Skocz do zawartości

Astromod pytanie początkującego


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, kilka dni temu stałem się posiadaczem Canona 650D po przeróbce full spectrum. Gdzie mogę znaleźć jakiś poradnik jak robić nim zdjęcia? Czy po prostu zakładam obiektyw i po ustawieniu robię zdjęcia (potem stacki i tak dalej)? Czy potrzebuje jeszcze filtra do obiektywu? Jeśli tak to jakiego? Czy te filtry różnią się w zależności od tego co chce fotografować? 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz zacząć od tego, co chcesz fotografować. Deep space? Księżyc? Słońce? Planety? W zależności od tego, kroki będą nieco inne i poradniki też osobne.

Jaki masz obiektyw lub teleskop, na jakim montażu?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z racji tego że nie posiadam na razie dużo sprzętu chce fotografować gwiazdozbiory. Mam obiektyw 58mm i statyw bez prowadzenia. Chce nauczyć się tym robić stacki i potem wraz z rozwojem robić zdjęcia z teleobiektywu. Także na razie dużo zdjęć z krótkim czasem naświetlania i stackowanie. 

 

Czy do takich zdjęć muszę dokupić filtr? Nie rozumiem czemu najpierw pozbywam się filtrów z aparatu, żeby rejestrować więcej światła, aby potem znów je ograniczyć zakładając filtr.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, mario007 napisał(a):

Gdzie mogę znaleźć jakiś poradnik jak robić nim zdjęcia?

1. Marek Substyk "Astrofotografia - pierwsze kroki w fotografowaniu nieba". Do kupienia u autora

2. Jacek Bobowik - "Od laika do astrofotografika". Kapitalny tutorial w pdf. Znajdziesz go prawdopodobnie na tym forum.

 

3. Strona astrofotografia.pl - Michala Kałużnego

4. Youtube - niezliczona ilość materiałów po polsku i angielsku

 

Wszystkim ktorzy zaczynają od pytania o filtry odpowiadam - nie potrzebujesz filtrów dopóki sam nie dojdziesz że jest Ci potrzebny filtr i będziesz wiedział jaki potrzebujesz. Stosowanie filtrów bez ich zrozumienia mija się z celem i jest wywaleniem pieniędzy. Na poczatek i tak nie będziesz zbierał wielogodzinnego materiału. Pewnie skupisz się na szerokich polach i czasach poniżej 20 sekund.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, mario007 napisał(a):

Nie rozumiem czemu najpierw pozbywam się filtrów z aparatu, żeby rejestrować więcej światła, aby potem znów je ograniczyć zakładając filtr

 

Właśnie dlatego na razie nie potrzebujesz filtrów :)

 

Canon EOS 650 D matryca APS-C, obiektyw 58 mm bez prowadzenia = 5 sekund maks. czas naświetlania.

Bardziej potrzebujesz szerszy obiektyw i solidny statyw.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, mario007 napisał(a):

@JurekN czyli teraz na etapie początkujące gdy będę robił pojedyncze zdjęcia poniżej 20s, ale np 50 klatek do stackowania to nie potrzebuje filtrów?

 

Ostro jedziesz. Ambitnie. Zabawa ze stackowaniem jako nauka owszem, ale chyba najważniejsze jest uzyskiwanie pojedynczych ujęć dobrej jakości.

Poczytaj dział "astrofotografia statywowa". Koledzy pokazują co osiągają pojedynczymi ujęciami.

Na razie stackowaniem glowy sobie nie zawracaj chyba że tylko jako poznawanie programu.

Jeżeli wrzucisz 50, 100, 200 kiepskich klatek to efekt stackowania będzie bardziej niż kiepski.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Książkę Pana Marka już kupiłem czekam, aż mi przyjdzie i rozjaśni tematykę. Właśnie jest bardzo dużo materiałów w internecie, ale często są poruszane "od środka" i już się pogubiłem. 

Posiadam jeszcze obiektyw Samyang 14mm f/2,8

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie, z grubsza, zasada jest taka, że astromod pozwala złapać więcej światła które chcesz, a filtry nie wpuszczają tego, którego nie chcesz. (Np. oświetlenia ulicznego, ale cudów nie oczekuj).

