Skocz do zawartości
  • 0

powrót do wspaniałego hobby, prośba o porady


maszpet

Pytanie

Cześć wszystkim, to mój pierwszy post :)
Postanowiłem wrócić do wspaniałego hobby, jakim jest obserwacja nieba. Około 8 lat temu kupiłem sobie trochę sprzętu, jestem po 6 letniej przerwie
-teleskop sky watcher 130/650 na eq2, w zestawie kitowce 25 i 10mm oraz szukacz red dot
-okular super ploessl 4mm (najtańszy jaki był na teleskopy.pl)

-filtry żółty i zielony

-soczewka barlowa

Na świeżo dokupiłem jeszcze okular Baader ortho 6mm

rozważam dokupienie napędu na 1 oś

 

Obserwacje prowadzę z północno-wschodniego brzegu Lublina, z dachu 4 piętrowego bloku. Interesują mnie obserwacje w zasadzie wszystkiego :D, z księżycem jestem już opatrzony,  chciałbym się skupić na obserwacji obiektów głębokiego nieba, w przyszłości pewnie zainteresuję się też astrofotografią. Mam możliwość zbudowania podestu pod teleskop na dachu, ale nie mam pojęcia jak by to miało wyglądać oraz czy jest sens
Bardzo proszę o porady odnośnie:
-konserwacji sprzętu (czyszczenia optyki, kolimacja, smarowanie/wymiana smarów)

-o co warto wzbogacić arsenał? Planuje przesiąść się na montaż eq3-2, priorytetem będą dla mnie okulary, z szukaczem red dot czuję się komfortowo, w tym roku jestem stanie przeznaczyć maksymalnie do 3000zł

-poszukiwania obiektów głębokiego nieba, chciałbym też wiedzieć czego nie warto szukać moim teleskopem oraz jak dobierać powiększenia pod obiekty lub gdzie szukać takich informacji

 

z góry dziękuję za odpowiedzi :)

Edytowane przez maszpet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Zacząłbym od montażu, bo ten co masz to padaka totalna. eq3-2 do wizuala da radę z tą tubką, astrofoto jakieś też może się udać, ale... Jeśli myślisz przyszłościowo o astrofoto to może szukaj używanego heq5, bo w astrofoto montaż to podstawa sukcesu.

Z tego Lublina to DS'ów za bardzo sobie nie pooglądasz niestety, za duże zanieczyszczenie światłem.

Ja na Twoim miejscu na razie bym nic nie kupował, na pewno nie napęd do tego eq2, bo szkoda inwestować w ten montaż. Może filtr Słoneczny. I zacząłbym korzystać z tego co jest i wtedy patrzeć czego Ci brakuje. Obserwacje zaczynasz od 25mm i następnie coraz krótszy okular, jeśli jest taka potrzeba. Nie zdziw się jak w tym 4mm będzie widział bardzo niestabilny obraz. Powietrze w lato nad dachem zazwyczaj powoduje, że masz w okularze galaretkę, a im krótszy okular tym galaretka mocniejsza :) Co do poszukiwań obiektów to np. program stellarium, albo planujesz nockę i drukujesz sobie mapki. Żeby coś znaleźć na niebie w teleskopie trzeba wprawy, ale generalnie polega to na tym, że najpierw znajdujesz jakiś jasny obiekt najczęściej gwiazdę i następnie po innych w miarę jasnych gwiazdach przesuwasz się do swojego celu. O czyszczeniu czy konserwacji pomyśl w przyszłe lato :) Na ten moment trzeba zakrywać teleskop żeby się nie kurzyło na zwierciadło i żeby nie padało  na teleskop.

Teraz spojrzałem na ten teleskop, on ma wyciąg tylko 1 1/4 cala więc do astrofoto tak trochę średnio, tylko małe matryce. Lustrzanki apsc już pod to raczej nie podepniesz.

Edytowane przez tomekL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@maszpet  Poza tym co napisał Tomek: Żeby niezobowiązująco pooglądać jaśniejsze DSy musiałbyś odjechać 20-25km od centrum Lublina.

Na początek mógłbyś skorzystać np. z tabeli Wimmera: Tabela Wimmera – 126 obiektów dla niewielkich apertur (astrofan.pl)

Poważniejsze obserwacje DS to tak ~40km+ od centrum Lublina.

W Lublinie działa oddział PTMA - skontaktuj się - na pewno pomogą/doradzą. www.lublin.ptma.pl

 

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Hej, w której części Lublina mieszkasz?

Ja na Dziesiątej i z mojego ogrodu i balkonu obserwowałem w zasadzie wszystkie obiekty z katalogu Messiera oraz garść jaśniejszych komet i to refraktorami od 50 do 100mm apertury. To jeśli masz ciemniejszy zakątek u siebie to dasz radę obskoczyć w zasadzie wszystkie Messiery i wiele innych nawet z miasta.

@tomekL i @bartolini dobrze radzą. Na razie patrz tym co masz. Na zakupy przyjdzie czas. 130mm lustra to już całkiem sporo. Staraj się obserwować obiekty blisko Zenitu to zaświetlenie miejskie nie będzie aż tak utrudniać obserwacji. Teraz jest czas galaktyk. Spokojnie wyłapiesz tym teleskopem galaktyki w Psach Gończych, Wielkiej Niedźwiedzicy, Warkoczu Bereniki, Lwie no i Pannie.

Na pierwsze obiekty bierz te najjaśniejsze. Teraz też górują gromady kuliste M3, M13, M92, M5. Na nich poćwicz skakanie po gwiazdach do celu.

Powodzenia.

Edytowane przez oicam
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.