kilkoma modami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, M_H napisał(a):

Dziękuję, zwykłe GSO z kilkoma modami.

A możesz coś więcej opisać o tych modach. Tak jak pisałem wyżej mam właśnie ten egzemplarz telepa "na oku" więc byłbym wdzięczny za każde spostrzeżenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opublikowano (edytowane)
W dniu 8.05.2024 o 19:46, simarik napisał(a):

A możesz coś więcej opisać o tych modach. Tak jak pisałem wyżej mam właśnie ten egzemplarz telepa "na oku" więc byłbym wdzięczny za każde spostrzeżenie.

 

Jasne:

- własne mocowanie wyciągu bezpośrednio do obudowy (standardowo jest zamocowany do celi lustra głównego)  - ułatwia kolimację i poprawia sztywność zestawu; (zdj. 1)

- silikonowe maty grzejne luster mocowane bezpośrednio, dla większej efektywności i mniejszych turbulencji - mam nadzieję (na zdjęciu dodatkowo czujnik temp na razie nie używany); (zdj. 2)
- wymiana wyciągu na Baader Diamond Steeltrack BDS-RT 2 - mój image train jest ciężki, koło filtrowe, OAG, kamera chłodzona, flattener, można nim też ustawić tilt więc odpada dodatkowy adapter;

- przysłona (wydruk 3d) krawędzi lustra głównego (problem z "turning down edge) ) - gwiazdy miały rozchodzące się promienie skierowane do centrum (zdj. 3), po dodaniu przysłony problem zniknął (zdj. 4)

- DIY uszczelka między kamerą a kołem filtrowym (wpadało światło boczne) - niestety te oferowane przez ZWO u mnie się nie sprawdziły

 

i chyba tyle

 

348283862_240292151983664_8999000735630261259_n.jpg

WhatsAppImage2023-05-28at13_28_58.jpeg.fe2247d2282560e565afcfea7e0a4e58.jpeg

exhibit_a.jpg

exhibit_b.jpg

Edytowane przez M_H
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.