To wszystko i tak nie pomoże jeśli - jak ja - siedzisz w wielkim mieście. Sam próbowałem - testowo, tak jak Ty, dla nauki - łapać wiele fotek krótkim czasem i je stackować, ale nic nie przeskoczy faktu, że w Krakowie po prostu g**no widać 😉 A nie mieszkam w bloku, mam ogród zacieniony drzewami, które też blokują sporo światła ulicznego, ale nic to nie zmienia w kwestii ogólnego zanieczyszczenia światłem bo i tak tylko widać najjaśniejsze gwiazdy i nie ma jak łapać słabszego światła.

EDIT: Mówię oczywiście o łapaniu światła szerokim obiektywem i na montażu bez guidingu :)

 

Zamiast kminić nad filtrami, lepiej wybrać się pod czystsze niebo i efekt będzie lepszy. Ale to wszystko temat rzeka i nie da się dwoma zdaniami łatwo sprawy załatwić.

 

Edytowane przez PrismoSal
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli mogę coś powiedzieć jak poczatkujący poczatkującemu.

Korzystaj ze zlej pogody, korzystaj z chmur i Księżyca w pełni.

To czas który można poświęcić na czytanie literatury, śledzenie forum, zadawanie pytań, oglądanie materiałów na YT, szperanie po astrobin i tym podobne.

Jak do tej pory najwięcej co spędziłem na balkonie to może dwie godziny.

 

P.S. Nie myśl na razie o filtrach, myśl o elektronicznym wyzwalaczu do aparatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@PrismoSal po prostu chyba źle rozumiałem podejscie do filtrów. Myślałem, że potrzebuje ich, żeby zrobić zdjęcie aparatem z modyfikacja full spectrum. Tylko nie rozumiałem czemu i chciałem odpowiedzi. Teraz rozumiem, że one są tylko opcja kiedy juz wiem co chce fotografować i to jednocześnie podkreślić.

 

@JurekN no właśnie chce wykorzystać najbliższy nów i te wszystkie wątki o filtrach mnie myliły 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, mario007 napisał(a):

po prostu chyba źle rozumiałem podejscie do filtrów. Myślałem, że potrzebuje ich, żeby zrobić zdjęcie aparatem z modyfikacja full spectrum. Tylko nie rozumiałem czemu i chciałem odpowiedzi. Teraz rozumiem, że one są tylko opcja kiedy juz wiem co chce fotografować i to jednocześnie podkreślić.

Nie ma problemu, ja sam jestem nowy tutaj i ledwie zacząłem drogę przez naukę, doskonale pamiętam swoje niezrozumienie tematu więc uczymy się i do przodu 😉

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tutaj widzę sporo dyskusji ale chyba nikt nie zwrócił uwagi, że po modyfikacji full spectrum lustrzanka średnio nadaje się do astrofotografii. @mario007 chyba jednak dobrze rozumowałeś z tymi filtrami. Lustrzanka z full spectrum nadaje  się idealnie do zdjęć w podczerwieni. Żeby z niej korzystać w astrofoto trzeba by wstawić jakiś odpowiednik tego filtra/filtrów, który po modzie astro zostaje przed sensorem, czyli filtry UV i IR. Ja mam modyfikowanego canona ale z pozostawionym filtrem, więc nie doradzę jaki dokładnie filtr jest potrzebny. Na moje dużo lepiej było kupić body z modyfikacją pod astro nie z full spectrum. Podaję l2 linki do artykułów o modach
https://astrofotografia.pl/modyfikacje-dslr/
https://astrofotografia.pl/modyfikowany-dslr-co-to-i-dla-kogo/

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spora dawka dezinformacji :notworthy:

 

sprawa jest dość banalna. Oryginalne filtry wycinają dość mocno linię H-alfa czyli tę, w której świecą mgławice emisyjne. Z tego powodu wymienia się się filtry przed matrycą na takie, które tę linię przepuszczają. Full spectrum pozwala na rejestrację także podczerwieni (oprócz światła widzialnego). Sęk w tym, że obiektywy soczewkowe nie są dobrze skorygowane dla podczerwieni więc taki filtr trzeba zastosować aby uzyskać ostre obrazy (inaczej gwiazdy będą rozdymane). Jeśli jednak zamiast obiektywu soczewkowego zastosujesz obiektyw lustrzany (np. zwykły teleskop Newtona) to możesz fotografować w pełnym spektrum bo tego typu obiektywy są pozbawione aberracji chromatycznej

 

jeśli więc chcesz fotografować lustrzanką zmodyfikowaną na full spectrum ze zwykłym obiektywem soczewkowym to musisz mieć filtr odcinający podczerwień (nie zaszkodzi jeśli też odetniesz UV choć samo szkło dość mocno UV wycina). Jedynie musisz zwrócić uwagę by ten filtr przepuszczał linię H-alfa. Jest jeden haczyk. Inny niż oryginalny filtr zmieni balans bieli więc trzeba go samemu ustawić

 

pozdrawiam

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, mario007 napisał(a):

Posiadam jeszcze obiektyw Samyang 14mm f/2,8

 

Jak już się dowiedziałeś że do full spectrum potrzebujesz filtru to moim zdaniem powinieneś zacząć zabawę od obiektywu 14mm i łapanie Drogi Mlecznej.

