Skocz do zawartości

Płytkie koło filtrowe 2"/1,25" do SW102/500 i innych teleskopów z krótkim backfokusem.


barti1972

Rekomendowane odpowiedzi

Zainspirowany tematem Damiana z FA postanowiłem wykonać takie koło, bo to fajny bajer i nawet nie wiedziałem wcześniej, ze takie coś istnieje.  Najbardziej zdziwiło mnie po lekturze tematu, że przy tak ogromnym rynku, żadna firma nie sprzedaje płaskiego koła, a 99% filtrów ma tylko 8-9mm. Co gorsza, nie znalazłem żadnych opisów z wymiarami, co jest najważniejsze przy takim produkcie. Może to celowe działania, aby coś sprzedać, bo a nuż klient nie zwróci i zarobek będzie.

 

Sprawdziłem SW102/500 i okazało się, że jest jeszcze bardziej krytyczny od Dobsonów SW.

Najkrótszy backfokus miałem z kitowcem SW 25mm i Morfeuszem 12,5mm - 30mm (na zdjęciu poglądowo SVB). Następnie miałem jeszcze 22,5mm przedłużki, ale trzeba odliczyć tuleję kątówki - 25mm, czyli 30+22,5-25 = 27,5mm absolutnie wolnej przestrzeni! Hula wiatr i można echo robić;)

 

 image.jpeg.599299293f4825ddb834d966a42cdd0f.jpeg

 

Leniwy jestem, więc popatrzyłem na drukowane wersje DIY takich kół, ale wszystkie naśladowały te fabryczne i nikt nie podawał żadnych wymiarów :(

Natomiast nie przemawiała do mnie sztywność konstrukcji, bo taka puszka z druku nie może równać się aluminum, tym bardziej, że chcemy ją zrobić mniejszą.

Zatem do tematu trzeba było podejść inaczej, czyli stworzyć sztywną, ramową konstrukcję pomiędzy wyciągiem i okularem i gdzieś tam pomiędzy te koło nieco grubsze niż filtry.

Projekt zatem składa się z trzech głównych elementów, gdzie gniazda 2" są zintegrowane razem z obudową i połączone śrubami M5 trójramiennie. Dzięki temu zachowamy wysoką sztywność dla ciężkich okularów 2".

 

 

image.jpeg.4d0f0746976399600d786e625ba47db8.jpeg

 

Samo koło jest zamknięte z każdej strony i przylega do pozostałych powierzchni, nie ma dużych szczelin do kręcenia jak u konkurencji - zmniejszamy penetrację wilgoci i kurzu.

Kręcimy po znacznikach na kole i bez odrywania oczu od okularu możemy kręcić filtrami. Film poniżej.

Filtry wkładane są na snapy, bo drukowanie gwintu mija się z celem. Snapy są szybkie i zawsze działają, a gwint może się uszkodzić i będzie zonk.

 

https://youtu.be/txwBQyC27LI

 

https://youtu.be/EszeHFIChOQ
 
Teraz najważniejsze, czyli wymiary. Koło jest robione nie tylko pod kątówkę, ale także pod Newtona, czyli okular na wprost. Najdłuższy nosek miał ES i tak zaprojektowałem wysokość mocowania 2".
Przejściówka na 1,25" jest elastyczna i równa z kołnierzem 2" i ściskami ją tylko jednym zestawem śrub od 2".
 
image.jpeg.22cc13f4eb5bb04decd9fa2dcd002d3a.jpeg
 
Finalnie od czoła wyciągu teleskopu do osadzenia okularu lub kątówki 1,25" mamy 49.4mm.
 
Z racji, że włożony okular 1,25" jest blisko filtra (2mm od tulejki ES), to pokusiłem się o przejściówkę na filtr 1,25, także na snapie. Zatem w przypadku Newtonów możemy używać także filtrów 1,25 praktycznie bez winetowania.
 
image.jpeg.a251a7b127b0da06f5941a8ba3825f32.jpeg
 
A tak wygląda sytuacja na moim SW102/500.
Z najmniej korzystnym Morfeuszem i kątówką mam aż 3mm zapasu! :) Hurrra! Czego więcej chcieć!
 
image.jpeg.d60cd34126bee8f7a1f3941fbaa531ec.jpeg
 
Oczywiście przy Newtonie możemy włożyć okular 2" (akurat takiego nie mam), ale wtedy będzie lekko wystawał, co w niczym nie przeszkadza, bo będzie równo osadzony na kołnierzu wewnętrznym i skręcony 3 śrubami (3-cia tam gdzie strzałka)
Tutaj zdjęcie poglądowe z kątówką 2". Leży idealnie równo.
 
image.jpeg.9f661571f3f5f0205bfdbc0a933afc7f.jpeg
 
Tutaj jest recenzja Damiana mojej wersji z Dobsonem SW. To koło było wydłużone o 9mm z racji większego zapasu backfokusa. 
 
 
 
Zachęcam do własnych projektów i dzielenia się pomysłami!
Czystego nieba!
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez barti1972
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Marcin_G napisał(a):

wytoczenie tulei umożliwiającej mi wkręcanie diagonala bezpośrednio w obudowę koła. Dziala to doskonale z wszystkimi trzema refami, które używam.

 

Super pomysł, jak ktoś ma gotowca ze sklepu. A czy takich tulei nie ma w "aliexpressowych" zestawach, bo na zdjęciach reklamowych widać dużo przejściówek.

Z drugiej strony są chyba jednak jakieś braki, bo z wątku na FA i przeglądając CN (wpisy z 2021) wynika,  że koła sklepowe dla Newtonów SW/GSO są wciąż problemem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opublikowano (edytowane)

Nie miałem w rękach żadnego koła, ale zastanawia mnie które to 20-21mm, bo np na stronach teleskopy.pl jest rysunek koła Sbony i tam podają 22.5mm. Jednak to tylko obudowa bez przedłużek i ich kołnierzy.

Pisał własnie o tym Polaris na FA, że jak to się wszystko doda to wychodzi więcej i nie ostrzy.

W moim SW koło SVB (bez żadnych przedłużek) już by nie ostrzyło lub było na samej granicy ( u mnie ta grubość to 18mm).

W każdym razie coś jest na rzeczy, że nie są to łatwe sprawy, bo na CN też narzekali na to. Dlatego nawet nie kupowałem na próbę, tylko od razu zrobiłem i działa:)

 

image.png.7e81346b77d9dc555cb5c881aebb4d79.png

 

EDIT: znalazłem rysunek ZWO. Ma 20mm, ale nie wiadomo ile miałby po podłączeniu wszystkich kołnierzy do wizuala.

image.png.fd092111e0541029a27ae2557e379500.png

Edytowane przez barti1972
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, barti1972 napisał(a):

A czy takich tulei nie ma w "aliexpressowych" zestawach

No właśnie nie ma - przekopałem Ali dość dokładnie. A zamówienie u Piotra:

- daje mi element dokładnie taki jak potrzebuję

- mam pewność mechanicznego dopracowania złącza

- moja kasa zostaje wśród użytkowników forum

A o ewentualną odsprzedaż się nie martwię - koło z takim "low profile" adapterem jest sporo więcej warte

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.