Skocz do zawartości

DOBRA lornetka na początek


Ender

Rekomendowane odpowiedzi

BTW chyba by się przydało abym wspomniał czego właściwie szukam B) (zwłaszcza, że i w tej materii zapewne spora większość z Was ma większą wiedzę niż ja, a praktycznie wszyscy - większe doświadczenie; możecie mi pomóc i nieco zmienić tor moich poszukiwań... jeżeli okaże się nienajlepszy, of coz):

1. śr obiektywu: od 70 w górę

2. powiększenie: należy do (10;15>

3. pryzmaty: Porro, ze szkła Bak-4

4. obiektyw: w najgorszym wypadku wszystkie, ale wolałbym wykluczyć z tej grupy achromat

5.dodatkowe rzeczy świadczące o jakości lornetki :rolleyes: : porządne wykonanie (metal lub aluminium + obicie z gumy), powłoki antyodblaskowe wszędzie gdzie być powinny, wypełnienie azotem

6. producent: taki który jest gwarancją jakości produktu (niekoniecznie drogi) B)

Mogę dać na takie cosik do 1500 zł. No, jeżeli zajdze potrzeba to do 2000 jeszcze spokojnie.

(Piszę spokojnie, bo mogę i w sumie nieco więcej, ale muszę sobie coś na studia zostawić, bo by ciżko było :rolleyes: )

 

gdybyś nadal sie trzymał tego co wyżej napisane to:

 

astromarket

 

 

kurde, rozpedziłem sie i nie patrzyłem kiedy 1 post był pisany.... :Boink:

 

na pewno nie będziesz niezadowolony

Edytowane przez tygryso
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam wszystkich na forum,

 

Zawsze wyobrażałe sobie że do obserwacji nieba nadaje się wyłącznie teleskop zwierciadlany - a tu tak miła niespodzianka - również można obserwować za pomocą lornetek.

 

Przeglądając pobierznie (na razie!) formum natrafiłem na informacje , że obserwacje nieba można rozpoczynać już od 10 x 50. Mam nadzieję, że na początek taki sprzęt wystarczy.

 

Na jakie parametry warto jeszcze zwrócić uwagę? (proszę ew. o podanie linków z informacjami, jeśli pytanie jest zbyt trywialna :-).

Czy ktoś z Was miał do czynienia z takimi lornetkami jak:

Prostalk ED 10x56, Nature Trek 12x50, EL 12x50 Swarovision, DISCOVERY WP PC 10x50, Countryman HD 12x50 i którą ew. polecacie na początek?

 

Czy takie lornetki powinny posiadać mocowanie na statyw, czy ew. są głowice uniwarsalne ( lub inne patetnt) pozwalające zamontować każdą lornetkę?

 

Pozdrawiam

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zacznij od tego ile masz kasy? Wymieniasz zdaje się jakieś poważne sprzęty, a może starczy na Fujonona 10x50.

 

Witam,

 

Alice, mogę mieć dosyć łatwy dostęp do tych lornetek, bo tak się składa, że z bratem założyłem sklep internetowy z sprzętem optycznym dla miłośników przyrody – głównie obserwatorów ptaków. Ponieważ niektóre modele lornetek i lunet mogę mieć „na stanie”, więc będę mógł je przy okazji testować do innych zastosowań, jak np. obserwacje nieba.

Mam takie opcje:

http://edredon.istore.pl/pl/nature-trek-12x50.html

http://edredon.istore.pl/pl/prostalk-ed-10x56.html

http://edredon.istore.pl/pl/el-12x50-swarovision.html

http://edredon.istore.pl/pl/countryman-hd-10x50.html

 

W kwestii wykorzystania sprzętu optycznego do obserwacji przyrody, mój brat jest ekspertem. Ale jednak obserwacje nieba wymagają innego podejścia – i w tym miejscu prosiłbym o radę.

 

Pozdrawiam

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W największym skrócie - przeczytaj to (inne artykuły o lornetkach też nie zaszkodzi biggrin.gif ).

Szerzej - podajesz przegląd lornetek od 700 zł do ponad 10 000 zł. Jest absolutnie pewne, że ta ostatnia będzie najlepsza. Gdyby jednak była "zbyt dobra" whistling.gif , to ciekawym wyborem może być ta Hawke Pro Stalk 10x56 ED. Spora apertura, obraz nieco jaśniejszy - większa źrenica wyjściowa (5,6 mm) plus niezła jakość i dużo zobaczysz oraz będziesz zadowolony z obrazu. Tak myślę, chociaż sam nie znam tych lornetek..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.