Także go posiadam i ostatnio dopiero się dowiedziałem, że on niestety nie ma gwintu filtrowego przed, więc zostaje Ci zakup filtrów clip-in, niestety trochę kosztują lub tańsza opcja zakup jakiegoś zwykłego Uv/Ir cut 1,25" (SVBony może być, tani i dobry) i zamontowanie go między matrycę a obiektyw, najlepiej na wydrukowanym 3d adapterze. I wtedy możesz ze statywu na szeroko coś łapać po 20-30sek po za miastem. Możesz poszukać tu na forum zdjęć bo parę osób także z niego tu ładne foty wrzucało.

 

A ta pierwsza opcja według mnie, czyli 58mm bez jakiegoś nawet najprostszego prowadzenia nie ma sensu bo tak jak pisał @JurekN czasy max jakieś po 5sek niewiele Ci pokażą (jeśli chodzi o czasy poczytaj w necie o "regule 500" czy 400 niektórzy polecają). Ale zawsze możesz po prostu wystawić ten aparat na parapet i się samemu przekonać o wszystkim ;)

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ZbyT super wytłumaczone. Dziękuję za pomoc. Już rozumiem. Docelowo jeśli przesiądę się na teleskop to już nie będę musiał się zastanawiać na filtrami, ale dopóki lecę na obiektywie muszę o nim myśleć. Do balansu bieli mam wzorniki więc po założeniu na obiektyw filtru ustawiam na nowo balans bieli i można robić zdjęcia aparatem full spectrum taki zestawem. 

 

@Castro taki miałem między innymi plan, żeby tym obiektywem (14mm) robić zdjęcia Drogi Mlecznej. Tylko problem jest taki, że na razie jest już po sezonie na Drogę (muszę poczekać do sierpnia) i muszę znaleźć dobre ciemne i spokojne miejsce do fotek. Widziałem, że do tego obiektywu można dokupić filtry kwadratowe, ale są drogie. Możesz podesłać mi jakiś namiar na te adaptery do filtrów od SVBony między matryce a obiektyw? Próbowałem sam znaleźć, ale bezskutecznie.

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, ZbyT said:

spora dawka dezinformacji :notworthy:

 

sprawa jest dość banalna. Oryginalne filtry wycinają dość mocno linię H-alfa czyli tę, w której świecą mgławice emisyjne. Z tego powodu wymienia się się filtry przed matrycą na takie, które tę linię przepuszczają. Full spectrum pozwala na rejestrację także podczerwieni (oprócz światła widzialnego). Sęk w tym, że obiektywy soczewkowe nie są dobrze skorygowane dla podczerwieni więc taki filtr trzeba zastosować aby uzyskać ostre obrazy (inaczej gwiazdy będą rozdymane). Jeśli jednak zamiast obiektywu soczewkowego zastosujesz obiektyw lustrzany (np. zwykły teleskop Newtona) to możesz fotografować w pełnym spektrum bo tego typu obiektywy są pozbawione aberracji chromatycznej

.....

To jeszcze mała korekta. Tam jest więcej filtrów i po prostu wyjmuje się 1 lub 2 i  zostawia ten UV IR. Z tego co się orientuje obecnie w Canona nie robi się już wymian bo to nic nie daje. Mój 6d po modzie ma po prostu wyjęty 1 filr (może 2) i 1 zostawiony. Jest to opisane w artykułach Michała Kałużnego, który te mody robi.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, mario007 napisał(a):

Widziałem, że do tego obiektywu można dokupić filtry kwadratowe, ale są drogie. Możesz podesłać mi jakiś namiar na te adaptery do filtrów

Różne rodzaje i wymiary są, między innym takie do druku:

https://www.thingiverse.com/thing:1184617

 

A te kwadratowe filtry to drogie i chyba już nigdzie nie dostępne, taniej obiektyw wymienić ;)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.